Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-14, 20:13   #1
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default īntrebare motor VW

Salut !

Am și eu o dilemă, dar nici unul dintre cunoscuți nu știe exact să mă ajute.

Vreau să fac un swap, dar nu vreau să-mi complic existența mai mult decāt e cazul.

Mașina īn cauză este un Trabant 1.1, cu suporții poziționați exact ca la polo 86c,motorul meu fiind cel de 1043cmc, ce se regăsește pe acest model.

Cu o adaptare foarte ușoară la un tampon se potrivesc și motoare de pe polo 6N.

Acum...ideea e simplă. Unele motoare, precum ABU se potrivesc și pe cutia mea de viteze. Asta mă interesează pe mine, ce alte motoare care se regăsesc pe polo 6N, dar și pe alte modele VW precum Golf (ca să fie mai ușor de găsit și să se potrivească la suporți) se potrivesc pe aceleași cutii de viteze ca ABU, G40, 1.3NZ etc ? Nu de alta, dar pānă acum īn afară de G40 care sunt rare nu am reușit să găsesc NIMIC īn jurul valorii de 100cp. Să zicem că e un prag pe care vreau să-l ating sau măcar să mă apropii de el. De asemenea sunt interesat de ceva cu injecție multipunct. ABU s-a mai pus pe ce am eu, dar nu mă īncāntă așa mult pentru că nu are injecție multipunct, pe lāngă puterea de 75cp.

Apreciez orice idee de la cineva care se pricepe la așa ceva.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -