Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-12, 14:57   #1
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default Problema ambreiaj/cutie Polo 6n

Salut! De curand am achizitionat un Polo 6n, 1.6 din 1996. Intra destul de greu in treptele 1, 2 si in marsarier. Cateodata nimeresc marsarierul in loc de viteza 1 si invers. Parca nu are nicio piedica care sa separe marsarierul de treapta 1. S-a suit vecinu care e mecanic si are si el un 6n 1.9 SDI, a facut o turica si a zis ca trebuie schimbat kitul de ambreiaj ca asa a patit si el. S'a mai uitat si la cablul de ambreiaj si a obs ca are un joc. A zis ca ar fi indicat sa schimb intai cablul de ambreiaj si mai apoi kitul daca problema persista. Poate fi si de la cutia de viteze? Ce parere aveti?
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 16:17   #2
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Problema ambreiaj/cutie Polo 6n

salut ,eu zic ca prima data mai bine ai incerca sa schimbi uleiu din cutie ,cine stie de cand nu o mai fi schimbat ,stiu multe persoane care li se intampla la fel ,treapta 1,2 intra greu si au schimbat uleiu din cutie si acum intra bine.
iti face asa tot timpu sau doar cand e rece masina ?salut
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 16:54   #3
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default Re: Problema ambreiaj/cutie Polo 6n

Salut! Tot timpul face asa. Cu treapta 1 m'am obisnuit deja sa zic asa si o nimeresc, a 2-a insa tot foarte greu intra. Poate din punctul mort trag eu prea mult spre stanga de schimbator si de'aia nu prea o nimeresc? Totusi cred ca la masina e problema nu la mine
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 17:17   #4
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Problema ambreiaj/cutie Polo 6n

nustiu ce sa zic ,incearca totusi sa schimbi uleiu din cutie ,ca este cea mai ieftina varianta si poate ai noroc sa scapi cu asta ,cine stie de cand nu o mai fi schimbat ,daca ar fi din ambreiaj ar trebuie sa fie la toate treptele nu?,asa ma gandesc,abreiaju iti patineaza ?salut
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 17:54   #5
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default Re: Problema ambreiaj/cutie Polo 6n

Nu patineaza. Ar mai fi de zis ca trebuie sa'l apas pana in capat de tot ca sa pot schimba viteza si asta indiferent de treapta
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 19:16   #6
Ovidiu_Nistor

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
Default Re:Am o problema de huruit la rulmenti.

Am achizitionat un Polo 6 N 1997 motor 1.0,decand l-am luat am observat ca huruie un sunet de rulment,posibil sa fie de la roti sau de la cutie de vteza,mi-a mai spus cineva ca e posibil sa nu aibe ulei in cutie.Ce zice-ti?
Ovidiu_Nistor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -