Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-07, 23:42   #1
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

De 2 zile am un VW Bora foarte elegant si frumos, 1.9TDI ALH de 90CP (e bine si asa)! Cum ma deplasez foarte des pe distante lungi si ma prinde noaptea, asa s-a intamplat si cu Bora! E chioara dom'le! Nici nu ma asteptam de la o asemenea surpriza! Cred si io ca zice lumea ca i se duc suspensiile repede cand nu vezi nimic! Pai cu Clio era lux ca avea proiectoarele alea la 20 CM de asfalt! Ziceai ca ai faruri de camion! Nu stiu ce trebuie sa ii fac, am incercat sa ii fac tot felul de reglaje dar nimic! Dati-mi o idee sau o sugestie sau o solutie la problema mea! Va rog mult! Maine o bag in service sa o rezolv cu celelalte probleme (4 tipuri de roti pe masina, lipsa fusta, masca fata, pivot fata si amortizoare spate). Va rog mult sa ma ajutati! Am atasat niste poze cu reglajul electronic de pe bord si cu lumina pe care o da noaptea pe faza scurta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00744.JPG
Views:	248
Size:	443.9 KB
ID:	395089   Click image for larger version

Name:	DSC00745.JPG
Views:	139
Size:	452.3 KB
ID:	395090  
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 02:17   #2
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

nu cred ca e o problema de reglaje
sau si daca ar fii, trebuie sa schimbi BECURILE ( iti dai seama ca nu cu unele de acelasi fel) si pe urmasa faci un reglaj de faruri la un service specializat.

daca vrei sa investesti ( recomand) in lumini orienteaza-te pe sistemele Xenon / HID . e o diferenta uriasa.
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 08:11   #3
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Multumesc mult de sfat, ca solutie temporara pana imi revin dpdv financiar, "am imprumutat" de la un service de dezmembrari faruri cu proiectoare incorporate! Azi-maine le montez, trag cablu pt proiector ca am vazut tot o Bora la fel dar cu proiectoare incorporate care ofera intradevar un plus de vizibilitate! As fi vrut sa-i pun angel-eyes cu 3 proiectoare incorporate + unul cu xenon! Dar la 14 mil setul... e greu... am si sarbatori! oricum ms mult pt raspuns si o sa investesc in xenon daca prind mai multa dragoste de masina! Ms fain! Salut!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 01:23   #4
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

sal. eu am Polo. la fel de chior. tampesc. bag xenon cat de curand. sper sa se rezolve prob daca mai afli ceva da un semn. te salut
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 12:52   #5
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

am aflat... proiectoare in bara... aftermarket si atat! Si eventual in faruri! Faruri ce are golf sau passat... nu are nici vreuna dintre vw astea!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 10:39   #6
WNS

Stage 5
 
WNS's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 383
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

E cunoscuta problema farurilor la Bora. Asa se intampla la toate. Solutia constructiva nu a fost cea mai fericita. Intrucat ambele faze sunt pe acelasi far, se duce foarte repede oglinda.
Singua solutie este sa schimbati farurile cu unele aftermarket si eventual sa puneti si xenon.
Aceste faruri mi se par cele mai frumoase pt bora, dar exista si alte modele.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1580.jpg
Views:	298
Size:	121.4 KB
ID:	588964   Click image for larger version

Name:	ehh.jpg
Views:	317
Size:	416.1 KB
ID:	588965  
__________________

Last edited by WNS; 13-07-08 at 22:49.
WNS is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 19:22   #7
Magulax

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 6
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Salut.vreau neaparat sa cumpar farurile din imaginile atasate de tine.crezi ca ma poti informa in legatura cu achizitionarea lor?Stii my multe informatii despre ele?ce bec folosesc si altele?Multam.astept raspuns
Magulax is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 01:45   #8
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

farurile postate de WNS sunt custom si sunt bi-xenon cu proiectoare (lupe) OEM + proiectoare ceata OEM de golf 4.
daca esti dispus sa investesti in asemenea faruri te pot ajuta cu componentele si eventual si montajul.

bafta
PAK is offline   Reply With Quote
Old 29-11-08, 16:25   #9
Magulax

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 6
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Kt m-ar costa investitia?crezi ca merita?ce fel de xenon foloseste?
Magulax is offline   Reply With Quote
Old 29-11-08, 16:29   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

iti dau eu niste xenoane ieftine si de f buna calitate + garantie la ele !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 12:05   #11
Magulax

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 6
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

ma interesau farurile cu lupa pt bora,pretul total de achizitioanre si monatare.
Magulax is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 15:47   #12
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

din pacate nu pot spune un pret fix .
totul depinde de componentele alese (si aici ma refer la piese OEM)
spre exemplu , farurile din pozele puse de WNS (cele de pe Jolf negru) costa cam 600 euro (stiu ce componente s-au folosit)
pt mai multe detalii , pe PM , sau mess

bafta
PAK is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 18:15   #13
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

aseara m`am lovit si eu de fenomenul acesta la golful meu 4 as vrea sa stiu ce fel de becuri am pe faza lunga? ma refer la denumirile alea H1 H2 etc am vazut pe la carrefor mult laudatele becuri PHILIPS pe faza scurta mi`am pus becuri cu lumina alba de la PILLOT care ori sunt de proasta calitate ori era de la ceata de afara (dar cred ca sunt de proasta calitate) ca nu vedeam nimic cu faza scurta,vreau ceva sa bata mai tare pe faza scurta iar pe faza lunga vreau sa imi pun becuri cu lumina alba doar k nu stiu de care.
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 18:20   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

nu te increde in porcariile alea pt ca mai mult orbesti pe ceilalti si mare lucru pe strada nu vezi! PS: la tine sunt h7 pe faza scurta!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 18:57   #15
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

mersi si pe faza lunga? te referi la becurile cu lumina alba k ii orbeste pe ceilalti?ar mai fi o chestie sa fie din cauza pleoapelor?am modelul acela mare si fara decupatura la semnalizare....


imi permit sa fac o mica corectare, becurile care am zis k sunt PILLOT nu sunt am gasit cutia in care erau si cica sunt de 75 W 8000K super white xenon lamp mama lor or fi albe ele dar 75 W nu au ca pana acum se ardeau ceva sigurante, si xenon lamp nu stiu de la ce vine) ca masina este chioara IN CONCLUZIE...NU CUMPARATI BECURI SPACE (asa se numesc, si costa si cat un set de becuri philips.)

Last edited by Smenarul; 02-12-08 at 20:36.
Smenarul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -