Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-01-07, 07:33   #1
alex_vod

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 49
Default Ajutor, fum negru

Salut. Am si eu un Golf 2, 1.8 i monopunct si nush ce sa ii mai fac.A inceput sa scoata mult fum negru si miroase a benzina(mai consuma si 20% () Cineva mi-a zis ca ar fi de la una din cele trei sonde de apa (cea albastra mai exact), ca de la sonda asta de apa pleaca la injectie.Asa sa fie oare?Nimeni nu a putut sa imi zica ce are si m-am gandit ca poate ati patit si voi ceva asemanator si va rog sa ma ajutati.
alex_vod is offline  
Old 21-01-07, 11:38   #2
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ajutor, fum negru

eu din ce stiu daca ai fum negru motorul e dus , trebe facut. mergi pe la mai multi mecanici si intreba sa vezi ce zic.
salutare
passat 1.8T is offline  
Old 21-01-07, 12:15   #3
tristan

Presedinte RACING SYNDICATE

Stage 5
 
tristan's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,358
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Racing Syndicate]
[VW]
Default Re: Ajutor, fum negru

Daca fumul e negru amestecul e bogat in combustibil.....
tristan is offline  
Old 22-01-07, 08:52   #4
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor, fum negru

problema asta o am si eu la un 1.6 8v pe carb , dar la mine e carb bulit , consuma si ea 15%-20% ... eu tre sa schimb carb ... la tine nu stiu ce problema e dar mecanici buni nu prea se gasesc
__________________

Airbag-uri VW/Seat/Renault/Ford. ORICE MARCA! Daca nu am in stoc aduc la comanda! + Suspensii, faruri, stopuri, orice element tuning!

Telefon : 0731.200.767 - Razvan
razak is offline  
Old 23-01-07, 08:25   #5
remusthag

Stage 2
 
remusthag's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: Ajutor, fum negru

Ce as putea sa-ti spun, e ca un prieten avea aceeasi problema si si-a curatat instalatia de alimentare, injectoarele, e un fel de instalatie care curata chimic.Deshi asta, cu fumul negru, e de la supraalimentarea motorului.Incerca sa-l cureti, poate isi da drumul, daca s-a blocat ceva de mizerie...Succes!
remusthag is offline  
Old 25-01-07, 18:32   #6
alex_vod

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 49
Default Re: Ajutor, fum negru

Va multumesc pentru sfaturi Nu ati nimerit nici unu :P care era "buba". Era de la sonda lamda.Am schimbat-o si acuma mergef bine
alex_vod is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -