Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-09-14, 11:11   #1
Gabriel AT

Stock
 
Gabriel AT's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Member of:
[VW]
Default Sunet ciudat la viraj

Buna ziua! In primul rand vreau sa spun ca sunt mai nou pe aici si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie intrebarea, dar promit ca ma voi adapta..... Despre ce este vorba, am un VW Jetta 2.0 TDI si atunci cand virez maxim stanga, cu plecare de pe loc, de cateva zile apare un sunet ciudat pe partea dreapta se aude....ca un fel de uuu-it(imi pare rau de onomatopeea folosita) cam asa suna.....si in general cand mai este cineva in dreapta langa mine, atunci cind sunt singur nu se aude. Totodata, mentionez ca masina a stationat cam o luna , o luna jumate de zile eu fiind plecat. In acelasi sens in momentul cand franez, dar nu brusc, simt o anumita trepidatie ca si cand ABS-ul ar intra in functiune, dar precizez trepidatia apare la franari normale, gen reducere de viteza usoara.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si astept pareri, bineinteles ca voi merge si la service dar acum nu pot!
O zi buna!
Gabriel AT is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 18:34   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sunet ciudat la viraj

La mine se auzea asa cand mi s-a rupt o bucata de arc pe stanga fata.
Era o bucatica de 5 cm, din partea de sus, si cand luam viraj in scurt sau de pe loc la viteza mica, se auzea parca un "uuu-it" asa cum ii zici tu. )
Masoara distanta dintre aripa si butucul jantei, cu o ruleta la ambele roti...daca difera distantele, inseamna ca e o problema la amortizor. Oricum, e o reparatie ieftina, in caz ca e asta.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -