Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-13, 07:44   #1
molda_9mm

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 18
Post Se incalzeste discu foarte tare

Buna ziua. Am un golf 4 1.6 16v 105 cai. Am schimbat discurile si placutele de frana toate fata spate. Cele vechi erau foarte uzate. Mentionez ca sunt discuri trv. Dupa 2 zile roata din dreapta a inceput sa scartaie si sa se incalzeazsa foarte tare discu. Lam dat jos de 2 ori lam curatat tot asa.cand atingeam pedala de frana nu mai scartia. Mi sa parut ca e ovalizat discu lam dus inapoi baieti mi lau schimbat. Acuma nu mai scartaie da de incalzit se incalzeste tot asa. In 5 km mers normal la -6 grade nu poti tine mana pe el restu sunt la o temperatura normala. Pistonasu merge usor nu e intepenit. Am dat roata jos lam invartit cu mana si se simte ca strange. Ce as putea sa ii mai fac? Oare trebuie sa astept sa se mai uzeze? Daca ar fi asa dc numa la una e problema. Orice sfat e binevenit. Va multumesc mult
molda_9mm is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 11:50   #2
accxdru

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 505
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

Daca ti se incinge fara sa pui frana inseamna ca e "infranat". Ori discu are grosimea mai mare ori placuta. Incearca sa le masori grosimea cu un subler sa vezi daca sunt la fel.
accxdru is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 13:19   #3
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

Etrier in moarte clinica? Daca ai invartit roata cu mana si se invarte greu atunci sigur aia ar trebui sa fie
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 10:26   #4
molda_9mm

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 18
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

am dat roata jos am invartit de disc si se simte ca strange.ce ar fi de facut in cazul asta?va multumesc pentru raspunsuri
molda_9mm is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 10:41   #5
accxdru

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 505
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

Mers la service si sa le arati alora. Poate fi de la disc (grosime/model), de la placuta (grosime/model) sau de la etrier.
accxdru is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 11:00   #6
molda_9mm

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 18
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

de la disc nu cred ca am schimbat 2.deci sare din schema.o sa merg ca alta solutie nu e ms
molda_9mm is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 16:39   #7
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

Nu stiu cum e etrieru' de la masina ta...dar stiu ca se pot reconditiona, daca ai un minim de cunostinte. Sau...il schimbi Dar mai intreaba si pe cineva de la un service inainte de a face lucru' asta
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 16:45   #8
molda_9mm

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 18
Default Re: Se incalzeste discu foarte tare

De cand leam pus astea noi se incalzeste. Am curatat eu etrieru ghidajele de 2 ori. Sar putea sa isi revina dupa ce se uzeaza umpic? Precizez ca am doar 40 km de cand leam schimbat. Ms mult
molda_9mm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -