Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-18, 14:31   #1
MSteel

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 1
Default Schimb suspensii GOLF 4

Buna ziua

Sper sa imi dati niste sfaturi referitor la imbunatatirea suspensiei la masina mea.

Ca sa facem cunostinta: GOLF 4, 101CP, 1.9 TDI, motor ATD, an fabricatie 2001. ( 382k km reali )

Suspensiile de pe masina sunt cele originale ( atat arcuri cat si amortizoare ). Fara doar si poate, necesita schimbate, masinuta comportandu-se ca o barcuta in mers.*

Nu ma pricep prea bine la partea mecanica, da mai citesc una alta pe forumuri.

Bun, m-am decis sa schimb toate amortizoarele si toate arcurile, sa-i fac o revizie mai consistenta. In afara de asta, ii voi schimba discurile si placutele, odata cu suspensia. ( la discuri si placute m-am cam hotarat, o sa pun ATE ). La suspensii, nu am luat o decizie inca.*

Tinand cont ca am montat scut metalic, jante de 15" , iar masina, cel putin pe timp de iarna, vede si drumuri cu denivelari de gheata*si de 10*cm, ce tip de suspensie( combinatie/set arcuri si amortizoare ) ar fi mai potrivit ? Stock sau ceva mai sport( si ce producator)**? Precizez ca vara ii pun jante de 16", cu anvelope de 205/55/16 ( daca e relevant ).*

Ideal pentru mine ar fi o suspensie usor rigida, care sa nu coboare prea mult garda la sol ( 2-3 cm max ), si sa nu tremure masina din toate incheieturile la denivelari ( tinem cont ca doamna are o varsta ) .*

Buget pentru treaba asta: 2000 RON.

Mai mult, probabil mai sunt si alte piese ce ar trebui schimbate ( flanse amortizor, kit protectie praf, rulment sarcina ). Buget separat, daca est cazul.



Orice parere e binevenita, mai ales daca e constructiva si la subiect.

Multumesc.
MSteel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -