Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-11, 12:32   #1
Emi16V

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Unhappy Golf IV: Jante 17" sau 18"

Salut comunitate 4TUNING.

As dori sa achizitionez 4 jante dar nu stiu ce marime ar fi ideala.

Eu as dori pe 18, dar am auzit ca sunt cateva dejavantaje cum ar fi greutatea jantei, care ar afecta putin masina. As dori sa imi pun jante Manhattam de Touareg.

As dori niste sfaturi.
Va multumesc!
Emi16V is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 08:11   #2
bogdan_04

Stage 3
 
bogdan_04's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 81
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Cel mai bine pune pe 17.pe 18 e deaja prea mult o sa ai si alte probleme la masina si mai ales pentru drumurile care le avem.
bogdan_04 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 08:54   #3
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

salut.. am si eu o intrebare.. touareg nu are distanta intre prezoane 5x130? sau ai modificat tu ceva?
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 09:23   #4
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

touareg are 5x130, 5x120 si 5x112 din cat stiam eu, oricum modificari ar trebui facute in oricare din cazuri, dar sa pui roti de 4x4 si asa mari o sa fie crima pentru o masina gen golf 4 datorita greutatii lor... mai bine pui roti pe 20 dedicate 5x100 decat 18 de suv, tot aia e.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 11:00   #5
Emi16V

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Nu e problema cu distanta dintre prezoane, poti monta flanse (adaptoare).

Dar aveti dreptate, presupun ca jantele de pe touareg de 18 sunt de 2 ori mai grele decat niste jante tot de 18, dar care sunt facute pentru 5x100.

Va multumesc!
Emi16V is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 13:39   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Quote:
Originally Posted by Emi16V View Post
Nu e problema cu distanta dintre prezoane, poti monta flanse (adaptoare).

Dar aveti dreptate, presupun ca jantele de pe touareg de 18 sunt de 2 ori mai grele decat niste jante tot de 18, dar care sunt facute pentru 5x100.

Va multumesc!
montezi flanse cand ai niste roti gen bbs rs, roti oem de porsche sau alte minunatii rare nu niste roti de "gip", parerea mea ca nu se merita decat daca le iei gratis sau la pret de cauciucuri maxim
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 13:43   #7
Emi16V

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
montezi flanse cand ai niste roti gen bbs rs, roti oem de porsche sau alte minunatii rare nu niste roti de "gip", parerea mea ca nu se merita decat daca le iei gratis sau la pret de cauciucuri maxim
Asa e, mersi pentru sfat.
Emi16V is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 00:11   #8
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Roti de Touareg pe G4?!

Ce e cu lumea asta
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 01:55   #9
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
dar sa pui roti de 4x4 si asa mari o sa fie crima pentru o masina gen golf 4 datorita greutatii lor... mai bine pui roti pe 20 dedicate 5x100 decat 18 de suv, tot aia e.
am si eu o intrebare : ce este mai greu , 1kg de fier sau 1kg de fulgi ?


roti de "gip" s-au mai pus , iar daca lumea nu intelege asta e...
cu "setarile" potrivite arata chiar foarte bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	33477_159699494061078_100000630860023_333439_6953114_n.jpg
Views:	405
Size:	82.1 KB
ID:	2042108   Click image for larger version

Name:	4444019643_7d33ebe234_b.jpg
Views:	376
Size:	557.5 KB
ID:	2042109   Click image for larger version

Name:	4399518225_5546280c39.jpg
Views:	387
Size:	102.2 KB
ID:	2042110  

Click image for larger version

Name:	4399492193_f0ace93a9e.jpg
Views:	279
Size:	76.0 KB
ID:	2042111  
PAK is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 06:02   #10
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

stiu ca ii un topic mai vechi
dar am ajuns si eu la o rascruce sa zic asa si ma intreb merita jante r18 pe bora\golf 4 sau nu....


ma refer in sensul ca daca dauneaza,la ce?
si care ar fi beneficiile fata de r17...

dupa auzite sunt in dubiu din cauza consumului,unele probleme de directie(servo de ex)si altele...

ma tenteaza niste jante,si sunt pe 18 pana acum nu am avut decat 17
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 18:58   #11
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Ai un obicei tampit soosy de a dezgropa topic-uri vechi sau foarte vechi !

Daca nu aveti bani de benzina, bucsi, s.a.m.d puneti jante pe 16 si lasati fitele ! Conteaza stilul de mers, anvelopele, greutatea jantelor (cand mi-am dat jos jantele pe 17" prostii de la vulcanizare isi dadeau coate si le ridicau pe rand sa vada cat de usoare sunt, nu cred ca au mai vazut in viata lor jante mari si usoare).

Am vazut jante pe 17 incredibil de grele dar am vazut si jante pe 18 foarte usoare.

Intr-o vara am nenorocit caseta de directie, am schimbat-o iar la anul tot cele pe 17 le pun in cazul in care nu ma supar si pun 18" pe Golf 3 !
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 01:07   #12
Galea

Stage 3
 
Galea's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 123
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

eu de exemplu pe touareg am avut jante 225/70/ r 17...iar cand le-am schimbat am pus 275/45/ r20..chiar daca marimea maxima admisa era de 19"..dar le am deja cam de 1 an si ceva dar nu am absolut nici o problema..doar ca am pierdut vreo 15 caluti din cauza greutatii sau a latimii..si consumul a urcat cam cu 1L /100km...dar tu alegi..ori alegi niste jante mai micute si masina se comporta normal, sau daca vrei ceva mare ai putin de suferit cu consumul si poate scaderea de putere...si pe langa asta pretul caucicurilor
Galea is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 09:33   #13
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Ai un obicei tampit soosy de a dezgropa topic-uri vechi sau foarte vechi !

Daca nu aveti bani de benzina, bucsi, s.a.m.d puneti jante pe 16 si lasati fitele ! Conteaza stilul de mers, anvelopele, greutatea jantelor (cand mi-am dat jos jantele pe 17" prostii de la vulcanizare isi dadeau coate si le ridicau pe rand sa vada cat de usoare sunt, nu cred ca au mai vazut in viata lor jante mari si usoare).

Am vazut jante pe 17 incredibil de grele dar am vazut si jante pe 18 foarte usoare.

Intr-o vara am nenorocit caseta de directie, am schimbat-o iar la anul tot cele pe 17 le pun in cazul in care nu ma supar si pun 18" pe Golf 3 !
tocmai asta ii si ideia....pana la urma ii forum si asa pot afla pareri si de la alta,in final fiecare face ce vrea dar vezi ca sunt fel si fel de discutii ca ii ok ca nu ii ok si etc
evident sunt jante grele si jante usoare...cum ii Oz Superturismo...cele mai usoare...dar eu ma refer in general despre ideia de r18
si daca ai avea bani de bucsi si etc etc ai fi atat de prost sa pui ceva sau sa faci cu masina stiind ca nu ii bine si numai paguba faci?
unii vorbiti extrem de usor parca banii ar fi din copac si daca ii ceva ne intindem luam cat avem nevoie si gata
unii dintre noi chiar am vrea sa stim daca facem ceva o facem ok sau nu,si daca bagi un ban vrei sa ai parte de ea si sa mai faci pe urma una alta nu sa dai putinii bani pe reparatii,pagube facute de prostia mea
si cand auzi ca cel care "poarta" r18 spune ca nu isi face abs-ul treaba,sau ca uneori fuge directia,sau ca servo se duce in timp si etc etc ai mai pune intrebari? sau hop hai sa incerc si eu poate la mine nu face
asta ii treaba si la mine,am zis sa trec la r18 pentru ca am gasit jante calumea si pret ok insa vreau sa stiu o treaba cat de cat clara + masina o tin pentru folosinta zilnica si merg cu ea mai peste tot(evident nu la pescuit,urcat munti si etc)nu imi permit sa o tin bibelou iar in final luam totul in calcul(consum mai mare...daca da cu cat...normal ca nu mori in 0.2-0.3l la 100 insa sa stii o treaba)
ma intelegi?
legat de topic daca era inchis nu postam,asa numai bine omul a intrebat mai de mult poate ii mai "destept" cu informatii,ceva...

Quote:
Originally Posted by Galea View Post
eu de exemplu pe touareg am avut jante 225/70/ r 17...iar cand le-am schimbat am pus 275/45/ r20..chiar daca marimea maxima admisa era de 19"..dar le am deja cam de 1 an si ceva dar nu am absolut nici o problema..doar ca am pierdut vreo 15 caluti din cauza greutatii sau a latimii..si consumul a urcat cam cu 1L /100km...dar tu alegi..ori alegi niste jante mai micute si masina se comporta normal, sau daca vrei ceva mare ai putin de suferit cu consumul si poate scaderea de putere...si pe langa asta pretul caucicurilor
oarecum ii la fel ca la toareg de la 17 la 19-20 cum ii de la o masina mica de la 15 la 17 insa totusi ii alta categorie si vad des touareg cu 20 chiar omologat parca...dar pe golf 4 sau bora nu am vazut 18 trecut in carte...poate exista nu contest dar eu cel putin nu am vazut
si in final evident cum zici,pentru un mic + de aspect toate cele negative
nici cu consumul nu ar fi problema,nici cu pretul gumelor...ii vorba de tehnic daca distrugi ceva si ajungi la punctul in care vei fi nevoit sa renunti la jante,faci si reparatia si tot r15 16 sau 17 pui....iar in final iti pui intrebarea ca merita?sau ce am facut?
....cam asta ii problema...eu 99% zic ca nu ii ok pentru o masina zilnica si nu pentru mine pentru ca banii aia si daca o sa ii am sa repar ce se distruge daca se distruge mai bine ii bag in masina dar cea ce se vede
soosy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 13:51   #14
Galea

Stage 3
 
Galea's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 123
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

ai dreptate..si spuneai k vezi jante de 20'' pe touareg omologate...aia depinde de motorizare..eu am 2.5 tdi...si nu aveam voie numa 19''...dar si eu le-am omologat prin niste prieteni..dar ai dreptate..cu timpul am inteles ca incepe sa se duca una alta..se uzeaza mult mai repede..si eu am vrut sa imi pun r22...dar mia fost frica sa nu nenorocesc masina..si dupaia sa bag o gramada de bani..asa ca am lasat putin din frumusete pentru bunul mers al masinii..unii spun ca si jantele mele de 20'' sar putea sa imi strice una alta..dar deocamdata nu am absolut nici o problema..doar minusul de vreo 15 cai si ceva consum in plus
Galea is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 14:32   #15
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Golf IV: Jante 17" sau 18"

Merita ce iti place tie. Sunt N cazuri cu N variante si cu siguranta nu o sa te incadrezi in niciunl din ele indiferent cat de mult ai studia problema!

Jante pe 18 la tine sunt precum jantele pe 17 la mine. Nu doar OZ-urile sunt usoare, exista si altele la fel de usoare ! Nu am avut probleme cu abs-ul, am avut cu caseta de directe asa cum am spus dar sunt sigur ca vechimea si-a spus cuvantul in cazul meu. Iarna cu jantele pe 15 cu anvelopele trecute in carte am consum mai mare decat vara cu anvelopele pe 17" iar masina o folosesc zilnic.


Odata ce fac o alegere sunt sigur ca reusesc sa acopar toate costurile si sa nu raman tras pe dreapta. Oare sa fie asta motivul pentru care vorbesc cu usurinta?


Sa-ti spun un caz concret petrecut acuma cateva zile cand mi-am schimbat jantele 2 prezoane au fost intepenite si a trebuit sa merg la un alt service cu masina sa le scoata. Toata treaba a durat o ora si m-a taxat cu aproape 100 ron(tot timpul am stat langa si am vazut ce s-a lucrat) dar asta nu inseamna ca anul viitor nu o sa-mi mai pun jantele cu flanse de frica sa nu se mai intepeneasca.

Am raspuns pentru ca am observat ca nu exista topic unde sa nu pui intrebari, sa ceri, sa etc etc ca in final sa o lasi balta(nu ca ar fi treaba mea).

Numai bine.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -