Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-09, 11:19   #1
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default probleme cutie golf iv

Problema este in felul urmator: cand dau in R cateodata nu merge, pun in alta treapta si apoi intra, iar 1 imi intra greu, cateodata foarte greu, si mai imi agata si pe la restu, adica nu intra normal cum se simte la alte cutii, sa imi ceara treapta maneta cand pun in viteza. Cineva mi-a zis ca trebuie reglata timoneria. Am fost la un service, i-am zis lu' nea' mesteru ce se intapla si mi-a zis ca nu e timoneria, sunt nush ce care ajuta la schimbare din 1 in 2, si alea sa le fac cand o sa se strice ambreiaju. Faza e ca nici macar nu s-a uitat la ea. Acum eu astept un sfat de la cineva care a avut problema asta si a rezolvat-o, sa-mi zica si mie ce e exact. Masina e un golf 4 din 99, motor 1.9, 110 cp. multumesc
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 21:53   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: probleme cutie golf iv

Sfatul meu e sa stai linistit si sa mergi mai departe cu ea asa. Acuma depinde si cat de des iti face figura asta. Mie mi-a facut prin 2006 figuri de genul asta, si doar foarte rar, la luna sau la cateva luni. Acuma merge fara probleme, sau poate ca mai face figuri dar nu mai le iau in seama, nu le mai observ. Exact ca tine pateam si eu. Vroiam sa bag intr-a I-a si nu mergea din prima. Bagam a II-a si reveneam la I-a si o lua imediat. Sau altadata se impotmolea in marsarier, dar la fel, ii dadeam I-a si iar in marsarier si o lua fara probleme.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -