Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-12, 17:12   #1
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

Cine stie ce imi trebuie sa vopsesc si eu ornamentele din int la un golf 4 am dat doar cu Spray si sa decojit ???
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 19:41   #2
SoulTrain

Stage 4
 
SoulTrain's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 266
Default Re: Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

Din cate stiu este vopsea special pentru plastic, care este elastica, la fel si cea data pe bara de protectie a masinilor. Si iti recomand inainte sa dai cu un smirghel foarte fin plasticele, nu cat sa lase santuri care sa se vada dupa ce aplici vopseau, ci doar sa obtii o suprafata mata pe care sa adere vopseaua. Si bineinteles, inainte sa vopsesti suprafetele trebuie degresate.
Bafta !
SoulTrain is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 20:05   #3
gekvr6
VW Driver

Stage 5
 
gekvr6's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 916
Member of:
[VW]
Default Re: Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

Smirghel de la gradulatia cea mai mare pana la cea mai mica pana iese lucioasa suprafata , sprit chit , vopsea.
Succes
gekvr6 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 20:21   #4
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

Mersi. o sa incerc sa vad ce iese.
Ar fi o solutie mai buna colant carbon?
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 18:59   #5
SoulTrain

Stage 4
 
SoulTrain's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 266
Default Re: Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

Ar fi o solutie, dar depinde daca iti place si tie, plus ca mi se pare mai greu de aplicat acel autocolant. Si ar trebui demontat si comutatorul de la faruri si toate celelalte plastice pe care probabil nu vroiai sa le vopsesti, dar asa trebuie sa le acoperi in autocolant. Mai usor ar parea de aplicat tot un fel de autocolant, dar sa folosesti un pistol cu aer cald, incat sa il intinzi bine autocolantul, si sa capete forma fiecarui plastic.
SoulTrain is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 19:29   #6
popasorin

Stage 4
 
popasorin's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 243
Default Re: Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

daca vrei sa le day cu spray,este spray special pt plastic,si de unde iei sprayul cerei lac tot pt asa ceva. degresezi suprafetele,dai cu spray de 2 ori (in general asa se da) apoi dupa cateva ore dai cu lacul acelaexact peste vopsea. lacul ajuta si la rezistenta,si ii da un aspect lucios.
bafta
popasorin is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 18:32   #7
71EDY

Stage 3
 
71EDY's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 98
Default Re: Vopsire ornamente interior golf 4 HELP

Quote:
Originally Posted by popasorin View Post
daca vrei sa le day cu spray,este spray special pt plastic,si de unde iei sprayul cerei lac tot pt asa ceva. degresezi suprafetele,dai cu spray de 2 ori (in general asa se da) apoi dupa cateva ore dai cu lacul acelaexact peste vopsea. lacul ajuta si la rezistenta,si ii da un aspect lucios.
bafta
spray-ul se numeste PLASTIC PRIMER. Se da inainte de spray'ul cu vopsea ca sa prinda vopseaua. Si pe urma nu mai ai pb. Eu am dat pe bari inainte sa le vopsesc
71EDY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -