Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-10, 19:43   #1
eddy_damned

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 15
Lightbulb golf 3 1.4 schimbare de motor

lamuriti-ma si pe mine va rog frumos. vreau sa-mi schimb motorul pe un golf 3 1.4, vreau sa-i pun un vr6, din punct de vedere legal RAR ce trebuie sa fac?.... am inteles ca nu prea se poate ca nu-i sasiu de asa natura sa suporte motorul de 2.8, ca nu stiu ce.... care stie sa`mi explice si mie ce am de facut...
eddy_damned is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 19:49   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Quote:
Originally Posted by eddy_damned View Post
lamuriti-ma si pe mine va rog frumos. vreau sa-mi schimb motorul pe un golf 3 1.4, vreau sa-i pun un vr6, din punct de vedere legal RAR ce trebuie sa fac?.... am inteles ca nu prea se poate ca nu-i sasiu de asa natura sa suporte motorul de 2.8, ca nu stiu ce.... care stie sa`mi explice si mie ce am de facut...

legal vorbind, poti sa faci in felul urmator, de la 1.4 sa iti pui 1.6, sa omologhezi, apoi 1.8 si sa omologhezi, apoi 2.0 8v sa il omologhezi, apoi 2.0 16v sa il omologhezi, apoi poti sa pui 2.8 si sa il omologhezi.
cei de la rar iti permit omologarea unui motor care are maxim un plus de 30-40 la suta din puterea initiala a motorului tau deci nu prea poti sa pui vr6 legal.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 06:40   #3
eddy_damned

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 15
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

am inteles. multumesc de lamurire, cam complicat mi se pare , oke acu vin cu o alta intrebare pot scoate din 1.4 65 cp vreo 130 cp?
eddy_damned is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 07:10   #4
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Vezi ca sunt si motoare de g3 care la 1,6 au 101CP.
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 07:17   #5
eddy_damned

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 15
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Quote:
Originally Posted by Mirciuk View Post
Vezi ca sunt si motoare de g3 care la 1,6 au 101CP.
stiu... da faza e ca eu vreau sa-mi iau un 1.4 din germania sa`l inmatriculez ca ` i taxa ieftina.. si dupaia sa`l transform.... ca nu dispun de bani pe loc si vreau sa`l fac in timp....
eddy_damned is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 16:11   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Quote:
Originally Posted by Mirciuk View Post
Vezi ca sunt si motoare de g3 care la 1,6 au 101CP.
ideea e ca nu are voie sa depasesca ca si putere cu 30% parca, deci un 1.6 dala cam greu sa il omologhezi. dar sincer acum, decat sa iti iei 1.4 pentru ca e taxa mica mai bine mai pui 100-200 de euro la taxa si iti iei ceva cu motor mai mare. sau varianta b, iei vr6 direct si il bagi pe bulgaria.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 17:09   #7
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Stiu,eu ma refeream ca mai bine sa-si ia de la inceput varianta de 1,6 cu 101cp deoarece la inmatriculare conteaza acel 1,6 si nu caii putere,la fel si asigurarea sau impozitul o sa fie pt.1,6,altfel ce castiga prin inmatricuarea unui 1,4 pierde prin acele omologari+asigurari rca+impozite+consum de combustibil.Chiar crezi ca 101cp sunt de neglijat?
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 17:12   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Quote:
Originally Posted by Mirciuk View Post
Stiu,eu ma refeream ca mai bine sa-si ia de la inceput varianta de 1,6 cu 101cp deoarece la inmatriculare conteaza acel 1,6 si nu caii putere,la fel si asigurarea sau impozitul o sa fie pt.1,6,altfel ce castiga prin inmatricuarea unui 1,4 pierde prin acele omologari+asigurari rca+impozite+consum de combustibil.Chiar crezi ca 101cp sunt de neglijat?
normal ca nu, practic e cea mai buna varianta, atat ca si consum, cat si ca putere si taxe, si in plus majoritatea 1.6 dastea au si ceva mai multe optiuni deci parerea mea asta ar fi. 1.6 si o sa fii foarte multumit
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 21:29   #9
eddy_damned

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 15
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

am mai avut un golf 3. 1.4 si am fost super multumit de el.. ideea e ca taxa la 1.6 e dubla fata de 1.4 iar cu bulgaria mie cam frica sa ma incurc... se termina cu jmecheria si la ei... plus ca sincer nu ma intereseaza dotarile... ca astea le fac eu in timp.... oricum vreau sa`l schimb total... ceva de genu cum a facut valyh cu golfuletu lui VIP....tot ce ma intereseaza este demarajul... nu vreau viteza.... ci oleaca de scart acolo....
eddy_damned is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:40   #10
valyh
VW Driver

Stage 5
 
valyh's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,047
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 1.4 schimbare de motor

Quote:
Originally Posted by eddy_damned View Post
am mai avut un golf 3. 1.4 si am fost super multumit de el.. ideea e ca taxa la 1.6 e dubla fata de 1.4 iar cu bulgaria mie cam frica sa ma incurc... se termina cu jmecheria si la ei... plus ca sincer nu ma intereseaza dotarile... ca astea le fac eu in timp.... oricum vreau sa`l schimb total... ceva de genu cum a facut valyh cu golfuletu lui VIP....tot ce ma intereseaza este demarajul... nu vreau viteza.... ci oleaca de scart acolo....
nu stiu daca chiar sunt un exemplu...incerc sa fac totul de la zero....si legat de motor ma intereseaza si pe mine ca vreau sa il schimb...
valyh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -