Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-12, 07:42   #1
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default racire motor carcasa in care vine termostatul

Salut tuturor am si eu o problema la un Golf4 1,6i,motor SR,automatik,cod BFQ,de 4 pistoane,8valve.Problema este ca carcasa in care vine incorporat termostatul si are 5 iesiri de furtune.Rezulta ca am o pierdere de antigel si se vede ca ar fi prins un por sau sa fie crapata din cauza temperaturi ridicate la motor si racirea de afara adica dilatatie,contractie si banuiesc ca in timp a prins o crapatura si de aceea nu mai lucreaza bine termostatul.In regim de mers extraurban imi baga caldura bine dar nu ajunge apa la 90grade iar in regim de oras imi ridica apa la 90grade dar nu mai imi baga caldura.Masina are AC si e din 2003 an de fabricatie.Intrebarea mea la voi ca sunteti cunoscatori sa imi spuneti si mie daca stiti ce pret are piesa(carcasa de la termostat cu 5 iesiri furtune circuit) asta si daca se gaseste sau trebuie sa caut pri dezmembrari.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 20:47   #2
theghost2001

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 97
Default Re: racire motor carcasa in care vine termostatul

o cauza din care nu baga caldura este nivelul scazut de lichid de racire. verifica nivelul lichidului si daca mai e cazul completeaza. Pretul nu este mare pana in 70 de lei, dar ar fimai indicat sa o cumperi noua, deoarece unde se prinde pe blocul motor, si cea second poate fi crapata de la caldura. Daca schimbi piesa sa cumperi si antigel, decat sa il refolosesti pe ala care il ai"o sa curga."
theghost2001 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 07:09   #3
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: racire motor carcasa in care vine termostatul

Salut si multumesc de sfat apreciez gestul.Antigelul nu este foarte scazut la nivel cand ajunge sa scada prea mult mi-se aprinde senzorul de nivel in bord si ma avertizeaza.Da ai perfecta dreptate mai bine iau piesa noua decat sa o iau dezmembrari chiar am sunat la un magazin piese auto si mi-au dat pretul de 170 ron deoarece masina e cutie automata cod BFQ si suportul termostat adica piesa asta de plastic care are 5 iesiri de furtune ar avea in ea deja incorporat si termostatul.Oricum ceea ce vad e ca are deja un por si pe acolo imi pierde antigel dar nu foarte mult si cred ca daca prinde aer de aceea nu imi da caldura in regim de oras,imi da caldura doar regim extraurban drum intins.Multumesc inca odata de sfat.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -