Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-10, 19:47   #1
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Am decis sa fac un thread in care sa spunem cam ce probleme au modelele vw produse intre anii 1992-1997.
Incep eu:Golf 3 problema ruginire haion,praguri,aripi fata,sinele de la trapa se mai defecteaza tot la Golf 3,Servo directia are un scartait iar dupa un timp se defecteaza,am auzit ca la modele cu pompa clasica fara turbo se ma duc pompele de injectie.
Daca stiti si voi probleme ale modelelor produse intre anii 1992-1997 spunetile da probleme mai generale.

P.S: Daca mai exista un thread la fel sa imi spuneti
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 03:43   #2
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Mi se pare destul de util acest thread. Propun ca cei care posteaza sa spuna modelul/motorizarea si defectele/probleme care au aparut la masina.
Eu: Golf 3 1.6 Otmar Alt Edition, oct.1997, cod motor AKS.
Probleme: rugina praguri, rugina in jurul busonului de alimentare benzina, sonda Lambda (se duce prea repede), senzori ABS spate (au cedat subit ducand la nefunctionarea ABS-ului), plutitorul de nivel combustibil (in cazul meu montat pe pompa) e cam panarama din punctul meu de vedere (a fost reparat de 2 ori si daca n-are benzina cata crede el ca ar trebui, minim 15 L in rezervor, indica spre minim, dand emotii soferului - dupa vreo 10-15 minute de mers cu masina se ridica la nivelul efectiv al combustibilului din rezervor). Cam atat imi aduc aminte acum.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 07:55   #3
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by AnduGTR View Post
Mi se pare destul de util acest thread. Propun ca cei care posteaza sa spuna modelul/motorizarea si defectele/probleme care au aparut la masina.
Eu: Golf 3 1.6 Otmar Alt Edition, oct.1997, cod motor AKS.
Probleme: rugina praguri, rugina in jurul busonului de alimentare benzina, sonda Lambda (se duce prea repede), senzori ABS spate (au cedat subit ducand la nefunctionarea ABS-ului), plutitorul de nivel combustibil (in cazul meu montat pe pompa) e cam panarama din punctul meu de vedere (a fost reparat de 2 ori si daca n-are benzina cata crede el ca ar trebui, minim 15 L in rezervor, indica spre minim, dand emotii soferului - dupa vreo 10-15 minute de mers cu masina se ridica la nivelul efectiv al combustibilului din rezervor). Cam atat imi aduc aminte acum.
asa e e bine de postat si tipul de motorizare ca sa stie lumea ca fel de motor este bine ca mi-ai adus aminte.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 19:11   #4
free4tyn

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Salutare! Am un golf 3 din 92` motor AAM 75 cp 1.8 benzina. Cand e umezeala afara sau cand plua ori ninge imi da in nas cand accelerez. La ralanti merge bine! Care sa fie oare problema? Care ma poate ajuta. Mentionez ca am schimbat capac delco, fise, bujii, filtru benzina, filtru aer.
free4tyn is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 08:14   #5
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by free4tyn View Post
Salutare! Am un golf 3 din 92` motor AAM 75 cp 1.8 benzina. Cand e umezeala afara sau cand plua ori ninge imi da in nas cand accelerez. La ralanti merge bine! Care sa fie oare problema? Care ma poate ajuta. Mentionez ca am schimbat capac delco, fise, bujii, filtru benzina, filtru aer.
pompa de benzina e buna?chiar nu stiu ce sa mai zic altceva
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 18:18   #6
free4tyn

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
pompa de benzina e buna?chiar nu stiu ce sa mai zic altceva



Pompa de benzina e schimbata luna trecuta, dar si inainte imi facea aceeasi problema. Azi schimb si distributia iar si mecanicul care imi face lucrarea m-a chemat si mi-a zis ca inainte nu a fost pusa bine cureaua era cu un dinte inainte. Acum ma gandesc ca poate si de la lucrul asta. Dar de ce nu facea tot timpul? e dubios si sunt si eu ametit
free4tyn is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 07:38   #7
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by free4tyn View Post
Pompa de benzina e schimbata luna trecuta, dar si inainte imi facea aceeasi problema. Azi schimb si distributia iar si mecanicul care imi face lucrarea m-a chemat si mi-a zis ca inainte nu a fost pusa bine cureaua era cu un dinte inainte. Acum ma gandesc ca poate si de la lucrul asta. Dar de ce nu facea tot timpul? e dubios si sunt si eu ametit
da nu inteleg nici eu de ce doar cand e umiditatea mare iti face asa
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 12:45   #8
free4tyn

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Gata cu distributia. Problema e cam la fel. Are toane ! Singurul lucru care mi-a ramas este sa o pun pe tester! Am sa revin cu informatii
free4tyn is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 18:10   #9
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by free4tyn View Post
Gata cu distributia. Problema e cam la fel. Are toane ! Singurul lucru care mi-a ramas este sa o pun pe tester! Am sa revin cu informatii
da asta e cea mai bune rezolvare cine stie ce senzor etc mai are defect
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 06:51   #10
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Verifica sa nu iti traga aer fals pe la vreun furtun si curata-i si clapeta de acceleratie. Fiind umezeala+jegul nostru romanesc de pe strazi e posibil sa fie plina de mazga si sa nu deschida/inchida bine cand accelerezi.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 16:52   #11
free4tyn

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

inca nu am reusit sa ajung la tester ca am fost plecat cu munca azi. Zilele astea ajung si la tester si am sa verific si ce mi-ai zis tu! Te tin la curent!
free4tyn is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 19:52   #12
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by free4tyn View Post
inca nu am reusit sa ajung la tester ca am fost plecat cu munca azi. Zilele astea ajung si la tester si am sa verific si ce mi-ai zis tu! Te tin la curent!
ai mai facut ceva cu masina?
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 23:22   #13
free4tyn

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Luni ma duc la tester cu ea! Mecanicul care mi-a schimbat distributia a zis ca e un senzor de temperatura care imi tot da de furca! Luni ma duc si am sa iti zic ce si cum!
free4tyn is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 15:48   #14
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

Quote:
Originally Posted by free4tyn View Post
Luni ma duc la tester cu ea! Mecanicul care mi-a schimbat distributia a zis ca e un senzor de temperatura care imi tot da de furca! Luni ma duc si am sa iti zic ce si cum!
ok ne anunti si pe noi
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 15:40   #15
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme Tehnice Modele Vw anii 1992-1997

vad ca iarna asta tatalui meu la g3 tot se blocheaza portiera de la sofer iar daca in masina se incalzeste aceasta se deschide dupa ce o inchid si o deschid din nou mentionez are inchidere centarlizata
cata_golf is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -