Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-11-08, 11:58   #16
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
pana acuma mi se pare cea mai pertinenta ideea lui Bogdan_Ozzy... nu colonizam nimic si nici extraterestrii nu cred c-or sa aiba vreo treaba cu noi in urmatorii 100 de ani. Un razboi mondial mi se pare si mie probabil - tinta vor fi resursele de petrol si gaze, in opinia mea. Iar majoritatea populatiei va fi, intr-adevar foarte saraca si orasele se vor degrada din ce in ce mai tare - vor fi cartiere de bogatasi, pazite peste poate si cartiere foarte sarace pe unde-ti va fi frica sa treci.
in legatura cu extraterestrii.. in urmatorii 100 ani cu siguranta ca se vor publica detalii! gandeste-te ca deja .. de acum se stiu multe despre ei si probabil in area 51 deja sunt ozn-uri si cadavre de extraterestrii! si nu nu vorbesc din filme insa am evoluat prea mult iar pe ei i-a interesat planeta noastra insa cred ca au o slabiciune atunci cand intra in atmosfera noastra si de aceea ori nu persista pe planeta si se fac vizibili doar pt putine secunde.. ori la fel .. nu persista insa se prabusesc! Parerea mea.. in maxim 10 ani se va publica ceva f important despre ei !
__________________

dolb is offline  
Old 27-11-08, 18:52   #17
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

hmm..dupa parerea mea o sa ne automatizam foarte mult...gen...de ce sa mai iesim in parc..cand putem sa stam acasa sa ne uitam la plasma de 3 metri...sau de ce sa mai facem sport cand putem sa ne jucam cu WII..
Speranta de viata va scadea drastic din cauza poluarii din orase...(va dau un exemplu,bunicul meu are aproximativ 87 ani..a lucrat in oras(slatina) dar toata viata lui a locuit la tara..si cand ma uit la el la 87 de ani ai sai...ma inspaimant cand vad cat de plin de viata e..si se tine bine..pun pariu ca daca erea la oras nu mai apuca varsta asta)...si multe altele...multe in binele nostru dar in paralel spre dezavantajul nostru..
__________________
cryssl is offline  
Old 27-11-08, 20:20   #18
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
hmm..dupa parerea mea o sa ne automatizam foarte mult...gen...de ce sa mai iesim in parc..cand putem sa stam acasa sa ne uitam la plasma de 3 metri...sau de ce sa mai facem sport cand putem sa ne jucam cu WII..
Speranta de viata va scadea drastic din cauza poluarii din orase...(va dau un exemplu,bunicul meu are aproximativ 87 ani..a lucrat in oras(slatina) dar toata viata lui a locuit la tara..si cand ma uit la el la 87 de ani ai sai...ma inspaimant cand vad cat de plin de viata e..si se tine bine..pun pariu ca daca erea la oras nu mai apuca varsta asta)...si multe altele...multe in binele nostru dar in paralel spre dezavantajul nostru..
Bun exemplu !

Hai sa ne mai gandim la o chestie banala care ne inconjoara peste tot .De ce omul sa se mai chinuie sa faca ceva de macare cand , el cumpara toate porcariile existente pe piata de exemplu :

- De ce sa mai faca omul o supa , facuta de mana sa cu ingrediente naturale ? Nu mai bine cumpara o supa la plic ? Incalzeste apa si baga porcariile alea in ea si e gata supa .

- Piure de cartofi facuti acasa? Nici gand .. fulgi de piure cumparati din magazine in "cuti de mancare de hamsteri" , pui apa si gata .

- Snitele ? De ce ? cand poti sa iei o punga de snitele , la pui in tagaie 5 minute si sunt "bune de mancat".

Un om de la tara, cum a dat si cryssl acel exemplu , inainte se hranea mai bine, era totul natural , avea o conditie fizica mult mai buna . Pecand acum totul "s-a dus pe rapa".


Eu consider caci a 2-a clasa sociala , din cele prezentate mai jos,
Quote:
In primul rand , clasele sociale se vor diferentia drastic , nu va mai exista delos "Patura de mijloc" , reprezentata de persoane cu un venit/buget mediu , ci doar 2 clase sociale vor exista :

1 . Cei bogati . - 10 % din Populatia Pamantului .

2 . Cei saraci . - 90 % din Populatia Pamantului .
, va ajunge sa lucreze pentru cei bogati , si sa fie rasplatiti , asa cum se intampla si foarte de demult , cu bani , dar cu acei bani omul municitor sa isi asigure doar hrana

Omul prin anii 50 - pana prin 1500 , muncea pentru cel bogat ,si apoi era rasplatit cu bani , dar culmea mancarea pe acea luna , costa tot atat cati bani castiga.Deci omului i se spunea ca i se da bani , dar cand colo i se dadea doar mancare . Deci el lucra pentru mancare doar. Asa se va intampla si mai incolo .


Eu totusi sper ca viziunea mea despre planeta in anii 2050/2100 sa nu se implineasca .


Si omul sa fie reeducat .

Urmariti cu mare atentie grafiul de mai jos , si va veti da seama ce se va intampla cu pamantul prin 2050 - 2100 .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	grafic.jpg
Views:	96
Size:	32.0 KB
ID:	712248  

Last edited by Bogdan_ozzy; 27-11-08 at 20:26.
Bogdan_ozzy is offline  
Old 27-11-08, 20:50   #19
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Bogdane. .. bine ai zis exemplele alea cu mancarea.. DAR! ( exista un dar ).. ai uitat de TARANUL ROMAN 99% din ei nu mananca porcariile astea!..corect.. mai mananca o shaworma sau un senvij cateodata.. dar seara nu poate lipsi renumita CIORBA

Iar mai nou.. barbatii astia mai cu fite asa .. au inceput sa manance la greu SLANA ( da' slana d'aia pura nene - 'daca a-ti vazut pe Mircea Badea' ) .... pentru ca asa cred ei ca e la moda! Fi sigur ca in scurt timp va fi la moda sa mananci mai TARANESC.. asa cum au inceput sa fie la moda hainele gen anii 70 .. puloverele in carouri si de ce nu culoarea ALBA la masina
dolb is offline  
Old 28-11-08, 09:20   #20
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Da,dolb..dar taranul roman incepe sa dispara.....impreuna cu traditiile si toate cele..ma rog.

Si in legatura cu mancarea Da! reprezinta un criteriu..dar mancarea chimizata de la oras sa zicem ca prin absurd o eviti.
Aerul,stresul,atmosfera de oras cred ca iti e imposibil sa le eviti..si pe viitor chestiile astea o sa se amplifice(Ca lucruri negative)
Logic..viata o sa ne fie usurata..dar o sa ne fie mai usor pentru o perioada mai scurta de timp..
cryssl is offline  
Old 28-11-08, 13:09   #21
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

"Distreaza`te viata e scurta, da`o`n _ _ _ _ _ _ ei de munca" exact cum zic parazitii asa o sa ajungem. si problema cu 90% bogatasi si 10 % saraci ... o parte din saraci o sa ajunga la modu de ce sa muncesc cand pot sa fur si o sa se duca absolut toate bazele/regulile vietii ... cateodata imi doresc sa mai fiu un Tepes asa ... sa le taie mainile astora de fura ... si ma refer la toti inclusiv hoti de rand, senatori, parlamentari si toate cele ... cat despre extraterestri ca o sa se publice ceva in 10 ani ... posibil dar oricum la noi in Romania mai mult de 90 % din populatie o sa fie mintita in continuare ... exact ce face mass`media ... ne spala creieru ... cum vor ei sa fie asa credem toti ... exact ca in filmuletu` care l`a postat santos ... ( imi cer scuze ca am amestecat ideile dar nu stiam despre ce sa scriu intai ) )
__________________

RoByNeT is offline  
Old 28-11-08, 13:19   #22
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

pai tinand cont de faptul ca majoritatea voteaza in functie de "ala ce mi-a dat sa-l votez?" nu o sa ajungem prea departe!
si da... mass media joaca un rol foarte important in viata noastra.
tot ce e la tv avem tendinta sa credem ca e adevarat e trist!
[cum majoritatea chiar crede cazul Elodiei de la Otv (si multe altele)... eu va spun sincer... am vorbit cu cineva de acolo si e doar o inventie creata pt audienta; si da... nu e numai p Otv, e p toate posturile, dar daca stai sa te gandesti, toti au de castigat, nimeni nu are nimic de pierdut!]
__________________
Nu te cobori la nivelul prostilor, te vor aduce la nivelul lor si te vor bate cu experienta!
r0xanicutza is offline  
Old 28-11-08, 22:49   #23
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

pf)mai bine de mine ca nu deschid televizorul decat atunci cand mananc ,de pasti si de craciun )))
cryssl is offline  
Old 29-11-08, 22:07   #24
TheFasterMan
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
TheFasterMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,298
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[VW]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Important e sa nu ajungem ca cei din filmul Idiocracy,ca atunci e grav de tot...
TheFasterMan is offline  
Old 30-11-08, 01:10   #25
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
Bun exemplu !

Hai sa ne mai gandim la o chestie banala care ne inconjoara peste tot .De ce omul sa se mai chinuie sa faca ceva de macare cand , el cumpara toate porcariile existente pe piata de exemplu :

- De ce sa mai faca omul o supa , facuta de mana sa cu ingrediente naturale ? Nu mai bine cumpara o supa la plic ? Incalzeste apa si baga porcariile alea in ea si e gata supa .

- Piure de cartofi facuti acasa? Nici gand .. fulgi de piure cumparati din magazine in "cuti de mancare de hamsteri" , pui apa si gata .

- Snitele ? De ce ? cand poti sa iei o punga de snitele , la pui in tagaie 5 minute si sunt "bune de mancat".


[/B]
Esti nebun, cum sa manaci porcariile de supa la plic, si alte porcarii, alti uitat de ciorba de perisoare, supa cu galusti:X, aia de burta nu-mi place, ciorba de vacuta, vai vai ce bunatati, cat de idiot sa fii sa mananci supa la plic.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline  
Old 30-11-08, 09:54   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

man... pai uite noi la servici , odata, nu mai aveam ce manca ..( ne saturasem de mezeluri si alte alea ) .. si ce mi-a venit mie sa luam niste plicoaie si sa facem ciorba! si am facut la servici ciorba de venea toata lumea si manca da' n-as manca asa ceva zilnic!
dolb is offline  
Old 30-11-08, 11:35   #27
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

uite asa se va ajunge ))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	81603913.jpg
Views:	87
Size:	71.4 KB
ID:	714132  
topser is offline  
Old 30-11-08, 12:12   #28
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Quote:
Originally Posted by topser View Post
uite asa se va ajunge ))
Bine ar fi. Pentru ca vad ca natura castiga in poza asta. Dar totusi daca e asa cum se prevede cu 90% saraci, atunci sigur nu va disparea romanul! Pai daca nu are bani omul de mancare, isi planteaza in curte nu? Asa era si inainte (nu chiar inainte cand nu era voie sa iti plantezi mai mult de nush cat).

Orice s-ar intampla, omul se adapteaza!

Daca vor fi 90%, acei saraci nu vor avea bani de telefoane/masini/tehnologie. Dar probabil ca vor trai bine, poate chiar mai bine.

Vad in austria ca exista hotele, unde vin bogatasii sa doarma pe un pat de paie, si sa stea intr-o camera fara tehnologie ca pe vremuri. De ce oare?
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline  
Old 30-11-08, 13:23   #29
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Pai daca nu are bani omul de mancare, isi planteaza in curte nu? Asa era si inainte (nu chiar inainte cand nu era voie sa iti plantezi mai mult de nush cat).
Si anul asta la noi in roamnia , taranul roman si-a plantat ceapa , si cand sa se faca , omul a trebuit sa cumpere din alta parte ceapa (supermarket , import din alte tari) . De ce ? Din cauza efectului de sera , produs tot de oameni , temperatura a crescut foarte mult deci prin urmare si seceta a fost mai apriga . Si precum alti tampiti de oameni au furat instalatia de irigare care a fost pusa de Ceausesc , altii au furat-o si au dus-o la fier vechi , si asa mii de hectare au ramas neudate , si nu s-a facut aproape nimic anul asta .

Tot omul este devina si aici !
Bogdan_ozzy is offline  
Old 05-12-08, 15:46   #30
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: Cum va arata lumea in 2050/2100?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
Si anul asta la noi in roamnia , taranul roman si-a plantat ceapa , si cand sa se faca , omul a trebuit sa cumpere din alta parte ceapa (supermarket , import din alte tari) . De ce ? Din cauza efectului de sera , produs tot de oameni , temperatura a crescut foarte mult deci prin urmare si seceta a fost mai apriga . Si precum alti tampiti de oameni au furat instalatia de irigare care a fost pusa de Ceausesc , altii au furat-o si au dus-o la fier vechi , si asa mii de hectare au ramas neudate , si nu s-a facut aproape nimic anul asta .

Tot omul este devina si aici !
Bine punctata faza cu instalatia de irigare; de precizat ca sa intamplat pe vremea lui Iliescu, ce a facut si alte porcarii cu tzara asta ,de le trebuie la allti 8 ani sa refaca ce distruge(vinde) iliescu in 4 . Si culmea ca acum tot PSD voteaza aia care mor de foame .... Deci nu o sa ajungem prea bine peste 50-100 de ani daca lumea isi alege conducatorii doar pt ca le da un carnatz cu 3 zile inainte de vot.
AAAAK is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -