Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-10, 02:12   #16
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default Re: Intrebari despre golf 3

Quote:
Originally Posted by gulleratu View Post
na fiecare crede ce vrea...si poate veni cu argumentele lui...parerea mea e sa faci cateva ture...cu un 1.4 sa vezi cam cum merge..si apoi..ai sa fii ferm convins..da bineinteles...un 1.4 in mers sportiv..ca asa daca schimbi la 2500...normal ca e mai greut...
Scuza'ma daca gresesc, motorul 1,4 are 44 kw(60cp) ,iar 1,6 ABU(adica ala simplu,nu GT) are 55 kw(75cp),nu cred ca dintr-un filtru si o toba ai scos tu 15cp(minim,ca sa egalezi 75cp),dar sa-l si depasesti,iti trebuiesc mai multi caluti,corect? Sunt in cunostinta de cauza,am mers cu 1,4,cu 1,6,cu 1,8 si 1,9 diesel. Dintre toate pot spune ca 1,4 si 1,9 diesel pleaca mai greu de pe loc,iar 1,6 si 1,8 sunt cam lafel. Daca conduci de ceva timp,si conduci zilnic,cred ca ai observat ca uneori masina ti se pare mai puturoasa,alteori mai fasneata,nu stiu care e cauza,probabil umiditatea sau temperatura aerului. De exemplu masina mea are vlaga mai mare cand e motorul aproape rece,in jur de 30-40 de grade. Daca ai facut un 1,6,inseamna ca esti un sofer bun. Succes!
negru_yo is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 07:26   #17
gulleratu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 40
Default Re: Intrebari despre golf 3

Quote:
Originally Posted by negru_yo View Post
Scuza'ma daca gresesc, motorul 1,4 are 44 kw(60cp) ,iar 1,6 ABU(adica ala simplu,nu GT) are 55 kw(75cp),nu cred ca dintr-un filtru si o toba ai scos tu 15cp(minim,ca sa egalezi 75cp),dar sa-l si depasesti,iti trebuiesc mai multi caluti,corect? Sunt in cunostinta de cauza,am mers cu 1,4,cu 1,6,cu 1,8 si 1,9 diesel. Dintre toate pot spune ca 1,4 si 1,9 diesel pleaca mai greu de pe loc,iar 1,6 si 1,8 sunt cam lafel. Daca conduci de ceva timp,si conduci zilnic,cred ca ai observat ca uneori masina ti se pare mai puturoasa,alteori mai fasneata,nu stiu care e cauza,probabil umiditatea sau temperatura aerului. De exemplu masina mea are vlaga mai mare cand e motorul aproape rece,in jur de 30-40 de grade. Daca ai facut un 1,6,inseamna ca esti un sofer bun. Succes!
ceeea ce iti pot garanta eu este faptul ca nu vorbesc aiurea.....doar ca sa sune a lauda...in schimb nu iti pot garanta de experienta soferului cu care am facut...........apropo..zilele trecute am facut din nou..............surpriza....am 2-0
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC10946.JPG
Views:	39
Size:	589.2 KB
ID:	1363847  
gulleratu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -