Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Zona tehnica Oltcit

Zona tehnica Oltcit Zona tehnica, secrete, tips&tricks Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-08, 15:33   #1
tr_03_taf

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 54
Post Probleme sistem franare spate -RM

Salut! Am si eu o problema cu sistemul de franare spate la un rm din 89. Ideea e ca mi s-au rupt aerisitoarele si dupa lungi cautari am gasit niste etiere modelul care imi trebuia. Partea proasta e ca as vrea sa schimb garniturile (de la pistonase) si aerisitoarele - care nu se mai gasesc - asa mi s-a spus pe unde am intrebat adica si la mine in Alexandria si in Bucuresti. Stiti careva unde mai gasesc asa "raritati"?
Deasemena as vrea sa stiu daca e "safe" sa pun in loc de aerisitoare suruburi (de aceleasi dimensiuni si de acelasi pas cu aerisitorul - din acelea cu varf conic); pentru ca am vazut la mai multi asa ceva , dar fiind sitem de franare, NU prea vreau sa ma joc cu asa ceva.....
Astept sugestii , opinii , pareri....
Multumesc anticipat!

P.S. Magazinele din Bucuresti in care am cautat sunt Autovit (am gasit unele piese la un singur vanzator, dar foarte putine) si cel de la Razoare(la fel foarte putine piese se mai gasesc si acolo).
tr_03_taf is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 17:24   #2
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: sistem franare spate rm

eu am la pompa centrala surub cu cap hexagon...cand vreau sa fac aerisirea fac pedala desfac surubu putin iese aer/lichid si apoi il inchid la loc...si nu am avut pana acu nici un fel de probleme
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 17:27   #3
tr_03_taf

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 54
Default Re: sistem franare spate rm

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
eu am la pompa centrala surub cu cap hexagon...cand vreau sa fac aerisirea fac pedala desfac surubu putin iese aer/lichid si apoi il inchid la loc...si nu am avut pana acu nici un fel de probleme
frate asa am eu pe dreapta fata .....dar cum am mai zis nu prea vreau sa ma joc cu asa ceva....si acum se pare ca o sa fac la fel si pe spate
Oricum mercy! Acum stau ceva mai linistit
tr_03_taf is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 22:42   #4
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: sistem franare spate rm

partea cu aerisitoarele este simpla un strungar si ai facut cate vrei,la garnituri........trebuie sa cauti
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 10:17   #5
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: sistem franare spate rm

garnituri nu mai gasesti,
in toata craiova am cautat ....
Dj-78-KBK is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 22:04   #6
tr_03_taf

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 54
Default Re: sistem franare spate rm

am rezolvat problema....aerisitoare am gasit la un magazin din Alexandria , iar garnituri...am avut mai multe etiere (cele cu aerisitoarele rupte) si.....concluzia e ca masina e gata de revizie....urati-mi bafta...
Topicul se poate inchide....
Va multumesc celor care ati avut amabilitatea sa ma ajutati in aceasta privinta.
tr_03_taf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -