Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Zona tehnica Oltcit

Zona tehnica Oltcit Zona tehnica, secrete, tips&tricks Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-09, 21:58   #1
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default trage dreapta

Am si eu o problema care nu ii dau de cap...cum iau mana dupa volan imi trage dreapta. a inceput sa traga asa deodata.cand pun volanu drept roata din stanga este ok cea din dreapta este este putin virata la dreapta.am umblat la capetele de bara am invartit de ele m-am chinuit dar degeaba, nu se indreapta roata...i-am schimbat si fuzeta crezand ca este stramba dar degeaba.ce credeti ca s-a inamplat?

Last edited by Danutz Bratosin; 05-09-09 at 22:10.
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 22:09   #2
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: trage dreapta

Daca ai tot umblat la capetele de bara e clar.
Te duci la un service si iti faci unghiu de fuga dupa o sa-ti dispara problema

PS: pretul e in functie de service-uri...eu am dat 800 mii acu 3 saptamani undeva in rahova
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 22:12   #3
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: trage dreapta

o sa ma duc de luni cand am timp..da faza e k nu stiu ce sa intamplat dc sa se deregleze asa degeaba?
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 22:15   #4
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: trage dreapta

Quote:
Originally Posted by adicalarasi View Post
o sa ma duc de luni cand am timp..da faza e k nu stiu ce sa intamplat dc sa se deregleze asa degeaba?
La mine s-a dereglat pentru simplu fapt ca am schimbat un pivot mergeam si cu volanu stramb...am facut unghiu de fuga si si-a revenit
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 22:19   #5
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: trage dreapta

ok, sper sa isi revina si la mine si sa nu fie altceva
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 18:03   #6
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: trage dreapta

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
La mine s-a dereglat pentru simplu fapt ca am schimbat un pivot

asta inseamna ca la orice demontare a fuzetei...trebuie sa faci 'unghiurile'

'unghiurile' se modifica doar cand se indoaie bratul inferior/superior, umbli la distantierele bucsilor bratului superior, respectiv umbli la capetele de bara/bielete

in rest...poti sa schimbi cati pivoti vrei, sa dai jos fuzeta de 1000ori, ca nu se intampla nimic rau. Fuzeta va fi prinsa la fel in pivot...


Ca idee...
se insurubeaza de capetele de bara in bielete, sau invers, de bielete in capetele de bara. Daca invarti cu totul (bieleta+cap de bara), nu se intampla nimic.
Daca crezi ca ai rabdare...masoara distanta de la prinderea bieletei de caseta de directie, pana la mijlocul capului de bara (pe partea care crezi ca sta bine roata), dupa aia pe partea cealalta, faci sa fie aceeasi distanta.
Nu garantez pentru reusita operatiei, dar teoretic asa ar trebui sa iti iasa unghiurile OK, pana cand te duci pe stand sa verifice aia.
valib is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 19:26   #7
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: trage dreapta

Am uitat sa precizez ca nu la oltcit! alta masina la care am schimbat pivotu' cu tot cu brat. ambele brate erau identice si totusi unghiul masinii s-a schimbat

ps: bratul era dintr-o bucata, pivotul era incorporat in el
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 22:46   #8
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: trage dreapta

valib, treaba e ca am scos roata si am invartit de capatu de bara dar roata sta in exterior vizibil, cat as da de el se misca pana la un punct pe urma ramane la fel nu se indreapta deloc...deci nu cred ca o sa iasa reglaju nici in service.nu stiu ce sa intamplat...cand virez la stanga volanu isi revine pe directia de mers inainte iar cand virez la dreapta ramane blocat. trebuie sa dau eu de el sa isi revina..

Last edited by Danutz Bratosin; 07-09-09 at 10:15.
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 19:08   #9
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: trage dreapta

Cand schimbi un brat cu pivot e cu totul alt ceva fata de schimbarea unui singur pivot....
Geometrie, daca vrei viata lunga la suspensie si cauciucuri!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 19:28   #10
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: trage dreapta

io nu pricep cum se schimba geometria...daca tu schimbi 2 piese care sunt IDENTICE (exceptand uzura in nuca pivotului)

e SF pentur mine...ca e cu brat, ca e fara brat....
valib is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:32   #11
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: trage dreapta

Nu te gandi la Oltcit. Vorbesc de alte masini. Uite la nubira de exemplu am schimbat bratele fata, fara sa ating directia si tragea rau intr-o parte... Suruburile de la capetele de bara nici nu le-am atins!
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:13   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: trage dreapta

unghiul se modifica din senin fara a fi capul de bara stricat doar cand se duc pivotii,sau se indoaie bratul inferior
fuzeta indoita n-am prea auzit(poate doar un cazul unu accident cu o gura de canal,bordura etc) dar atunci se stie ce a cauzat,ca sigur se mai indoaie si o janta

posibil ca la tine sa fie un pivot stricat,sau chiar amandoi,de asemeni poate fi si de la rulmentii cu ace de la bratul inferior de pe una din parti(nu neaparat cea pe care este vizibila pozitia incorecta a rotii
sunt sigur ca daca tragi putin de volan in directia opusa se va inversa pozitia rotilor,cea stramba devenind "ok" acum
mai este un service pe strada mihai eminescu(langa piata gemenii) care face la oltcit reglajul deschiderii rotilor,si anu trecut prin toamna costa 45 de lei
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 13:02   #13
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: trage dreapta

deci am schimbat fuzeta pe dreapta,caseta de directie,capetele de bara,pivotii am facut geometria rotiilor si surpriza...tot trage dreapta si foarte rau.cineva mia zis sa schimb si fuzeta pe stanga si dupa ce am schimbat-o surprizaaa nu mai trage deloc.cel cel mai probabil au fost fuzetele strambe.
adicalarasi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -