Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-05, 06:55   #1
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default Un pic de mandrie nationala

In ultimul timp m-am cam saturat sa observ cum peste tot romanii au o parere proasta despre ei, iar strainii ne trateaza ca pe o tara din lumea a 3-a.
lucrez intr-o firma cu multi straini si pot sa spun cu mandrie ca nu imi e rusine cu colegii mei in fata strainilor. toata lumea vorbeste engleza, toata lumea se pricepe la mai multe lucruri deodata. ei au cautat probabil toti vorbitorii de engleza din tara lor sa-i trimita aici......si am observat ca vorbesc engleza dar nu prea stiu ce spun. asta ca idee.
ce am aflat in ultimul timp....
- la Turbomecanica se fabrica rulmenti pentru masinile de formula 1 al scuderiei Ferrari.
- in spate la Turbomecanica este fabrica de turbine Garret
- la Brad este fabrica Momo
- intr-o puscarie din Romania se fabrica blocurile optice pentru Jaguar
- tot undeva prin militari se fabrica niste piese (nu am aflat inca exact ce) pentru Rolls-Royce

sunt si Romanii buni la ceva....mai puneti si voi ce stiti ca se mai fabrica si pe unde in Romania ......si nu ma luati ca domle le fac aici ca e mai ieftin....ca o fi si asta dar daca aceste firme lucreaza aici inseamna ca ies si calitativ foarte bine. Poate aveti prieteni care lucreaza la astfel de firme.
Poate sunt mai ciudat cu topicul asta dar in ultimele 2 luni am vazut prea mult cu cata scarba ne trateaza strainii, iar eu cred ca pe nedrept.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 09:35   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

interesant, ce spui tu acolo, dar la noi oamenii destepti produc lucruri bune tot pentru \"vest\", daca mai cauti nitel ai fi surprins cate alte lucruri se mai produc la noi doar pt export.

oricum romanul e lenes, orice ai zice, ori fi cativa mai rasariti da uita-te asa in general, nu ami zic de mediul rural unde eu 90% il vad totat ziua la crasma dand pe gat Alpan, uita-te la jegul de pe strada ca tot noi il facem.

concluzia avem si oameni destepti si muncitori dar astia nu reprezinta majoritatea
200SX is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 09:56   #3
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

La Electromagnetica Bucuresti s-au facut matrite pt chederele de la masinile Ferrari ,si matrite pt bordurile masinilor Fiat ....Acum lucreaza pt Toyota....asta stiu de la un inginer de acolo k am fost in practica

Si au mai facut matrita pt un mouse super smecher (avea scaner;tastatura;camera foto si era de marimea unui mouse normal) pt un inventator francez cu care a castigat un premiu la un salon de specialitate....si multe altele dar nu mai imi aduc aminte...


In Ploiesti se afla o fabrica a celui mai mare producator de cablaje si chestii dastea din Asia...se fac cabluri pt Toyota,Honda,Hyundai si mai toate masinile asiatice....acolo lucreaza matusa mea o sa ma interesez cum se numeste firma ....parca Iasaki (asa se pronunta nu stiu cum se scrie exact)
__________________
I figured...If i study high!!...Take the test high !!...I get high scores!!

F.Focus II Sea Grey 1,4 16v 80HP:

Folie Llumar 50%F 80%S
Jante aliaj R16 model ST

alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 10:19   #4
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Quote:
daca mai cauti nitel ai fi surprins cate alte lucruri se mai produc la noi
asta vreau sa se spuna aici.

Quote:
concluzia avem si oameni destepti si muncitori dar astia nu reprezinta majoritatea
stai linistit ca nici la ei nu este asa. la ei poate e chiar mai rau ca la noi, dar noi vedem doar ce vrem noi sa vedem sau ce ni se spune.
vorbeam cu un prieten din Napoli si il intrebam cum e cu tiganii romani pacolo....stii ce i-a raspuns? doar se vad ici colo sau pe la televizor pt ca are cineva interes sa ii scoata in fata dar ei sunt cea mai mica problema....ei au probleme cu albanienii, cu indienii, africanii, etc.
in schimb am curaj sa pun pariu ca in mai toate firmele MARI din orice loc din lumea asta exista si romani.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 12:07   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default

La Deva, Hunedoara si Orastie se fabrica cablaje pt Honda, BMW etc.. Momo la Brad si costume AXO sau cum le zice de motociclete la Hunedoara, mi-am cumparat in Italia haine Fila si Helly Hanson made in ROmania
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 17:59   #6
viviesp

Stage 5
 
viviesp's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,442
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Eu am primit cadou din Anglia un ticou NIKE Made in Romania.
Tricoul echipei A.F.C. SUNDERLAND.
viviesp is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 18:01   #7
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

deci daca mergetzi in magazinele Nike din toata tara ve`ti vedea ceasuri cu Steaua...nu prea cred ca sunt facute afara )
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 20:37   #8
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

pe la o fabrica de confectii din deva,sau cva de genu se fabrica haine Armani,Versace,etc

mandrie nationala....care are ultimul fhm? e un articol tare despre asta
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 22:22   #9
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default

Pai si in Hunedoara ( oras ) se fac pantofi Armani, Tot degeaba daca Italieni lucra oamenii ca pe sclavi si le da un salar de CACAT tu-i in 6at de la8ag1
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 23:25   #10
RaveBoy

Stage 5
 
RaveBoy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 302
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

Fabrica unde se fac turbine Garet se numeste Honneywell (nu stiu daca am scris corect) si se fac angajari ....... partea proasta este ca nu au un magazin de desfacere
RaveBoy is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 23:45   #11
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

cine vrea sa afle mai multe sa dea o tura din halele din semanatoarea ca va gasi de toate pe acolo
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 23:51   #12
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SpeedeR\"
pe la o fabrica de confectii din deva,sau cva de genu se fabrica haine Armani,Versace,etc

mandrie nationala....care are ultimul fhm? e un articol tare despre asta


true ... am si eu o pretena de familie care are o fabrica d tzoale care face ... haine numai ptr export ... si nici gand de desfacere pe plan natzional .. desii strainii apreciaza marfa noastra .. noi nuh ... vrem marfa made in US .. china si etc ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 02-08-05, 00:04   #13
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"RaveBoy\"
Fabrica unde se fac turbine Garet se numeste Honneywell (nu stiu daca am scris corect) si se fac angajari ....... partea proasta este ca nu au un magazin de desfacere
da da...Honeywell.... si e vizavi de saormeria de pe floreasca asa k next time knd mancati o saorma, sa cereti picanta ca sa mearga si stomacul vostru ca turbinele garret
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 02-08-05, 00:10   #14
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default

Partea calumea e ca pe alea Armani scrie Made in Italy
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 02-08-05, 00:29   #15
vr6

Stage 2
 
vr6's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 73
Default

In Craiova e fabrica de textile care lucreaza pentru Armani, CK, D&G, etc.

PS: cica italienii ar fi cei mai spurcati d.p.d.v. al CTCului (daca e un cap de ata de 1 mm iesit din piesa de vestimentatie, iti refuza tot balotu')
vr6 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -