Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-07, 16:25   #1
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Question Chip putere motor 2E

Cine este capabil sa chipuiasca un motor de Passat 2E,2.0 L, 85 kw ?
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 23:42   #2
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chip putere motor 2E

salut , fiind motor aspirat natural , e foarte greu de scos mai mult doar cu chip , dar ai grija sa nu te abureasca lumea ca faci 20-30 cai , abureala , am auzit multe povesti!!!!!!!!!!! sa mai scoti ceva din el un filtru sport in cutia originala K+N si sistemul de tobe si poate si cat. sport... care costa o gramada de bani. asta e ce stiu acum poate altcineva stie mai mult ,
salutare.
dan
passat 1.8T is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 19:55   #3
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Chip putere motor 2E

Merci de post .Am esapament sport powerfull teava fata spate de 50 inox si se simte intradevar ceva.Filtru K&N am vrut sa-i pun cu chitul de montare dar in exteriorul cutiei filtrului (nu-mi place ala in cutie cu toate ca stiu ca in catalog doar ala e disponibil)Eu stiam ceva de un power box aia asteptam sa stie careva de pe aici sa monteze si sa si garanteze pt el ....da vad ca nimic
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 13:51   #4
florin2ride

Stock
 
florin2ride's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 5
Default Re: Chip putere motor 2E

mah este abureala si nu prea. se poate scoate. ori te duci la baieti sa-ti schimbe ceva la computer, ca motorasul e marisor. sau poti sa-ti cumperi un power buster. am vazut la un prieten cu un seat leon. de la 115cp urca la 140.
florin2ride is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 16:49   #5
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Chip putere motor 2E

Mi se pare cam multisor de la 115 la 140...
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 13:38   #6
Sergiu_tm

Stage 3
 
Sergiu_tm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 103
Default Re: Chip putere motor 2E

banuiesc ca seatu ii diesel
Sergiu_tm is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 19:27   #7
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Chip putere motor 2E

Doar asa sa fie diesel si atunci turbo fiind....
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 21:36   #8
aldoadabass_wrs

Stage 5
 
aldoadabass_wrs's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 474
Default Re: Chip putere motor 2E

nice...dar ce faci cu un bust control la un motor care nu are turbina??????...........ii maresti presiunea in roti????? sau la bassu din portbagaj......sorry nu vreau sa supar
aldoadabass_wrs is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 21:39   #9
aldoadabass_wrs

Stage 5
 
aldoadabass_wrs's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 474
Default Re: Chip putere motor 2E

aaa sal proprietarului de passat 20.....85kw......am si io un golf 3 aceeasi cilindree si putere.....si un sfat.....sa i pui turbo te cam costa.....inca o masina......eventual incearca un 18t de pe un mk4...sau stiu io de pe corado
doar asa obtii putere,stiu si io vreau mai mult si lumea ma tachineaza sa pun un vr6.....eeee stii despre ce vb. te sal....
aldoadabass_wrs is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 22:11   #10
aldoadabass_wrs

Stage 5
 
aldoadabass_wrs's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 474
Default Re: Chip putere motor 2E

eee inca o treaba dak vrei putere.....te duci la baieti si faci un flash la comp....si de acolo iti da putere de nu te tine masina.....dar cu riscuri mari si asta....vezi tu din soft am auzit,citit in primul ne al revistei din flash iti poate da si 100 cp dar scurtezi mult viata motorului....si dak vrei sa ai putere mai intai gandestete...ai nevoie de o cutie de viteze primul rand,planetare,puntea fata trebuie intarit,alte brate,bucsi mai rezistente,frane,roti,prezoane......asa mai bine iei una facuta.....sau daca ai bani.......atunic foarte bine......va fi un diavol.....bafta,erau sfaturi,parerea mea......conteaza si viata.....nu tu ce zici?
aldoadabass_wrs is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 22:26   #11
Sergiu_tm

Stage 3
 
Sergiu_tm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 103
Default Re: Chip putere motor 2E

Fara suparare da de unde ai auzit tu aberatia asta de 100 de cai din flash? Poate la o mashina de 1000 de cai castigi 100 da nici acolo nu ii sigur. Mai ales ca ii vorba de un motor aspirat. Din cip castigi MAXIM 10% din puterea motorului (vorbesc de aspirate). Un motor vine limitat din fabrica la 70% din puterea acestuia pentru a nu exploda cand ii dai in gura. Deci cu un power chip tu faci motoru sa mearga la 80% din capacitatea lui (adica 10% nu 100% in plus). Sper sa nu supar pe nimeni dar nu ma puteam abtine
Sergiu_tm is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 22:56   #12
totel

Stage 5
 
totel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 617
Default Re: Chip putere motor 2E

Asa toata lumea ar arunca cu 2-300 de euroi in masina si ar avea bestii pe rotzi....dar treaba e ca cu un cip la motor aspirat nu se face primavara...
totel is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 21:25   #13
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Chip putere motor 2E

Super adevarat nu obtin mare lucru dar pt un 200- 250 euro o marire de 10-15% eu as da ...si sunt constient ca asta inseamna doar undeva in jur de 15-18cp...dar NU garanteaza nimeni nici macar pt calutii astia...as vrea un dyno inainte si dupa sa nu arunc banii pe fereastra...cat despre montarea unei turbine sau a unui compresor am avut un thread deschis pe tema asta si m-am lamurit...implica prea multe schimbari....cat despre cheltuieli...mai bine cumpar un motor de-a gata...dar nu am fondurile necesare...si nici de unde-l lua,intrucat cine are motorul nu mai are restul si invers...un vr6 ar fi o solutie de compromis dar la taxele astea comuniste nu ma pot inhama la asa ceva ..de aceea astept pe cineva capabil sa-mi dea 10 -15 ponei amarati
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 21:56   #14
Sergiu_tm

Stage 3
 
Sergiu_tm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 103
Default Re: Chip putere motor 2E

Daca veri utere mai mare ai putea sa faci urmatoarele: injectoare cu un debit mai mare (marite), alt regulator de presiune, ax cu came cu un prfil mai agresiv, supape mai mari cu arcurii mai tari, poate inca o pompa de benzina, filtru de aer direct, serpisori + evacurea cap coada, cip, volanta usurata .... adica o groaza de bani. Tu decizi
Sergiu_tm is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 13:52   #15
Ayanu

Stage 3
 
Ayanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 132
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Chip putere motor 2E

Sal Thunder am vorb ce mai rugat omu nu e in tara si din ce am vorb cu el vrea ca multisor pe motor dar se intoarce si pot vorb altfel cu iel.
In ceea ce priveste chipu nu te sfatuiesc sa faci lucru asta oriunde pentru ca in foarte multe cazuri iti creste consumu de te ia capu si mare lucru nu castigi.
Apropo ca un sfat la motoarele aspirate nu iti trebuie esapament mare pt ca nu e turbo,la astea tre sa se creeze o oarecare presiune in evacuare deci ea oarcum trebuie sa fie la limitele producatorului exceptie finala care poti so faci cat vrei tu.
Vezi pe ebay exista la vanzare un kompresor care face treaba buna eventual de mercedes si nici nu costa o avere care se adapteaza la motoarele aspirate cu mult mai multa usurinta.
Ce sa iti zic daca mai ai nevoie de ceva vorb
BAFTA
P.S Am fost singuru passat de la vw fest si nu vreau sa se mai intample treaba asta.
Ayanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -