Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-09, 12:17   #1
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default problema frana golf 4

salut
dupa cum spune titlul, am niste probleme cu frana,care au inceput acum 2 sapt, knd am simtit ca nu mai tine (pedala era tare, cursa foarte mica, iar frana actiona ca si cum nu mergea servo). am oprit masina, iar dupa jum de ora nu mai avea nimic.
in week-end am testat-o din nou (prin oras, la franare normala merge bine) si la frana putenica nu lucra nici abs-ul si aveam acelasi sentiment - lipsa de servo.
am mers la un mecanic care mi-a schimbat un furtun care vace vacuum atat pt frana cat si pentru turbo (diesel),dar nu s-a modificat nimicrima pedala merge bine, dar dupa nu mai are efect frana. tipul a testat servo si toata instalatia cu o pompa manuala de vacuum si a spus ca nu scapa. a concluzionat ca poate fi ori de la servo ori de la pompa de frana (sume intre 10 si 14 milioane). totodata, mi-a spus ca e posibil ca servo sa functioneze pe loc si nu in mers si mi-a mai explicat ceva de o tija care dupa prima pedala se duce stramb.
am mai mers la un mecanic si m-a sfatuit sa schimb lichidul de frana si sa revin,cica e posibil sa fie doar de la asta.
daca ati patit asa ceva sau asemanator sau aveti idee ce ar putea fi, astept opinii si sfaturi.ms.
p.s.scuze daca s-a mai discutat - eu nu am gasit si daca am facut vreo greseala (nu ma pricep la masini)
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 16:48   #2
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: problema frana golf 4

pana la urma se pare ca ar fi pompa tandem, iar in prezent nu am deloc servo pe frana, iar masina incepe sa traga dupa 2500 ture...
suna cunoscut?
astept sfaturi
ms
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 22:45   #3
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: problema frana golf 4

salut cam aceiasi problema o am si eu
imi trage pedala la podea si nu am frana....pe urma se intareste pedala..dar tot frana slaba
simt ca prinde frana aiurea..spatele o roata....



habar nam ce ar putea fi....



ai rezolvat problema??? ce o fost defect? cat te`a costat?
__________________
Volkswagen Golf IV 1.9 TDI 85Kw Variant

Masina mea https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...t-edition.html


DE VANZARE AUDI A4 2.5 V6 TDI QUATTRO https://forum.4tuning.ro/479-anunturi...ml#post5240911



[ VAND ] Electronice Audio Cele mai mici preturi https://forum.4tuning.ro/79-talcioc/3...ml#post5243581
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 23:03   #4
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: problema frana golf 4

aer in instalatie, dupa a doua pedala comprimati aerul in sistem si se aceea simti pedala mai tare.
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 09:55   #5
CristiTL

Stage 3
 
CristiTL's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 112
Member of:
[Delta Racing Crew]
Default Re: problema frana golf 4

salu! eu am o problema care mi se pare ciudata... cand pun frana brusca la viteze mici se aude o bataie puernica. un mecanic mi a zis ca ar fi vreo bucsa la bascula... cineva a zis ca sunt suportii la motor.
vreau sa mai aud pareri sa nu ma apuc sa schimb piese degeaba si tot sa se auda cum am mai patit
CristiTL is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:06   #6
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: problema frana golf 4

Quote:
Originally Posted by cristi.mk4 View Post
salut cam aceiasi problema o am si eu
imi trage pedala la podea si nu am frana....pe urma se intareste pedala..dar tot frana slaba
simt ca prinde frana aiurea..spatele o roata....



habar nam ce ar putea fi....



ai rezolvat problema??? ce o fost defect? cat te`a costat?
da, am rezolvat-o:am schimbat pompa tandem cu una second de pe un passat din 204-2005 (700 lei)
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -