Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-09, 09:39   #121
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Poti pune alta folie insa daca nu o pui pe cea potrivita s-ar putea sa iti fie obturate anumite lampi de control si sa nu le mai vezi cand se aprind. In plus (dar se pare ca nu ai citit atent pe paginile anterioare) exista diferente de folii ale computerului de bord, si e probabil sa nu se potriveasca cele care sunt concepute pentru computere de bord midline si highline, pe cele care au computerul in ceasul lateral, deaorece au format diferit. La ceasurile tale poti pune inele cromate. Cauta la sectiunea "Bazar" folii pentru computere de bord si inele cromate pentru ceasuri. Ai functie search pentru asa ceva.

Last edited by iulian2476; 01-02-09 at 17:23.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 13:21   #122
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

spuneti-mi va rog cum dezactivez ESP...stiu ca am un buton in bord pe care scrie ESP dar cand il apas nu se intampla nimk butonu revine la loc si nici in bord nu se aprinde niciun martor luminos...care sa fie baiu sau cum pot sa-l dezactivez?


PS:butonul functioneaza...
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."

Last edited by Craxy; 03-02-09 at 10:30.
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 17:58   #123
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Acest martor ESP (Elektronisches Stabilisierungsprogramm) are mai multe functii atunci cand lucreaza sau cand ramane aprins. El este in legatura cu ASR (Antischlupfregelung), ABS (Antiblockiersystem) si EDS (Elektronische Differentialsperre). Depinde mult si de dotarea masinii, pentru ca aprinderea lui poate insemna mai multe tipuri de dreaglari ale sistemului, sau faptul ca sistemul lucreaza. Nu toate Golf 4 au cele 4 functii amintite mai sus.
La masina mea, care are toate cele 4 sisteme amintite mai sus, dezactivarea lui facuta prin apasarea butonului din consola centrala reprezinta renuntarea la functia ASR (antiderapaj). Chiar si in cartea masinii se mentioneaza faptul ca acest buton poate fi inscriptionat ASR in loc de ESP. Dezactivarea este confirmata de martorul din bord care ramane aprins. Daca lasam masina (bordul) cu martorul aprins si scoatem cheia din contact, la repunerea contactului martorul din bord nu mai ramane aprins. Martorii fac un check al diferitolor senzori, dupa care se sting.
Dezactivarea functiei ASR sepoate folosi atunci cand se doreste o plecare cu demaraj, sau balansarea masinii cand aceasta este inzapezita, sau cand se folosesc lanturi de zapada iar drumul e inzapezit. Acest martor licareste cand ESP lucreaza (dar functia nu este dezactivata).
Exista 21 de numere PR la Golf 4 legate de sistemul de franare. La mine se indica faptul ca masina are ESP prin numarul PR 1AT (vezi poza). Masina mea nu are de exemplu reglator al puterii de franare (1H0= ohne Bremskraftregler), pentru ca functia acestuia este indeplinita de ESP. Intereseaza-te cum e la tine, si ce tip de ESP ai. Vezi si linkul cu codul motoarelor si sistemul de franare (cauta la Volkswagen, alege Golf IV, sub Airbag, la Bremsenelektronik): http://www.gerritspeek.nl/vag-com.html
Cauta si in lista asta amanuntita cu numerele PR pentru concernul VW-Audi: http://volkswagen.msk.ru/index.php?p=complect
S-ar putea ca la tine, desi ai ESP, fie butonul sa numai functioneze, sau un deranj pe undeva, cine stie. Poti face si o diagnoza masinii daca te incumeti la reprezentanta sau la cineva cu Vogcom. Normal era sa pui o poza cum e la tine cand bagi cheia in contact, ca asa putem vorbi o vesnicie despre cauzele care ar duce la neaprinderea acestei lampi de control.


Pune si tu o poza cum e la tine in momentul in care bagi cheia in cantact. Daca pui poze sau daca mai ai ceva de completat sa le pui la topicul tau de mai sus, sa nu incarcam threadul cu zeci de topicuri fara continut. Nu e nici un user de aici clarvazator sa stie ce computer de bord ai tu, sau ce dotare are masina ta, din ce an de fabricatie este si codul motorului. Pune si o poza cu numerele PR regasite pe stickerul din cartea masinii, ca asa nu o sa stie nimeni ce e la tine acolo. Tu vrei un raspuns la o intrebare pusa pe jumatate. Ce e asa de greu sa faci niste poze?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ESP-ASR-EDS-ABS.jpg
Views:	3178
Size:	214.9 KB
ID:	776263   Click image for larger version

Name:	Mehrausstattungsnummern ESP.JPG
Views:	2621
Size:	391.1 KB
ID:	776302   Click image for larger version

Name:	ESP ABS EDS ASR.JPG
Views:	4191
Size:	875.4 KB
ID:	776539  

Attached Images
 
Attached Files
File Type: 3gp Dezactivarea functiei ESP (ASR).mp4.3gp (19.43 MB, 618 views)

Last edited by iulian2476; 17-02-09 at 19:45.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 16:59   #124
pripashul

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

cu respect posesorilor de golf si nu numai!
am un golf 4 break din 2001, benzina 1.6 16V,
daca poate si vrea cineva sa ma ajute cu un rasp. ce functie are rotita din stanga sistemului electric de reglare a farurilor (e ceva legat de temporizarea luminilor, dar cum se foloseste mai exact?)
multam anticipat!
pripashul is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 18:29   #125
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Rotita aceea regleaza intensitatea luminii in instrument cluster si la toate butoanele de pe plansa de bord.
WNS is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 21:02   #126
pripashul

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

ms mult WNS,instrument cluster-ce ar insemna exact?

si inca ceva daca nu e cu suparare,EPC-ul ce-mi apare in bord atunci cand pun contactul ce este? dar dedesubtul acestui semn, conturul unui autovehicul cu o cheie intre roti...ce ar fi?
pripashul is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 00:14   #127
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Ai manualul masinii si pe acest thread (pagina 6 topicul 84) si la unul declarat sticky (acolo sunt chiar 3 manuale de Golf 4). Acolo ai toate raspunsurile la acest gen de intrebari novice. Citeste manualele si dupa aceea sa vii sa pui intrebari. Astea sunt intrebari de pus din moment ce exista sticky cu manualele de Golf 4? De ce nu citesti ce inseamna EPC la "Dictionar termeni" care e tot sticky? Ce facem? Repetam ca papagalii aceleasi lucruri? Incep sa am impresia ca asta este threadul atarnatorilor (al refulatilor) si comozilor (novicilor) care nu cauta sa afle nimic, dar pun cele mai dubioase intrebari posibile.

Last edited by iulian2476; 26-02-09 at 23:27.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 14:56   #128
Mihaidan88

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1
Default salut!

salut sunt nou pe aici...am si eu o problema, am un volskwagen golf 4 1.6 si de cateva zile mi s`a aprins la bord un un senzor sau nu stiu ce e ca nu sunt prea priceput...este un cerc galben care are imprejur in stanga si dreapta 3 liniute pe fiecare parte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza239og33.JPG
Views:	2731
Size:	360.8 KB
ID:	891252  
Mihaidan88 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 18:37   #129
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Citeste si tu prima data ce s-a mai scris pe aici, pe prima pagina. Ai si manualele cu tot bordul masinii la download tot pe aici. Vezi ca exista si functie search.
Am rugamintea sa citesti prima data ce s-a mais scris inainte de a pune intrebari. Nu are rost sa se discute aceeasi tema la nesfarsit. Am scris despre treaba asta pe prima pagina un roman. Ma mir cum de ai ajuns tu direct la ultima pagina a acestui topic. In plus mai era si topicul asta la vedere pe prima pagina la "Zona tehnica": https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw/62727-golf-iv-revizii-intretinere-reparatii-service/page-2.html
Fara replay te rog.

Last edited by iulian2476; 26-04-09 at 18:13.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 09:13   #130
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

@Mihaidan88 e martorul placutelor de frana. Se aprinde cand sunt uzate.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 12:36   #131
Wlad11

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

salut, intr'adevar foarte folositor thread'ul deschis de tine. am si eu problema amintita de tine pe prima pagina, respectiv microintrerupatorul din portiera defect. ce vreau eu sa te intreb este daca nu imi poti spune de unde as putea sa cumpar microswitch-ul si cum sa intreb de el in magazin sau oriunde altundeva. Mersi
Wlad11 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 17:15   #132
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Microswitch-ului il gasesti la orice magazin de piese electronice si se poate inlocui cu cel existent, insa fixarea lui in borasca nu mai poate fi facuta cu nituri, doar lipit.
Asa arata:
__________________
http://goo.gl/YDT4L
Marius is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 18:38   #133
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

mariuse eu nu inteleg de ce atatea posturi identice pe topicul lui iulian... eu am facut un tutorial cum sa schimbe acel swich si plus de asta... Nu ti-e rusine sa raspunzi la intrebari care ii sunt adresate lui iulian2476, dupa ce l-ai reclamat si a fost banat din cauza ta? incearca sa nu mai faci valuri pe aici ca le stii pe toate vrei sa faci replay`uri multe ca sa devii moderator si aici? din cate stiu eu nu prea poti fii moderator pe 2 forumuri concurente asa ca las`o mai moale!
__________________
Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine!!!
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 17:55   #134
alin17b

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 20
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

salut,

eu am un golf IV din 2000 cu bordul asemanator cu cel din foto atasata numai ca dintre toti martorii nu mi se aprinde cel de portbagaj deschis, excluzandu-l pe cel cu nivelul lichidului de parbriz care am inteles ca nu e prezent la modelele cu vasul de 3L. am facut deja un test cu vag com pe 17-Instruments-> Output Tests-03 dar mi se aprind aceeasi martori ca si atunci cand pun contactul. se poate sa nu am optiunea asta pt martor portbagaj din fabrica sau e posibil sa fie ars? lampa din portbagaj functioneaza ok.

multumesc, numai bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bord.jpg
Views:	1353
Size:	1.36 MB
ID:	1008096  
alin17b is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 18:54   #135
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Masina ta nu are martorul pentru haion deschis.
Marius is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -