Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-09, 20:26   #1
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default problema semnalizari golf3...Help!!!

de vreo 2 zile imi face figuri semnalizarea stanga, cand o pun incepe sa clipeasca ca o nebuna,(cea de pe dreapta merge normal) si nu imi merge semnalizarea pe fata, cea pe spate merge, are momente 2/3 secunde cand isi revine la normal si merge bine atunci imi merge semnalizarea pe fata...de la ce poate fi? pun un video ca sa vedeti...
Attached Files
File Type: rar 10072009029.rar (2.92 MB, 323 views)
__________________


------ Nu e prost cine nu ştie, e prost cine nu întreabă------
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 06:44   #2
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

ar putea fi 2 cauze la problema ta,
1 releul de semnalizare
2 maneta de la semnalizare se amesteca pilitura de cupru cu vaselina si face un fel de carait
cand pui avaria semnalizarea din dreapta merge normal? sau tot asa o ia razna?
__________________
Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine!!!
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 08:33   #3
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Quote:
Originally Posted by Smenarul View Post
ar putea fi 2 cauze la problema ta,
1 releul de semnalizare
2 maneta de la semnalizare se amesteca pilitura de cupru cu vaselina si face un fel de carait
cand pui avaria semnalizarea din dreapta merge normal? sau tot asa o ia razna?
aia din dreapta merge normal mereu, doar aia din stanga face urat...releul nu cred ca ii ptr ca mie imi merg 2 semnalizari din 3 de pe partea stanga...
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 12:08   #4
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

atunci ar ramane maneta de la semnalizare, incearca sa o desfaci si sa o cureti...
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 23:14   #5
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Quote:
Originally Posted by Smenarul View Post
atunci ar ramane maneta de la semnalizare, incearca sa o desfaci si sa o cureti...
se poate inchide sa rezolvat problema, erau oxidate contactele de la semnalizare, am desfacut`o am dato cu un spray anume si s`a dus acuma functioneaza perfect....
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 18:53   #6
72kat

Stock
 
72kat's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
Member of:
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

eu am alta problema.... nu merge semnalizarea mai deloc...(golf 3). are releul de semnalizare pe tabloul de sigurante. a mai mers un pic ca am gadilat releul dar acum nu mai vrea deloc. siguranta e buna iar releul nu pare sa fie ars. ajutooooor!!!
72kat is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 06:32   #7
Gabriel_1985

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 22
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

baieti mie imi mergea bine semnalizarea pana an lovit partea stanga si de atuncea nici mie nu imi mai merge (semnalizez dreapte merge bine semnalizez stanga face ca toti draci . dar se aprind becurile de semnalizare de pe partea stanga toate)eu cred ca este vreun fir care nu face contact ca lumea . sper ca azi sa am timp sa ma uit ce are si am sa va anunt si pe voi . eu am un golf 3 1.9 TDI
Gabriel_1985 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:23   #8
72kat

Stock
 
72kat's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

am rezolvat... era releul defect... am cumparat unul s.h. cu 36 ron... in magazin imi cereau 160!!!!
72kat is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 15:21   #9
Recaro
VW Driver

Stage 4
 
Recaro's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 283
Member of:
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Baieti.Am si eo o problema la golful meu.Semnalizarea stanga merge bine..clipeste normal afara semnalizwaza totul ok in schimb aia din dreapta cand semnalizez clipeste si in bord si tacanitul se aude ca nebunul si is afara semnalizeaza la fel de alert.Care poate fi cauza?chair trebuie sa merg la service?
__________________
Golf 3 GT, 1.8 8V




"Cafetiera" mea : https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...1-8-8v-gt.html
Recaro is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 18:01   #10
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Quote:
Originally Posted by Recaro View Post
Baieti.Am si eo o problema la golful meu.Semnalizarea stanga merge bine..clipeste normal afara semnalizwaza totul ok in schimb aia din dreapta cand semnalizez clipeste si in bord si tacanitul se aude ca nebunul si is afara semnalizeaza la fel de alert.Care poate fi cauza?chair trebuie sa merg la service?
dute la semnalizarea fata, in bara in partea stanga(sau semnalizarea care iti merge aiurea) si scoate becu si uita`te la el, nu face contact bine becu si contactele....asa am patit si eu erau oxidate, am schimbat becu si mi`o mers...
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 08:12   #11
Recaro
VW Driver

Stage 4
 
Recaro's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 283
Member of:
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Mersi mult Adytzy.Asta era problema....ca sa vezi ce poate face un bec.Mersi.Numai bine
Recaro is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 15:47   #12
danutz_danutz87

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Quote:
Originally Posted by Recaro View Post
Mersi mult Adytzy.Asta era problema....ca sa vezi ce poate face un bec.Mersi.Numai bine

am si eu o problema la cu semnalizarea stanga la un golf 3...treaba sta in felu urmator ....dau sa semnalizez stanga si nu merge....dar dak tin intr`o anumita pozitie maneta de semnalizare merge.....oare ce sa aive??si ink o faza pe care nu o inteleg....fara cheile in contact aps frana si se aprind stopurile p spate...iar dak dau de smnalizare stanga se aprind farurile...oare sa am vreun scurt pe undeva....mi`a montat cineva un caset de curand...si ma gandeam k poate de acolo e ceva..sa nul fi legat bine???Se poate asa ceva...help me plz
danutz_danutz87 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 16:45   #13
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Quote:
Originally Posted by danutz_danutz87 View Post
am si eu o problema la cu semnalizarea stanga la un golf 3...treaba sta in felu urmator ....dau sa semnalizez stanga si nu merge....dar dak tin intr`o anumita pozitie maneta de semnalizare merge.....oare ce sa aive??si ink o faza pe care nu o inteleg....fara cheile in contact aps frana si se aprind stopurile p spate...iar dak dau de smnalizare stanga se aprind farurile...oare sa am vreun scurt pe undeva....mi`a montat cineva un caset de curand...si ma gandeam k poate de acolo e ceva..sa nul fi legat bine???Se poate asa ceva...help me plz
deci e normal ca atunci cand nu ai cheile in contact si pui semnalizarea, o sa ti se aprinda farul si stopul doar pe partea in care ai dat, alea se cheama lumini de stationare, noaptea, cand lasi masina pe marginea drumului, ca sa nu lasi ambele faruri/stopuri pui ``semnalizarea`` care iti aprinde doar farul si stopul pe partea respectiva, nu ai nici un scurt pe nicaieri, toate golfurile au faza asta...

iar in legatura cu semnalizarea, ca trebuie sa o pui intr`o anumita pozitie, nu stiu sa`ti raspund, parerea mea incearca sa schimbi maneta si poate nu o sa mai ai probleme, Bafta.
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 18:45   #14
CosminIon

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

Sper ca nu deranjeaza pe nimeni intrebarea mea dar este singurul loc in care as putea sa o adresez. Stie cineva daca se poate schimba Maneta de semnalizare de la golf 3 cu una de golf 4 ? este enervant rau de tot cand dai FLASH sau faza lunga... Sau daca se potriveste o oricare alta maneta dar sa fie fazele separate... Sper ca ati inteles ce zic !
CosminIon is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 20:08   #15
alexutzu86

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 5
Default Re: problema semnalizari golf3...Help!!!

salutare!!!am si eu o probleme la masina ..un golf 3 ..am problema cu semnalizarea..nu mai imi merge deloc pe spate..si cand apasa frana imi ramane blocata semnalizarea pe partea stana..si nici pe avari cand o pun nu merge pe spate..se poate careva sa ma sfatuiasca cu ceva?
alexutzu86 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -