Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-08, 12:15   #76
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Salut! Presupun ca poza atasata de tine este facuta in momentul cand una dintre usi este deschisa, si cheia este in contact.
Presupui bine, a deschis portiera in timp ce se deplasa cu 60 km/h.

b82bog martorul nu se aprinde in bord indiferent de portiera pe care o deschizi sau numai la una dintre ele ?
__________________

Last edited by WNS; 02-08-08 at 12:37.
WNS is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 13:35   #77
b82bog

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 130
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

mda...din ce vad avem acelasi tip de BC. eu asa am cumparat masina si m-am ghidat tot timpul dupa lumina de plafon daca am sau nu usa deschisa . in fine, imi functioneaza lumina de pe portiere...macar atat! mi-a mers si nu imi mai merge atentionarea de portbagaj deschis, dar asta banuiesc 99% ca vine de la faptul ca a intrat apa la mecanism. oricum nu e mare problema asta cu toate ca as vrea sa imi functioneze si mie tot . pe tipul nostru de BC se poate seta cati km mai sunt de parcurs cu combustibilul care mai e in rezervor? eu am VAG-COM si am vazut cate ceva pe acolo dar nu m-am incumetat sa setez. bafta
nu ma atentioneaza de nici un fel in bord daca am usa deschisa
b82bog is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 13:41   #78
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Din cate stiu eu se poate activa acel senzor pentru km ramasi de parcurs tinand cont de cantitatea de combustibil existenta in rezervor. Despre asta s-a vorbit la pagina 3 ceva. Citeste ce e si acolo scris. Eu zic sa lasi pe cineva priceput sa faca treaba asta. Daca e cineva care a mai facut asa ceva sau se pricepe e invitat sa ajute.
Tinand cont ca nu iti mai apar nici acel mesaj "Heckklappe offen" insotit de un piuit, s-ar putea sa fie de altundeva si nu de la microintrerupator. La toate usile in mers, daca au fost uitate deschise (una dintre ele) apare un mesaj letric in bord insotit de un piuit si de acel senzor cu usa deschisa. Deci nu cred ca a fost inundata instaltia electrica.
Daca e cineva care a mai facut asa ceva sau se pricepe e invitat sa ajute.

Last edited by iulian2476; 02-08-08 at 13:48.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 14:06   #79
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Scuza-ma ca vin cu aceasta completare.
In nici un caz nu vreau sa spun ca tu nu ai acel senzor in display. Pentru ca ai spus ca nu sti ce a fost inainte cu masina, si nu sti daca a fost de la inceput acel senzor, doar cu titlu de informatie iti spun ca in manualul de utilizare al masinii nu toate computerele de bord au acceasi senzori: uite, atasez 2 poze din manual. Ce vezi tu ca are o steluta in manual la fiecare numerotare a senzorilor poate fi sau nu poate fi. Ce este obligatoriu la toate computerele de bord nu are steluta. De exemplu la numarul 19 apare acea steluta sus la cuvantul "Anzeige" (display, senzor). In cea de a doua poza, al numarul 15 si 17 nu apare acea steluta, ceea ce inseamna ca e in dotare la toate masinile cu computer de bord midle sau highline. Tu nu ai pus poza cu senzorii aprinsi ca sa ne lamurim daca avem acelasi computer de bord. Computerele de bord midline pot avea pictograme diferite si functii diferite, chiar daca la prima vedere sunt asemanatoare. Poate e si asta, zic si eu, si nu e stricat nimic la masina ta. Asa scrie in manual in legatura cu acele stelute. Eu de exemplu nu am senzor pentru rezervorul spalatorului de parbriz (numarul 20), pentru ca am doar de 3 litri si nu de 5,5 litri cum au cele care au si pentru faruri stropitori. Chiar daca nu ai acel senzor in bord din fabrica un piuit tot trebuie sa se auda atunci cand uiti lumina aprinsa. Atentionarea de portbagaj deschis apare in mers, dupa vreo 15 m de mers, eu asa stiu, parca asa s-a intamplat la mine (am sa mai verific). Nu prea am plecat cu el deschis.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Manual GOLF 4.jpg
Views:	2037
Size:	663.1 KB
ID:	605947   Click image for larger version

Name:	Service manual Golf 4.jpg
Views:	1977
Size:	757.5 KB
ID:	605948  

Last edited by iulian2476; 07-08-08 at 10:45.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 16:10   #80
b82bog

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 130
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

mersi de info. cu germana nu ma descurc, nu ma deranjeaza asa tare ca nu imi piuie la usa deschisa mai ales ca m-am obisnuit sa controlez chestia asta prin lumina plafonierei. portbagajul deschis te avertizeaza si daca ai doar contactul pus. asta stiu ca de pe cand mergea. oricum ai mare grija ca poti pati la fel. eu sunt convins ca din cauza apei nu ma mai avertizeaza, pentru ca anul trecut cand au inceput ploile in timpul mersului imi palpaia martorul din bord pt portbagaj, mai ales cand udam luneta.aaa ... stropitoarea de luneta nu mai functioneaza la mine, si asta e o hiba tipica la golf, undeva pe traseu bubuie furtunasul . bafta
b82bog is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 18:58   #81
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Da, intr-adevar, mesajul de avertizare "portbagaj deschis" apare si la stationare, nu doar in mers, la punerea cheii in contact. In mers mai apre din nou in cazul in care s-a plecat cu el deschis. Confirm cele spuse de tine cu .mpg-ul de mai jos, si e bine ca ai o memorie buna. Intr-adevar, masina ta are acest senzor (daca avem acelasi computer de bord, pentru ca nu ai pus poza sa vedem daca sunt identice), numai ca ceva e in neregula si trebuie verifcate pe rand posibilele cauze, pentru a stabili motivul acestei nereguli. Daca rezolvi problema, revino aici cu noutati. Imi pare sincer rau de faptul ca nu iti merge acest senzor.
Mpg-ul e facut cu toate usile inchise in afara de portbagaj, care a fost lasat deschis.
Attached Files
File Type: mpg Mesaj-senzor portbagaj deschis.MPG (4.41 MB, 528 views)

Last edited by iulian2476; 07-08-08 at 10:48.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 19:35   #82
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

b82bog cum arata martorul la masina ta cand functiona ca in prima sau ca in a doua fotografie ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	61219002.jpg
Views:	5045
Size:	50.9 KB
ID:	606234   Click image for larger version

Name:	martor_portiera.jpg
Views:	3319
Size:	51.4 KB
ID:	606235  
WNS is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 22:09   #83
b82bog

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 130
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

e ca in prima fotografie. spune-mi te rog ce simbolizeaza martorul de langa pilot automat si cel de desubtul ESP ca nu i-am mai vazut pana acum . multumesc
b82bog is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 22:28   #84
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Daca mi se permite!
Cei doi senzori de care intrebi: primul apare doar la masinile cu cutie automata ( e vorba despre activarea franei de picior insotita in display de mesajul letric: Fussbremse betaetigen, pentru a schimba pozitia schimbatorului automat de viteze din pozitiile P (Parksperre, pentru parcare) si N (Neutral, adica scos din viteza pentru viteze mai mici de 5 km/h) prin apasarea acestuia. Frana tine astfel locul unui ambreaj cum ar veni, sau la stopuri se calca frana pentru ca masina sa nu se tareasca. Iar cel de-al doilea (la cele pe benzina mai des intalnit) reprezinta catalizatorul, in cazul in care apar probleme la el, se aprinde (de exemplu daca e afectata sonda Lambda datorita gazelor de evacuare). Astea le gasesti in orice manual de Golf 4.
In PDF-ul de mai jos ai tot ce tine de bordul masinii:

Dar sa asteptam un raspuns mai complet, in legatura cu cei 2 senzori la usi.
Attached Files
File Type: pdf Manual Golf IV Cockpit (bordul masinii).pdf (10.27 MB, 2487 views)

Last edited by iulian2476; 10-08-08 at 01:40.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 12:14   #85
b82bog

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 130
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

probabil ca sunt 2 feluri de BC, iar la mine nu ma avertizeaza decat pt portbagaj.asta e...
@WNS : cu antena pe care ti-ai montat-o cum se prind posturile de radio?
b82bog is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 13:54   #86
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

In functie de modelul de echipare si anul fabricatiei exista acel martor pt portiere deschise. S-a introdus aceasta optiune mai tarziu.
Referitor la antena, sa stii ca se pierde din calitatea receptiei semnalului, dar nu ceva foarte semnificativ. Observi numai cand mergi prin afara oraselor si zone mai putin circulate. Daca te plimbi numai in oras sau pe drumuri nationale, etc (cele principale) pierderea de semnal este insesizabila.
Numai bine.
WNS is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 14:27   #87
b82bog

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 130
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

mersi de info! probabil nu am acel martor si pt usi deschise...asta e!
PS: cat te-a costat antena si daca a trebuit sa faci ceva modificari sau e plug&play ?
Bafta
b82bog is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 14:33   #88
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Este plug & play, provine de la vw Sharan si costa undeva in jurul a 150 ron.
Numai bine.
WNS is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 18:23   #89
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

salut vreau sa stiu si eu doua chestii k nu am reusit sa ma dumeresc de pe aici ... am G IV 1.6 16v din 2001 are pana la urma senzorul alela care iti mai arata in bord cati km mai faci cu benzina din rezervor ? sau acelea este lipsa din fabrica? iar acel cablu (de date sa ii spun asa ptk nu stiu cum ii spune) care se conecteaza la mufa aceiea din bord merge taiat si prelungit? sa zicem sa il fac de vreo 20 de metri? daca da de unde imi pot procura un astfel de cablu ?bye bye
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 18:30   #90
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Nu aceea functie nu o ai activata la computerul de bord. Nu a fost din fabrica.
Nu stiu daca merge prelungit cablul de la interfata de diagnoza. Dar de ce iti trebuie asa lung ?
WNS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -