Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-14, 20:51   #1
unchiusm

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 19
Smile Swap total motor ... 1.6 > 1.8T

Hello tuturor . Dupa multe cautari pe google dar in zadar , am ajuns sa postez aici pe forumul 4tuning pentru ajutor in privinta unui engine swap pe un Golf 4 1.6 din 2000.

Motorul pe care il doresc pe masina este cel de 1800 cm3 cu turbo (150 de cai).

De ce apelez la voi ? Raspunsul este simplu .
-Neavand experienta in aceasta arie m-am gandit ca aici voi gasi informatii utile sau chiar useri care au facut asta.

Intrebarile sunt urmatoarele :

1.Daca se poate face acest transplant legal si sa apara in talon motorul marit

2.Ce tip de motor 1.8t este recomandat sa caut ?

3.De ce anume mai am nevoie in afara de motor ? Eu stiu de urmatoarele: Cutie , planetare , ECU , Turbo , Galerie , Instalatie , Intercooler. As dori sa stiu fiecare amanunt inainte de a schimba motorul

4.Si desigur , cat costa ?

Dupa cate am inteles daca motorul schimbat depaseste 30% din puterea motorului initial atunci trebuie facut upgrade la anumite elemente (sistemul de franare , suspenisie etc)

Stiu ca unii dintre voi imi vor spune ca : "Mai bine iti vinzi masina si iti cumperi direct GTI" , "Nu se merita schimbul pentru ca ii prea multa bataie de cap" , "costa mult" si asa mai departe . Doresc sa evit raspunsurile de genu' .

Am investit destul de mult in look-ul masinii ,asa ca as dori sa o pastrez in caz ca se poate face acest transplant astfel incat sa fie legal

Pentru cei care doresc sa vada masina care s-ar bucura de acest swap , o gasiti pe vortex . Mai exact aici.

Multumesc !

Peace
unchiusm is offline   Reply With Quote
Old 08-07-14, 22:32   #2
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Swap total motor ... 1.6 > 1.8T

Quote:
Originally Posted by unchiusm View Post
Hello tuturor . Dupa multe cautari pe google dar in zadar , am ajuns sa postez aici pe forumul 4tuning pentru ajutor in privinta unui engine swap pe un Golf 4 1.6 din 2000.

Motorul pe care il doresc pe masina este cel de 1800 cm3 cu turbo (150 de cai).

De ce apelez la voi ? Raspunsul este simplu .
-Neavand experienta in aceasta arie m-am gandit ca aici voi gasi informatii utile sau chiar useri care au facut asta.

Intrebarile sunt urmatoarele :

1.Daca se poate face acest transplant legal si sa apara in talon motorul marit

2.Ce tip de motor 1.8t este recomandat sa caut ?

3.De ce anume mai am nevoie in afara de motor ? Eu stiu de urmatoarele: Cutie , planetare , ECU , Turbo , Galerie , Instalatie , Intercooler. As dori sa stiu fiecare amanunt inainte de a schimba motorul

4.Si desigur , cat costa ?

Dupa cate am inteles daca motorul schimbat depaseste 30% din puterea motorului initial atunci trebuie facut upgrade la anumite elemente (sistemul de franare , suspenisie etc)

Stiu ca unii dintre voi imi vor spune ca : "Mai bine iti vinzi masina si iti cumperi direct GTI" , "Nu se merita schimbul pentru ca ii prea multa bataie de cap" , "costa mult" si asa mai departe . Doresc sa evit raspunsurile de genu' .

Am investit destul de mult in look-ul masinii ,asa ca as dori sa o pastrez in caz ca se poate face acest transplant astfel incat sa fie legal

Pentru cei care doresc sa vada masina care s-ar bucura de acest swap , o gasiti pe vortex . Mai exact aici.

Multumesc !

Peace
Caut sa fac acelasi lucru pe un passat si cel mai practic si economic este sa iau unul intreg cu motorizarea dorita. Instalatia de la interior nu se schimba deci iti trebuie un motor complet cu toate anexele plus instalatie care duce pana in ECU inclusiv acesta. In cazul meu este simplu motoarele sunt aproape identice montate ambele longitudinal. Cutia la fel este acelasi lucru ca de pe 1.8 T. Ca si legalitate ma abtin deoarece habar nu am de acest aspect. Eu imi fac singur toata nebunia dar altcuiva la un passat ca al meu i-as lua undeva la 1000 ron ( manopera). Sper ca te ajuta cu ceva macar sa iti faci o idee.
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 14-07-14, 11:31   #3
unchiusm

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 19
Default Re: Swap total motor ... 1.6 > 1.8T

Eu am sunat la RAR Bucuresti si mi-au spus urmatoarele : "Se poate face dar daca motorul schimbat depaseste 40% din puterea motorului initial , masina trebuia dusa in Bucuresti la niste teste dinamice si de siguranta" care costa iara bani .

Din pacate masina mea are 105 cai de fabrica , iar motorul de Golf 4 1.8T este de 150 deci depaseste un pic limita impusa . Dar cred ca m-am impacat cu idea . Intradevar este multa bataie cu cap , dar din pacate nu cu transplantul ci cu actele .

Transplantul in sine ar dura 1 zi maxim 2 , dar umblatul dupa acte si toate hartogariile dureaza mult si te streaza .

Desi as dori foarte mult sa am un motor 1.8T pe masina mea din pacate nu merita , in starea care e as primi pe ea undeva pe la 3000 - 3500 , + din banii care ar costa transplantul as mai pune 1000 si mi-as lua un Golf 5 GTI .

Deci asta e concluzia la care am ajuns .

Daca are cineva niste informatii in plus , rog sa le posteze

Multumesc.
unchiusm is offline   Reply With Quote
Old 15-07-14, 06:29   #4
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: Swap total motor ... 1.6 > 1.8T

problema pana la urma urmei nu e de bani daca chiar iti iubesti foarte mult masina.
problema e ca iti depaseste de 40% si nu te incadrezi, franele s-ar putea sa fie la fel (280mm fata 232mm spate). cel mai usor (dar implica cheltuieli mai mari) ar fi sa iti pui 1.8 20v aspirat si dupaia te incadrezi si la turbo.
swap-ul dureaza mai mult, nu doar o zi doua. la mine la passat, si l-am facut eu cu tatal si fratele meu, a durat 4 zile cu totul(de la masina completa pe benzina la masina completa diesel (dat jos tot botul masinii, scos motor + cutie, schimbat instalatie electrica, ceasuri bord, rezervor, pus motor+cutie diesel, asamblat botul din nou).
la tine care ai si electrica foarte multa s-ar putea sa dureze mai mult, nu doar 2 zile + ca pot aparea probleme la care nu te astepti (si nici nu ai cum sa prevezi asta).
__________________
old vw's dont leak oil! they just mark their spot!
alyn88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -