Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-12, 07:03   #16
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Merita ce iti place tie. Sunt N cazuri cu N variante si cu siguranta nu o sa te incadrezi in niciunl din ele indiferent cat de mult ai studia problema!

Jante pe 18 la tine sunt precum jantele pe 17 la mine. Nu doar OZ-urile sunt usoare, exista si altele la fel de usoare ! Nu am avut probleme cu abs-ul, am avut cu caseta de directe asa cum am spus dar sunt sigur ca vechimea si-a spus cuvantul in cazul meu. Iarna cu jantele pe 15 cu anvelopele trecute in carte am consum mai mare decat vara cu anvelopele pe 17" iar masina o folosesc zilnic.


Odata ce fac o alegere sunt sigur ca reusesc sa acopar toate costurile si sa nu raman tras pe dreapta. Oare sa fie asta motivul pentru care vorbesc cu usurinta?


Sa-ti spun un caz concret petrecut acuma cateva zile cand mi-am schimbat jantele 2 prezoane au fost intepenite si a trebuit sa merg la un alt service cu masina sa le scoata. Toata treaba a durat o ora si m-a taxat cu aproape 100 ron(tot timpul am stat langa si am vazut ce s-a lucrat) dar asta nu inseamna ca anul viitor nu o sa-mi mai pun jantele cu flanse de frica sa nu se mai intepeneasca.

Am raspuns pentru ca am observat ca nu exista topic unde sa nu pui intrebari, sa ceri, sa etc etc ca in final sa o lasi balta(nu ca ar fi treaba mea).

Numai bine.
in primul rand ti-se pare ca ce am intrebat,sau urmarit am lasat-o balta?!,mai exact,masina pe care am facut-o dupa planuriile mele si informatiile adunate intelese bine si gresit cum o fi ele,sunt doar intrebari si atat?

am inteles un lucru,4t nu este cea ce a fost si ce trebuia sa fie
ca odata ce este forum si topicul se numeste cum se numeste eu zic ca isi are loc intrebarea,si nu am intrebat doar sa ma aflu in treaba

eu chiar tin la masina,nu as vrea sa imi bat joc de ea sau de banii mei
imi place aspectul si extravaganul sa zic asa dar ma uit sa fie si practic si in timp totul la locul ei,este indeajuns calitatea drumuriilor noastre dar mai sa fortez directia cu jante grele si mari
planetara...franarea,consumul,bucse si etc etc...
am intrebat ca si ideie,dar nu are rost
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 20:49   #17
Abp.Media

Stage 4
 
Abp.Media's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 205
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

17 e prea mic pt golf IV... iti trebuie 18
Abp.Media is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 21:58   #18
Galea

Stage 3
 
Galea's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 123
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

eu am vazut golf 4 cu jante de 18..un model frumos...si arata superb
Galea is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 08:42   #19
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

si eu am vazut...golf 4 si cu 19...nu zic ca nu se poate pune dar ii si practic si mai ales ok?!
asta era ideia

pana la urma este masina fiecaruia si faci ce vrei cu ea ca o ingrijesti sau ca o distrugi intentionat sau neintentionat,eu am intrebat ca si pentru niste pareri,idei
soosy is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 08:40   #20
Galea

Stage 3
 
Galea's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 123
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Practic nu prea cred ca este..decoarece la jante de 18, 19 trebe guma cu balonaj foarte mic...cea ce duce la riscuri mai mari de explozie..si masina sa fie mult mai rigida..eu am un prieten ce are gume de 25..si de mai multe ori o avut explozie la trecere peste calea ferata..
__________________
Galea is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 13:49   #21
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Quote:
Originally Posted by Galea View Post
Practic nu prea cred ca este..decoarece la jante de 18, 19 trebe guma cu balonaj foarte mic...cea ce duce la riscuri mai mari de explozie..si masina sa fie mult mai rigida..eu am un prieten ce are gume de 25..si de mai multe ori o avut explozie la trecere peste calea ferata..
asta ii partea a 2-a legat de jante mai mari...ca evident trebuiesc gume cu talon mai mic...max 40-35...

chestia ii de compatibilitate,pana la urma putem pune si roti de combina,dar sunt multe componente care au de suferit
in fine
soosy is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 02:05   #22
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Deci sa-nteleg din toata discutia ca niste jante de 16 pe un passat nu ar fi nici pe departe ceva "periculos"

P.S. ma gandeam chiar la acestea:
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...7647.html#poze

Last edited by Omulmare; 16-12-12 at 02:07.
Omulmare is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 13:49   #23
Galea

Stage 3
 
Galea's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 123
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

nu cred...deoarece jantele de 16" nu sunt niste jante mari..poate le ai si trecute in talon..si daca le ai trecute nu reprezinta absolut nici un risc..
Galea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -