Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-10, 23:41   #1
Ecklund

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 49
Member of:
[VW]
Default Probleme cu becurile la consola centrala

Salut baieti,need some help.Astazi de fapt acum cateva ore mai exact,mi s-au stins luminile de la aeroterma,dezaburire etc..am lovit cu degetu de cateva ori in capacul care le inconjoara si si-au revenit,dau sa schimb treapta la aeroterma iar aceeasi pb.m-a hotarat sa desfac capacul sa vad care e pb hotarat sa o rezolv,dupa cateva min de chin si demontat cd-player + capacul de deasupra + rotitele de la aeroterma am constatat ca toata munca a fost in zadar.de fapt acolo e un singur bec care lumineaza toata ingineria aia si de fapt becul nu e ars.acum rugamintea mea la voi cine se pricepe sa-mi spuna cum sa desfac restul consolei..ca dupa cate am vazut eu ar mai fi o metoda dar ar trebui demontata toata partea de jos a bordului ca sa pot sa scot panoul de control al caldurii sa vad unde e buba,banuiesc ca pe undeva e un contact imperfect.va multumesc anticipat
Ecklund is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 23:43   #2
Ecklund

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 49
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

PS: am uitat sa specific Golf 4 1.9 variant edition 2001
Ecklund is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 23:50   #3
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

mai mult ca sigur e un contact imperfect, aceeasi chestie am patit si eu la golf 3, mecanismul de iluminare e cam la fel, in timp se oxideaza papucii de la mufa si nu mai fac contact bine, eu am inlocuit mufa cu totul ca am facut prostia sa o fac bucatele in mana, dar mergea dupa curatare. sau poti sa bagi ceva acolo sa stea becul mai bine si teoretic ar trebui sa mearga

daca rezolvi sa postezi aici ce ai facut, am un prieten care are problema asta pe g4 si de capul meu nu imi vine sa imi bag mainile in masina lui sa ii desfac bordul etc
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 23:54   #4
Ecklund

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 49
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
mai mult ca sigur e un contact imperfect, aceeasi chestie am patit si eu la golf 3, mecanismul de iluminare e cam la fel, in timp se oxideaza papucii de la mufa si nu mai fac contact bine, eu am inlocuit mufa cu totul ca am facut prostia sa o fac bucatele in mana, dar mergea dupa curatare. sau poti sa bagi ceva acolo sa stea becul mai bine si teoretic ar trebui sa mearga

daca rezolvi sa postezi aici ce ai facut, am un prieten care are problema asta pe g4 si de capul meu nu imi vine sa imi bag mainile in masina lui sa ii desfac bordul etc
Apoi maine ma apuc sa o demontez sa vad,pana nu rezolv nu ma las ca mai am cateva pb pe la ea,spre ex nu merg oglinzile si scaunele nu se incalzesc,dar la oglinzi cred ca e intrerupt firul undeva ca nici macar nu se aprinde joystick-ul de control.daca rezolv cv postez
Ecklund is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 19:40   #5
dea23

Stock
 
dea23's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

salut, nici mie nu mi se mai aprinde nimik de la cas. in jos da nu mi-am facut probleme ca oricum nu s-a aprins nici un bec la bord cu vreo neregula asa ca ... daca ai gasit o rezolvare te rog sa descrii ingineria sa ma apuc si eu de mesterit...multumesc
dea23 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:45   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

pai nu prea vad ce bec putea sa se aprinda in cazul asta. becurile de la ventilatie sunt arse, trebuie desfacute si inlocuite.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 21:53   #7
Ecklund

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 49
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

Salut!Problema este simpla daca vb de consola centrala,scoti rotitele alea 3 si dupa acea masca gen ochelar,sub ea o sa gasesti un singur bec mic care posibil este ars.este asezat exact pe mijloc si mai are un plastic transparent drept conductor de lumina catre celelalte rotite.cam asta ar fi pb.
Ecklund is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 18:20   #8
jockerbad

Stage 3
 
jockerbad's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 95
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

Quote:
Originally Posted by Ecklund View Post
Salut baieti,need some help.Astazi de fapt acum cateva ore mai exact,mi s-au stins luminile de la aeroterma,dezaburire etc..am lovit cu degetu de cateva ori in capacul care le inconjoara si si-au revenit,dau sa schimb treapta la aeroterma iar aceeasi pb.m-a hotarat sa desfac capacul sa vad care e pb hotarat sa o rezolv,dupa cateva min de chin si demontat cd-player + capacul de deasupra + rotitele de la aeroterma am constatat ca toata munca a fost in zadar.de fapt acolo e un singur bec care lumineaza toata ingineria aia si de fapt becul nu e ars.acum rugamintea mea la voi cine se pricepe sa-mi spuna cum sa desfac restul consolei..ca dupa cate am vazut eu ar mai fi o metoda dar ar trebui demontata toata partea de jos a bordului ca sa pot sa scot panoul de control al caldurii sa vad unde e buba,banuiesc ca pe undeva e un contact imperfect.va multumesc anticipat
explica'mi te rog cum ai scos cd playerul; al meu nu prea mai citeste cd'uri, e stock, din cel cu navigatie si vreau sa'l desfac sa curat lentila. ms
__________________
vw bora 1.9 TDI
jockerbad is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 00:36   #9
Ecklund

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 49
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu becurile la consola centrala

Quote:
Originally Posted by jockerbad View Post
explica'mi te rog cum ai scos cd playerul; al meu nu prea mai citeste cd'uri, e stock, din cel cu navigatie si vreau sa'l desfac sa curat lentila. ms
Sal scz de intarziere,am uitat sa specific al meu este model EDITION 2001 si nu am sistem audio cu navigatie,originalul la mine banuiesc ca era cu caseta,acum am un radio cd pionner care la mine este usor de scos,banuiesc ca la tine e putin mai complicat si ar fi mult mai bine daca inainte sa umblii la el te-ai documenta putin sa nu intampini pb pe parcurs.
Ecklund is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -