Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-03-08, 10:17   #16
mmmihai00

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 34
Member of:
[Fiat]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Nu vreau sa para ca sunt contra dar pe tiristii sau manelarii aia de claxoneaza dupa toate tipele i'as trage pe roata.
mmmihai00 is offline  
Old 24-03-08, 10:24   #17
tryx_ro

Stock
 
tryx_ro's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 9
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

De obicei claxonez cand "vrea" sa intre unu in mine, si tre sa ma feresc, sau cand blocheaza banda dreapta (la care e verde) si el vrea sa mearga in fata (rosu).
In orice caz, PRO claxonat in cazuri in care trebuie.
ANTI idioti care claxoneaza pt orice... si idioti in general.
tryx_ro is offline  
Old 25-03-08, 09:53   #18
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Quote:
Originally Posted by mmmihai00 View Post
Nu vreau sa para ca sunt contra dar pe tiristii sau manelarii aia de claxoneaza dupa toate tipele i'as trage pe roata.
nici eu nu sun de acord cu claxonatu dupa toate semnele "cu 2 picioare"....de claxonat claxonez numai cand e nevoie,uneori scapi doar cu un flash
G0rdy is offline  
Old 28-03-08, 00:20   #19
florynak3
Oltcit Driver

Stage 4
 
florynak3's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 256
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Sunt pro claxonat doar pt cazurile in care este necesar si ANTI pt toti care claxoneaza inainte sa se puna verde sau multe alte situatii pe care le`am mai intalnit.
__________________
n`am pleaca...
florynak3 is offline  
Old 31-03-08, 20:42   #20
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

io sunt anti la idiotii aia care sunt blocati in trafic si claxoneaza de parca rezolva ceva...si io merg ca omu pe trotuar si pauza ca bou claxoneaza si io n-aud nimic in mobil..cand vb...sunt pro pentru o mica atentionare...si pentru nesimtitii aia de traverseaza pe rosu...asta inainte sa-i iei pe capota...in secunda urmatoare
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline  
Old 31-03-08, 22:36   #21
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Definitia secundei?
Timpul scurs de la culoarea verde pana la primul claxon ...

Sunt PRO, pentru evitarea unor pericole iminente - cum scrie in carte.
Mai claxonez cand se mai urca o tanti pe mine, sa fiu sigur ca nu ma ia cu ea acasa.
Mustang is offline  
Old 05-04-08, 10:38   #22
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Pro de cateva zile mi s-a ars claxonul si parca numa de nebunii am dat;ieri mai erau 3 secunde de verde la semafor si individu pune frana
__________________



Vand KITURI XENON la preturi avantajoase
~Ada~ is offline  
Old 12-04-08, 20:45   #23
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

pt mine exista 2 tipuri de claxonat :

1- asa numitul salut, cand dai un claxon scurt si ti ai vazut linistit de drum.

2- claxon frate. cand se trezeste vreun bou sa ti taie calea, sa nu semnalizeze schimbarea directie de mers sau tot felul de manevre periculoase. e partea mea preferata a unei zile de sofat. parca atat astept. stau in fundu lui tot orasul cu faza lunga (avantaj pt mine daca e noapte) si claxon incontinuu. doar trebuie sa fie pedepsit pt incalcarea legii.

Deci, evident sunt PRO claxon.
cu exceptia claxonatului dupa fete, care mi se pare cel mai mare gest de tzaran,complexat,frustrat.

PS: sa va spun o poveste despre claxonat. eram pe o strada mai ingusta si am lasat masina parcata cam in mijlocu strazii.eu eram pe trotuar sa discut cu un prieten. pe strada a mai ramas loc sa treaca o masina. vine din spate un mos...plictisit tare...cu un chrysler 300c. si incepe mosu sa claxoneze intr`una...in disperare..imi duduia capu. ma duc in strada...ma uit la masina...nu mi dadeam seama ce are mosu. si ma asez pe bordura langa masina...ma uit la om...el incontinuu claxona..linistit, calm, se uita pe geam. dupa vreo 2 minute, m am plictisit si m am urcat in masina, am dat`o mai pe dreapta. atunci mosu se opreste din claxonat, imi face semn politicos si isi vede de drum.
phaeton is offline  
Old 14-04-08, 16:20   #24
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Quote:
Originally Posted by mmmihai00 View Post
As vrea sa vad parerea voastra in general despre claxonat. Nu va dispera taximetristii aceia care stiu cand urmeaza sa se faca verde si claxoneaza cu cateva secunde inainte de a se face, doar ca sa fii atent, sa nu cumva sa nu pleci la prima secunda de verde? Pe de alta parte nu va dispera "jmecherii" aia cu muzica la max care vorbesc la telefon la stop si nu is atenti la culoarea verde si stai in spatele lor ca dade dade isi ridica ochii spe stop? Cine merita si cine nu merita sa fie claxonat? Nu cumva se face abuz de chestia asta?
fenomenul este intalnit in general in bucresti si poarta denumirea de "secunda bucuresteana" adica nu trece o secunda de cand se face verde si s-a auzit primul claxon
driver_xs is offline  
Old 18-04-08, 14:22   #25
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

PRO claxonat pt toti inaptii care nu stiu ce inseamna o intersectie hasurata si pt alti inapti care opresc sau fac dreapta fara semnal, avarii etc.
George_P. is offline  
Old 20-04-08, 21:25   #26
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Anticlaxonat pentru retarzii grabiti ... nu cred ca sunt obligat de lege sau de cineva sa trec linia de tramvai (afectata) cu 40 la ora ca sa treaca un mosneag cu un Logan mai repede.
Sa isi rupa el masina, nu pe mine ... pt asta am trantit frana sa vada ce problema pot avea ... si s-a trezit sa faca magarii cu mine prin trafic dupa ce m-a depasit ... de mentionat ca avea un pustan de 7-8 ani in masina ... Noroc ca eu am gandit mai mult ca retardul ala si il lasam sa isi faca jocurile ... ca era singurel sa faca cunostiinta cu un maxi-taxi de pe contrasens.
Numai retardati ...
Mustang is offline  
Old 07-05-08, 02:39   #27
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

uite , o sa imi pun claxon din asta pentru taximetristii care-ti taie calea https://www.220.ro/Goarna_de_tren-9625.html sa creada maimutoii ca vine trenu peste ei
apache is offline  
Old 12-05-08, 00:38   #28
Costy_clipcea

Stage 2
 
Costy_clipcea's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 60
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Sunt Contra ptr claxonatul inaintei culori verzi...M-AM SATURAT...nu mai suport.

Pro ptr toate celelalte...ptr claxonat feltele. ) =))
Costy_clipcea is offline  
Old 12-05-08, 15:43   #29
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

contra...ma calca pe nervi sunetu mai ales cand e nejustificat
Blondy26 is offline  
Old 12-05-08, 15:56   #30
HaRdHouse
Skoda Driver

Stage 5
 
HaRdHouse's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 809
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pro vs Contra CLAXONAT

Pro claxonat . In multe situatii este foarte util
HaRdHouse is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -