Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-09, 20:09   #1
B-74-WRC

Stage 5
 
B-74-WRC's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 943
Default relanti 1,8 8 valve injectie monopunct golf 2 an de fabricatie '90

Nu gasesc buba, oscileaza la relanti de ma spart, am schimbat: capac delco+lulea ,bobina ,calculator , fise bujii,cap injectie monopunct+regulator relanti, bujii, am luat NGK V line dupa catalog pentru tipul de mtor,schimbat toate vacumurile si verificate, cred ca mai am sa schimb motorul si propietarul poate atunci o sa mearga. Daca stie cineva sau vreun sfat sau ceva ajutati-ma si pe mine dati o tastatura mica aici sa repar si eu relantiul asta. multumesc.
B-74-WRC is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 21:41   #2
goodz

Stage 3
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 92
Default Re: relanti 1,8 8 valve injectie monopunct golf 2 an de fabricatie '90

la fel patesc si eu, si da si in nas cand accelerez .... nu ii gasesc buba de 2 luni .... mortii ei de masina ...
goodz is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 20:50   #3
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: relanti 1,8 8 valve injectie monopunct golf 2 an de fabricatie '90

eu am injectie mecanica multipunct. Acum 2 ani, am avut aceleasi probleme cu oscilatia ralantiului. Nu mai stiu pe ce forum (si cine anume) mi-a sugerat sa scot mufa de la sonda de oxigen. Oscilatia a disparut. Acum mai apare la cateva saptamani, cade turatia de 2-3 ori dupa care nu mai are treaba iar cateva saptamani.

P.S. Am schimbat sonda de oxigen in ideea ca e defecta. Nu a fost asa. Oscilatiile la ralanti au aparut.
__________________
..../==========\
(]/_____________\[)
./(O) == \X/ == (O)\.
|\==[NT28MCS]==/|
|__|=========|__|

www.spunenugropilor.ro
catalos is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 16:31   #4
ksi_id

Stage 5
 
ksi_id's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 328
Default Re: relanti 1,8 8 valve injectie monopunct golf 2 an de fabricatie '90

Quote:
Originally Posted by catalos View Post
eu am injectie mecanica multipunct. Acum 2 ani, am avut aceleasi probleme cu oscilatia ralantiului. Nu mai stiu pe ce forum (si cine anume) mi-a sugerat sa scot mufa de la sonda de oxigen. Oscilatia a disparut. Acum mai apare la cateva saptamani, cade turatia de 2-3 ori dupa care nu mai are treaba iar cateva saptamani.

P.S. Am schimbat sonda de oxigen in ideea ca e defecta. Nu a fost asa. Oscilatiile la ralanti au aparut.
inceraca sa reglezi avansul, vezi sonda de temperatura(albastra), motorasul pas cu pas

cam astea ar influenta relantiul
ksi_id is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 11:16   #5
B-74-WRC

Stage 5
 
B-74-WRC's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 943
Default Re: relanti 1,8 8 valve injectie monopunct golf 2 an de fabricatie '90

Am schimbat iar regulatorul de relanti si am scos sonda lambdam paca maerge mai bine da tot as face eu cred: cu, cat le repari cu atat se strica "cred o bag prea mult in seama si a inceput sa se rasfete" altii nu le schimba nici uleiul si merg de le vin spumele 2/300 de mii si nu mai au nici pe dracu si eu nu pot sa dorm de relantii. La vara cand sau cand se mai incalzeste am sa vad ce dracu mai pot sa fac daca nu vrea asa sa moara cu relantiu mortilor lui de relanti, pana atunci am bagat golfu in curte (nu am cauciucuri de iarna) si ma dau cu cealalta masina. Bafta tuturor si sa vina caldura mai repede.
B-74-WRC is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 12:07   #6
ksi_id

Stage 5
 
ksi_id's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 328
Default Re: relanti 1,8 8 valve injectie monopunct golf 2 an de fabricatie '90

Quote:
Originally Posted by B-74-WRC View Post
Am schimbat iar regulatorul de relanti si am scos sonda lambdam paca maerge mai bine da tot as face eu cred: cu, cat le repari cu atat se strica "cred o bag prea mult in seama si a inceput sa se rasfete" altii nu le schimba nici uleiul si merg de le vin spumele 2/300 de mii si nu mai au nici pe dracu si eu nu pot sa dorm de relantii. La vara cand sau cand se mai incalzeste am sa vad ce dracu mai pot sa fac daca nu vrea asa sa moara cu relantiu mortilor lui de relanti, pana atunci am bagat golfu in curte (nu am cauciucuri de iarna) si ma dau cu cealalta masina. Bafta tuturor si sa vina caldura mai repede.
ca si ultima incercare schimba instalatia electrica de la motor, manunchiul ce intra in calculator si ce merge peste tot pe la motor, si eu am masurat furfele sa nu fie intrerupte si pareau ok dar nu am rezolvat problema decat dupa ce am schimbat instalatia electrica
ksi_id is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -