Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-12, 12:08   #1
big_marian

Stage 5
 
big_marian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 445
Member of:
[Oltcit]
Default Oltcituri din orasul tau!

Prin acest topic incercam sa facem un soi de inventar al oltciturilor ramase.
Am observat ca sunt din ce in ce mai putine si vrea sa vedem cate mai sunt(bineinteles, aproximativ)

De exemplu, in Lugoj(unde locuiesc de 6 luni,un oras la 55 km de Timisoara)

sunt 6 oltcituri:

- 3 RM albe
- un 11R alb (din pacate vanzatorul il da pt remat si cere 3000ron)
- un CLUB an 1982,interior verde, arata bine
- un RL albastru

O sa revin cu poze.

Dintre ele, doar RL il vad mergand, restul nu.

Daca sunteti untr=un oras mai mare spuneti cate oltcituri sunt in cartierul vostru,pentru ca e greu sa vorbiti la nivel de oras.

Cand il voi aduce si pe al meu vor fi 7.

Stima.
big_marian is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 21:38   #2
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

sincer o idee buna ...dar greu de realizat la o cifra cat mai exacta ...

sunt multi care nu intra pe net ... sunt multi care le tin in garaje si le scot din joi in pasti ...sunt multe de care habar nu avem ... daca e sa iau craiova ...suntem cativa care umblam pe net si ne mai intalnim ... culmea nici unul din oltcit-istii vechi care au avut ceva de spus in istoria oltcitului, cu toate ca unele din masini mai exista, altele s-au casat, iar de unele nu se stie nimic ... in schimb in oras imposibil sa nu ma intalnesc in trafic cu vreun alt oltcit ...condus ..de vreun batranel care tine la masina vietii sau de catre un tanar ..la care nu stiu cat de mare e pasiunea pentru oltcit sau doar faptul ca merge cu masina bunicului in lipsa de altceva pana o va da la rabla pentru un plastic nou ... totusi e bine ca mai exista si ca inca merg pe strazi ...
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 08:33   #3
Jarod

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 20
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

In Tg-Jiu sunt am vazut cel putin 20 de Oltcituri din care vre-o 15 care circula, majoritatea arata destul de bine, vre-o 5-6 dintre ele arata impecabil, Prin alte zone ale Gorjului mai stiu inca 25. Astea sunt vazute de mine dar sigur mai exista si altele.

Last edited by Jarod; 06-03-12 at 08:36.
Jarod is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 14:31   #4
big_marian

Stage 5
 
big_marian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 445
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

Quote:
Originally Posted by Jarod View Post
In Tg-Jiu sunt am vazut cel putin 20 de Oltcituri din care vre-o 15 care circula, majoritatea arata destul de bine, vre-o 5-6 dintre ele arata impecabil, Prin alte zone ale Gorjului mai stiu inca 25. Astea sunt vazute de mine dar sigur mai exista si altele.
Fain. Pe langa Tg Jiu am dat eu un oltcit albastru mat, cu numarul DJ 29 RAI. Sti cumva daca mai exista?

Nu mai stiu exact localitatea, incepea cu P
big_marian is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 21:05   #5
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

jarod mai taie din ele .. pana acum 2 ani eram acolo ... si cam stiu oltciturile care erau ... sa nu imi zici ca s-au inmultit intre timp... cat am umblat eu pe acolo cateva stiu ca s-au dus la casare ... atunci erau 2 ale lui robert (din care unul nu il prea vedeai ...acum s-a vandut in afara judetului), mai era unul alb al unui tip din 9 mai ... l-a dat si s-a ales praful de el, mai era ala visiniu metalizat cu care mai umbla o tipa cam tigancusa, mai era un tip care lucra la petrom in 9 mai, avea 2 (acum mai are tot la fel 1 ca pe celalt dupa ce si-a botit fata in fundul meu ... a incercat rezistenta si cu un mercedes sau bmw din cate am inteles si l-a facut varza), mai era al unui tip care a vandut-o anul asta, mai aveam inca un prieten cu un oltcit albastru cam cazut de care nu stiu ce s-a mai ales, si inca un coleg cu un TRS albastru standard ... mai erau inca vreo 3-4 care mai circulau dar despre care nu stiu nimic si mai stiam inca vreo 4 abandonate(aici intra si ala de la gara cu tentative de mare tuning) + ca atunci mai era si al meu pe acolo vreo 6 ani cu rip-ul si apoi cateva luni cu asta de il am acuma ... deci in mare vreo 15-16

mariane nu stiu daca ne referim la aceiasi masina oricum numarul mi se pare foarte cunoscut ... dar acum vreo 7 ani cred era inca in tg-jiu si circula cu numere de dolj ..apoi a fost vandut in pestisani inmatriculat pe gorj... si a incaput pe maini proaste din ce am auzit ... oricum eu stiu ca era un albastru mai spre metalizat nu spre mat ... hayon drept, praguri impletite, spoiler fata si spate de fibrocom + un eleron mai unic pentru oltcit dar care dadea binisor

Last edited by lancer; 06-03-12 at 21:09.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 23:48   #6
big_marian

Stage 5
 
big_marian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 445
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
jarod mai taie din ele .. pana acum 2 ani eram acolo ... si cam stiu oltciturile care erau ... sa nu imi zici ca s-au inmultit intre timp... cat am umblat eu pe acolo cateva stiu ca s-au dus la casare ... atunci erau 2 ale lui robert (din care unul nu il prea vedeai ...acum s-a vandut in afara judetului), mai era unul alb al unui tip din 9 mai ... l-a dat si s-a ales praful de el, mai era ala visiniu metalizat cu care mai umbla o tipa cam tigancusa, mai era un tip care lucra la petrom in 9 mai, avea 2 (acum mai are tot la fel 1 ca pe celalt dupa ce si-a botit fata in fundul meu ... a incercat rezistenta si cu un mercedes sau bmw din cate am inteles si l-a facut varza), mai era al unui tip care a vandut-o anul asta, mai aveam inca un prieten cu un oltcit albastru cam cazut de care nu stiu ce s-a mai ales, si inca un coleg cu un TRS albastru standard ... mai erau inca vreo 3-4 care mai circulau dar despre care nu stiu nimic si mai stiam inca vreo 4 abandonate(aici intra si ala de la gara cu tentative de mare tuning) + ca atunci mai era si al meu pe acolo vreo 6 ani cu rip-ul si apoi cateva luni cu asta de il am acuma ... deci in mare vreo 15-16

mariane nu stiu daca ne referim la aceiasi masina oricum numarul mi se pare foarte cunoscut ... dar acum vreo 7 ani cred era inca in tg-jiu si circula cu numere de dolj ..apoi a fost vandut in pestisani inmatriculat pe gorj... si a incaput pe maini proaste din ce am auzit ... oricum eu stiu ca era un albastru mai spre metalizat nu spre mat ... hayon drept, praguri impletite, spoiler fata si spate de fibrocom + un eleron mai unic pentru oltcit dar care dadea binisor
Nu are cum sa fie de 7 ani acolo, pentru ca eu l-am vandut acum 2 ani. Si da, descrierea ta se potriveste caracteristicilor masinii. Sa speram ca mai circula. Oricum , l-am dat ca il mancase rugina in partea din spate...

M-as bucura sa il mai foloseasca pentru ca avea motor 1.1 frantuzesc bun, si cutie in 5 de Franta...

PS Uite asa arata cand a plecat de la mine...in afara de jante, care inca le mai am...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine0012.jpg
Views:	145
Size:	194.7 KB
ID:	2352488   Click image for larger version

Name:	Imagine0013.jpg
Views:	128
Size:	195.2 KB
ID:	2352489  

Last edited by big_marian; 06-03-12 at 23:55.
big_marian is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 08:02   #7
Jarod

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 20
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

Lancer nu vreau sa fac polemica, dar cred ca stiu mai bine decat tine.

Cand se va mai incalzi vremea si o sa am si timp o sa fac cateva poze cu Oltciturile din Tg Jiu, alea care se vad prin parcare, sunt cel putin vre-o 20 pe care le stiu eu. Numai intr-o singura parcare din 9 Mai sunt 4 Oltcituri, toate ingrijite si functionale.

P.S. Visiniu Metalizat (Rosso Shiraz) sunt 3 inclusiv al meu, erau 4 insa unul a fost dus la Remat.

Last edited by Jarod; 07-03-12 at 08:24.
Jarod is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 16:52   #8
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

mariane nu vorbim de aceiasi masina..

jarod nu te contrazic ...eu am spus ce era acum 2 ani ... unele au disparut ...au mai aparut altele ... uite exemplul de mai sus cu cel al lui big marian ... masina asta nu o stiam ... cat ea probabil umbla pe la craiova eu eram la tg-jiu, cand eu am ajuns in craiova ea a plecat la tg-jiu .... deci e posibil orice ... inainte sa plec am mai vazut una sau 2 masini pe care pana atunci nu le vazusem... oricum poate vara asta reusesc sa ajung pe acolo
lancer is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 21:51   #9
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

un oltcit abandonat este si in targul de masini la targu-jiu
are GJ 01 ASH la numar, este oltcitul de pe care am luat eu un motor de gsa 1.3 si o cutie de viteze 4 ro
albastru este la culoare
la mine in oras, mai sunt vreo 14 oltcituri care circula toate
o sa le fac si poze
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 17:06   #10
Jarod

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 20
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

Astazi am fost cu un prieten prin Hunedoara, si am vazut 2 Oltcituri, unul prin Vulcan, era gri metalizat si arata impecabil, era intr-o parcare in centrul orasului, si altul l-am vazut in mers pe sosea, prin Uricani era albastru inchis metalizat, un albastru ca cerneala, arata bine si asta.
Jarod is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 20:05   #11
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

ala gri metalizat din vulcan sigur era al lui e_Max
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 19:36   #12
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

Cunoaste cineva oltcitul din pozele urmatoare? Cred ca este al unui tanar politist, din cate imi amintesc ca l`am mai vazut. Era parcat in fata la agronomie, unde e si sectia 1 politie craiova.

Arata bine cu jantele, este low, are folie pe toate geamurile si toba sport.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie1071.jpg
Views:	125
Size:	588.3 KB
ID:	2369261   Click image for larger version

Name:	Fotografie1072.jpg
Views:	133
Size:	505.5 KB
ID:	2369262   Click image for larger version

Name:	Fotografie1073.jpg
Views:	134
Size:	456.3 KB
ID:	2369263  

__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 21:01   #13
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

oltcitul asta era pus odata la vanzare si se cerea pe el 1000 de euro si este oltcit special, dar vad ca nu l-a cumparat nimeni, asa ca l-a pastrat
am crezut ca a ajuns si asta oale si ulcele, dar m-am inselat
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 21:05   #14
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

E de mult timp cu jantele alea,acum vreo 2 ani am avut un set ca ele si mi-a pus cineva o poza cu el pe topic ,la fel arata si atunci
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 11:32   #15
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcituri din orasul tau!

Quote:
Originally Posted by Crysty95 View Post
oltcitul asta era pus odata la vanzare si se cerea pe el 1000 de euro si este oltcit special, dar vad ca nu l-a cumparat nimeni, asa ca l-a pastrat
am crezut ca a ajuns si asta oale si ulcele, dar m-am inselat

special ... cu cauciucuri de cel putin 185??? ma mir ca se misca ...+ ca exista si unele poze cu el pe la aeroport ...o fi fost doar vreo intalnire ...dar sigur la cati bani s-au bagat ...jante, praguri toba ...sigur nu se pastra motorul de special .. nu neg o fi fost la baza special ... dar oltcitul ala provine dintr-o perioada in care daca aveai un oltcit stas erai privit cam ciudat de alti proprietari dintr-un anumit cerc ..deh asa era curentul atunci ... oricum ca sa elucidez misterul cand o sa il vad prin craiova o sa il opresc sa ii zic sa imi arate motorul sau o sa il rog sa posteze pe aici
lancer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -