Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Zona tehnica Oltcit

Zona tehnica Oltcit Zona tehnica, secrete, tips&tricks Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-07, 20:57   #1
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Modificari frana de mana pe spate

Asa cum spune si titlul thread-ului vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie ce sa cumpar si daca trebuie sa modific ceva .
Salut ! ! !
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 01:20   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

iti trebuie etrieri spate de RM, cablu de frana de mana pentru RM, maneta frana de mana de pe RM

- etrierii sa cumperi varianta cu un arc intre semi-etrieri (arata ca si etrierii de fata, doar ca mai mici). Gasesti la dezmembrari, sau vezi pe forumul oltcit.ro la vanzari. Sau poti cumpara noi(daca gasesti). Recomand sa schimbi garniturile/sa cureti etrierii inainte de montaj
- cablu frana de mana se gaseste si nou (sper)


urmeaza sa fac si eu operatiunea asta in primavara.

RM = modelul de oltcit cu roti de dacie, franele pe fata la roata(de dacie), iar pe spate discuri de frana+frana de mana pe spate.
valib is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 14:39   #3
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

asa vreau sa fac si eu numai k imi trebe modelu celalalt de cablu de frana de mana....sunt 2 modele...am vb stiu ce imi trebuie da mi sa spus la fel k se va deregla repede...adik trebuie sa o reglezi mereu...nush la cate zile...in plus la viteza dak tragi frana e posibil sa NU ti se blocheze rotile...
parerea mea: cel mai avantajos e RT....tamburi pe spate...nu trebe reglati des...tin f bine..nu ai treaba
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 15:06   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

nu e adevarat...nu se regleaza la nu stiu cate zile.
Depinde cat o folosesti, si cum o folosesti. Daca abuzezi de ea, pe masura ce se distrug placutele de frana, trebuie reglata frana de mana.

- la fel si cand e frana de mana pe fata...e posibil sa NU iti blocheze rotile.
- la RT, pe tamburi...e la fel cu reglajele/uzura (la asta se uzeaza si mai repede, caci la frana de mana foloseste aceleasi 'placute de frana' ca si la frana de picior). Problema e ca...e FOARTE nasoala frana pe tamburi, cel putin la Oltcit.
valib is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 00:20   #5
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

Multumesc acum ma uit pe forum sa vad ce gasesc .
Salut ! ! !
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 12:08   #6
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

varianta mea cu frana de mana pe spate e simpla. am coborat-o 3 dinti de spate si daca calc frana se blocheaza spatele. daca vrei sa pui frana de mana pe spate doar ca sa te intorci cu ea... la mine merge si toti zic ca am frana de mana pe spate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image(082).jpg
Views:	109
Size:	28.9 KB
ID:	417338   Click image for larger version

Name:	Image(084).jpg
Views:	118
Size:	23.3 KB
ID:	417339  
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 13:49   #7
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

poi si dc se blocheaza spatele dak ai coborat-o? ce treaba are?
in plus dak mergi cu viteza...si pune unu frana in fata ta brusc...pui si u automat..si nu se duce de spate? eu zic k e periculoasa treaba asta..
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 18:10   #8
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

RSG: ar fi foarte bine sa refaci reglajul repartitorului de pe spate. Acum iti prinde spatele mai tare decat ar trebui, si e relativ foarte periculos.
valib is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 18:13   #9
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

baieti acum pe zapada tine spatele ca e usoara.... dar pe asfalt fata franeaza... oricum ma-m distrat super cu ea iarna asta... se inchinau soferii prin centru
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 23:21   #10
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

pai trebuie sa tina fata mai tare ca spatele.
iar daca fata nu se blocheaza, si ti se blocheaza spatele...e buba...
valib is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 07:57   #11
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

Quote:
Originally Posted by valib View Post
pai trebuie sa tina fata mai tare ca spatele.
iar daca fata nu se blocheaza, si ti se blocheaza spatele...e buba...
de asta ziceam si eu...se duce usor de spate si...doamne fereste
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 08:30   #12
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

Offfffffffff a dat zapada si eu tot nu am frana de mana pe spate .
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 09:34   #13
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

pai daca vrei sa te intorci dai cu frana de picior si cu acceleratia...
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 09:19   #14
DJ-01-CEW
Oltcit Driver

Stage 5
 
DJ-01-CEW's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 431
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

corect laure......frana de picior+acceleratie=frana de mana pe spate.....fara modificari si batai de cap
DJ-01-CEW is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 18:24   #15
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa imi fac frana de mana pe spate , spuneti-mi si mie cum va rog frumos ! !

moama io am masina de asta vara asa lasata. niciodata nu mi-a fugit masina de spate. si am mers pe polei...pe coaste,am coborat pante de 7% acoperite cu zapada. folosesc mai mult frana de motor pt ca asa se recomanda iarna, folosesc prea rar frana de picior si atunci cand o folosesc calc usor pedala. nu brusc in podea...dar ce ma distrez prin oras...acum cu zapezile astea au inebunit astia cu bmw-urile. si cum oltcitu nu se rasuceste,ce ma rasucesc io cu el si se uita toti mirati... . da odata e ca niciodata...
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -