Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-12, 07:07   #31
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Consum exagerat polo 1.6 akl (74kw) -de ce?

Salut din nou deci revin cu ti-am zis mai inainte verificati bine calculatorul masini ECU daca ai gasit ceva coroziune acolo e clar daia ai si erorile alea aiurea asa am patit-o eu si acum masina merge perfect verifica mufele si dute la un electronist sa iti verifice placa.Eu nu vreau sa te descurajez dar o sa te coste destul de mult pe mine ultima interventie ma dus la 400 ron.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 12:42   #32
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Consum exagerat polo 1.6 akl (74kw) -de ce?

Ultima postare, cred ca o sa ajunga la fiare vechi daca nu o cumpara cineva asa cum e.
Azi m-a refuzat si ultimul service la care am fost, mi-au zis sa ma duc la reprezentanta ca ei nu stiu ce sa-i faca. M-am lamurit, numai incompetenti.
Ultima diagnoza proaspata:

00520 MAF open
01247 EVAP soilinoid short to ground
17978 Engine start blocked by immob P1570 intel
00537 O2 sensor reg up stop valve
00282 TP actuator deriation from desired valve
00282 TP signal outside tolerance
00625 vehicle speed signal not plausible
00282 TPA blocked/no voltage
01087 basic settings not reformed signal not plausible
01312 powertrain data bus defect
01316 ABS ECU not com x2
01312 power train data bus defect


Concluzia, nu va luati vreodata o masina cu acest motor cod AKL . sunt varza si spun asta dupa ce m-am mai documentat pe diverse forumuri. Toate au probleme.

Si cine mai zice ca fiat sunt masini proaste si vw sunt masini adevarate dom'le sa isi dea 2 palme, ca la fiat nu am avut vreodata probleme de genul, nici macar cele obisnuite si aia a fost si masina de firma.

Se poate inchide topicul, multumesc.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 12:14   #33
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Consum exagerat polo 1.6 akl (74kw) -de ce?

Quote:
Originally Posted by bogdan cristi View Post
Salut din nou deci revin cu ti-am zis mai inainte verificati bine calculatorul masini ECU daca ai gasit ceva coroziune acolo e clar daia ai si erorile alea aiurea asa am patit-o eu si acum masina merge perfect verifica mufele si dute la un electronist sa iti verifice placa.Eu nu vreau sa te descurajez dar o sa te coste destul de mult pe mine ultima interventie ma dus la 400 ron.

Multumesc foarte mult ca ai insistat cu sfaturile, asa am facut pana la urma. Am dat ecu jos de pe masina si l-am curatat, era problema de masa cu caroseria, ecu se corodase si nu mai facea contact bine cu suportul metalic pe care este pus. Dupa ce l-am curatat a mai insistat putin cu beculetele si bipaitul ala dar dupa ce am mers putin cu ea au disparut toate. Acum am facut 1000 si ceva de km si totul e ok.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 08:03   #34
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Consum exagerat polo 1.6 akl (74kw) -de ce?

Ma bucur ca ai rezolvat-o si am insistat cu treaba asta ca am patit-o si eu in primavara asta si dupa ce s-a curatat ECU masina merge foarte bine si fara nici o eroare.Normal ca au mai stat putin aprinse in bord pana cand trec 12 ore si se reseteaza singure si dispar toate.Bafta ma bucur ca ai rezolvat-o.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -