Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-13, 22:02   #1
vlad9128

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 4
Default Avertisment service

Salut . Am o problema cu un VW jetta 1.9 TDI din 2007 Imi apare un avertisment pe display ul din bord care am inteles ca apare anual : Service in 500 km or 4 days. Mesajul afisat se schimba de la o zi la alta scazand numarul de km sau de zile, pana astazi cand imi afiseaza : Service now. Stie cineva sa mi spuna ce trebuie sa sa fac ca sa nu mi mai apara ? ca am inteles ca se rezolva din butoanele din bord. Multumesc
vlad9128 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 22:06   #2
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Avertisment service

e normal ca mesajul sa se modifice odata cu kilometrii extra facuti de tine iar intervalul de zile la fel Acum că-ti apare service now inseamna ca trebuie sa faci (cel putin teoretic) revizia si sa resetezi odata cu efectuarea ei service interval. Mai e si varianta a doua cand doar trebuie sa-l resetezi daca ai facut deja revizia si ai uitat sa o faci trebuie doar service interval reset.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 07:44   #3
vlad9128

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 4
Default Re: Avertisment service

Ai idee cum trebuie sa procedez ca sa l resetez singur ? Ca am inteles ca se rezolva apasand pe butoanele de la ceas: h-min si pe cel de resetare a kilometrajului 0.0 in acelasi timp , dar mai e inca ceva de facut .
vlad9128 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 12:27   #4
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Avertisment service

Cand apare mesajul acela,inseamna ca teoretic mai ai 500 km sau 4 zile pana trebuie sa faci revizia(ulei,filtre etc.),care trebuie sa le schimbi,nu te lua dupa ''meseriasi'' care iti spun ca mai merg filtrele si uleiul,ca nu ai facut 15000km(daca este cazul)

Resetarea se face in urmatorul fel:
-tii apasat butonul ''0.0'' din dreapta de pe ceasuri ''0.0''
-pui contactul(cu butonul apasat)
-dai drumul la buton
-apesi butonul ''min'' din stanga de pe ceasuri
si ar trebui sa se reseze,daca nu merge v-a trebui sa pui folosesti un tester(la unele masini doar asa merge)
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 13:19   #5
vlad9128

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 4
Default Re: Avertisment service

Quote:
Originally Posted by Tudorache$ View Post
Cand apare mesajul acela,inseamna ca teoretic mai ai 500 km sau 4 zile pana trebuie sa faci revizia(ulei,filtre etc.),care trebuie sa le schimbi,nu te lua dupa ''meseriasi'' care iti spun ca mai merg filtrele si uleiul,ca nu ai facut 15000km(daca este cazul)

Resetarea se face in urmatorul fel:
-tii apasat butonul ''0.0'' din dreapta de pe ceasuri ''0.0''
-pui contactul(cu butonul apasat)
-dai drumul la buton
-apesi butonul ''min'' din stanga de pe ceasuri
si ar trebui sa se reseze,daca nu merge v-a trebui sa pui folosesti un tester(la unele masini doar asa merge)

Functioneaza . Mersi mult !
vlad9128 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -