Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-10, 17:30   #766
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Deci faza cu Eminescu m-a lăsat
Nu ştiu cât e de adevărat, pentru că în ziua de azi nu mai poţi avea încredere în nimic, dar oricum, mi-a dat de gândit!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 13:31   #767
mertzanel

Stage 4
 
mertzanel's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 241
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Imi cer scuze ca nu am citit topicul cap coada dar am vazut ca e de vreo 4 ani deschis asa ca mi-ar fi luat o zi intreaga.
In legatura cu religia si credinta, eu personal cred ca este doar o unealta de subjugare a populatiei. Majoritatea oamenilor au nevoie sa le fie frica de cineva (de unde si expresia "om cu frica de Dumnezeu") desi in mod normal nu ar trebui sa-ti fie frica de nimeni ca sa fi un om bun si sa nu le faci rau altora. Din aceasta nevoie un om inteligent (sau mai multi) au avut ideea de a crea un nou zeu, mai bun decat toti ceilalti de pana atunci, mai inteligent si mai drept care a dat 10 porunci de urmat fara abatere. Poruncile sunt de bun simt si consider ca au fost create cu buna intentie insa au venit altii si au adaugat si altele scrise sau nescrise si au deschis o mica afacere, Biserica.
E de ajuns sa respecti o parte din cele 10 porunci ca sa fi un om bun. Poti sa crezi in Iisus si Dumnezeu si restul sfintilor(tot zei creati de om) si sa fi in continuare rau si sa te porti urat cu restul lumii chiar si in biserica (poate ati observat imbulzeala pentru a "lua lumina" sau la diverse moaste sau deschideri de biserici).
Si apropo de credinciosi, de ce lumea se inchina la sfinti daca primele 2 legi zic asa :
"1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor."

Consider ca urmatoarele porunci sunt bune de urmat si sunt oarecum logice pentru relatiile interumane:
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
celelalte fiind legate de credinta in Dumnezeu si cinstirea lui pentru a avea un lider spiritual (cu alte cuvine pentru cei lipsiti de incredere in sine si care au nevoie de un raspuns universal pentru toate intrebarile)
Sper ca nu am fost off-topic si sper ca parerile mele personale sa nu jigneasca pe nimeni, caz in care imi cer scuze anticipat.
mertzanel is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 18:14   #768
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Nu ai pe cine sa jignesti, e un forum si ai dreptul sa iti expui opinia atata timp cat o faci intr-un mod civilizat!

Ca sa iti raspund la chestiunea cu icoanele, eu cand ma inchin (destul de rar, dar o mai fac) nu ma inchin la bucata de lemn / panza. Ma inchin la ceea ce reprezinta icoana. Cred ca asta ar fi explicatia.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 22:27   #769
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

eu zic sa va mai documentati, religia nu are nimic in comun cu credinta ...
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 22:36   #770
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
eu zic sa va mai documentati, religia nu are nimic in comun cu credinta ...
Daca tot ai inceput sa vorbesti ar fi bine sa si termini.
La ce te referi, mai exact, cand spui asta?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 23:26   #771
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

religia se refera la anumiti zei, care nu au nimic de`a face cu divinitatea ..divinitatea e deasupra religiilor, orice nume ar purta ele, iar credinta e chiar recunoasterea divinitatii absolute ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 12:18   #772
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Mi se par cam putine, doar 10 porunci, e ca si cum ai avea voie orice altceva...Si sincer, imi pare rau ca nu m-am nascut ateu si nu o sa inteleg niciodata cum pot fi oamenii in acelasi timp si credinciosi, dar si rai. Daca iti da cineva o palma peste obraz, intoarce-ti capul sa te loveasca si in cealalta parte. Adica sa inteleg ca dupa ce suporti asa ceva mult timp, sa nu iti dai seama ca ai fost pacalit atatia ani si cei ce te-au lovit la suflet sa fie mai fericiti, iar ei sa fie trasi la raspundere peste 80 de ani(DACA). Niste pocaiti mi-au spus ca ateii merg in iad, ceea ce mi se pare logic, dar nu stiam pana atunci, deoarece dau vina pe Dumnezeu pentru tot ce nu-mi convine. Dar totusi am niste porunci proprii.
1. Sa nu furi.
2. Fa ce vrei, dar sa nu-ti deranjezi aproapele.

Si sunt de parere ca nu ar trebui sa ne ajutam intre noi din punct de vedere material, adica daca eu nu am cerut nimic de la nimeni, de ce altii sa imi ceara mie?. De ce altii isi spun parerea fara sa fie intrebati si fara a avea un argument concret? "cald-frig-prost-beutor", pentru ca asa au fost creeati...Pana si eu ma mir de credinta mea dar am ajuns la concluzia ca fiecare om are religia proprie construita pe parcurs de catre el. Cateodata imi doresc sa vina sfarsitul lumii. Si sunt de acord ca nu poti spune altui om sa fie ateu, sa fie credincios sau dea bani la biserica. Felicitari celor care au reusit sa isi pastreze credinta si au trecut peste toate, mie mi-a ramas o puternica dorinta de razbunare. Ma intreb, oare mai gandeste 1% ca si mine?)
__________________

Last edited by Nemesh17; 13-01-11 at 12:21.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 18:04   #773
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
Mi se par cam putine, doar 10 porunci, e ca si cum ai avea voie orice altceva...Si sincer, imi pare rau ca nu m-am nascut ateu si nu o sa inteleg niciodata cum pot fi oamenii in acelasi timp si credinciosi, dar si rai. Daca iti da cineva o palma peste obraz, intoarce-ti capul sa te loveasca si in cealalta parte. Adica sa inteleg ca dupa ce suporti asa ceva mult timp, sa nu iti dai seama ca ai fost pacalit atatia ani si cei ce te-au lovit la suflet sa fie mai fericiti, iar ei sa fie trasi la raspundere peste 80 de ani(DACA). Niste pocaiti mi-au spus ca ateii merg in iad, ceea ce mi se pare logic, dar nu stiam pana atunci, deoarece dau vina pe Dumnezeu pentru tot ce nu-mi convine. Dar totusi am niste porunci proprii.
1. Sa nu furi.
2. Fa ce vrei, dar sa nu-ti deranjezi aproapele.

Si sunt de parere ca nu ar trebui sa ne ajutam intre noi din punct de vedere material, adica daca eu nu am cerut nimic de la nimeni, de ce altii sa imi ceara mie?. De ce altii isi spun parerea fara sa fie intrebati si fara a avea un argument concret? "cald-frig-prost-beutor", pentru ca asa au fost creeati...Pana si eu ma mir de credinta mea dar am ajuns la concluzia ca fiecare om are religia proprie construita pe parcurs de catre el. Cateodata imi doresc sa vina sfarsitul lumii. Si sunt de acord ca nu poti spune altui om sa fie ateu, sa fie credincios sau dea bani la biserica. Felicitari celor care au reusit sa isi pastreze credinta si au trecut peste toate, mie mi-a ramas o puternica dorinta de razbunare. Ma intreb, oare mai gandeste 1% ca si mine?)
In primul rand,10 porunci sunt indeajuns pentru ca un om sa isi ghideze viata in functie de ele.Bineinteles,daca a ales calea aceea.
In al doilea rand spui ca nu ar trebui sa ne ajutam din punct de vedere material.Din moment ce cineva iti cere sa il ajuti cu bani (ca la asta te-ai referit) inseamna ca are incredere in tine,isi permite sa iti ceara tie (vorbesc la modul general).Fapt ce denota in opinia mea incredere,ca se poate baza pe tine.
Cat despre ceea ce nu intelegi,cum poate fi un om si bun si rau,iti expun parerea mea.Din moment ce un om realizeaza ca a facut un rau intentionat sau nu,cere imediat ajutorul Lui Dumnezeu,prin iertare.Corect? Vede ca scapa cu fata curata,fara sa pateasca ceva,si va face alt rau dar de data asta intentionat.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 03:00   #774
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Lightbulb Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Incerc sa ma exprim cat pot de clar, fara a abera prea mult...
1. Ma refeream la faptul ca, consider ca nu trebuie sa ne ajutam cu banii(ochii diavolului) prin Dumnezeu, si sa nu asteptam sa cada din cer sau sa primim de la necunoscuti(ATAT TIMP CAT NICI NU DAM!), ci prin incredere, de acord cu tine

2. Cel ce vede ca scapa cu fata curata, fara a i se intampla ceva si care va face alt rau dar de data asta intentionat, inseamna ca isi pierde credinta(isi da seama ca mai bine stiintific decat spiritual). In primul post m-am referit la credinta si rautate, adica sa citesti din Biblie iar a doua zi sa furi, sa mergi la biserica iar dupa ce s-au strans banii(de renovare) sa-i imprumuti, sa injuri de orice exista in lume in afara de numele Domnului in desert, sigur vei merge in rai(puneti caciula intoarsa pe a). Cam la asta m-am referit.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 13:49   #775
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

https://www.youtube.com/watch?v=iCIes...layer_embedded
moving forward >>>enjoy
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 13:54   #776
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Abia astept sa il vad
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 10:36   #777
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by sil4tuning View Post
Nu merge linkul.Pana una alta, read this :
Attached Files
File Type: pdf 50.Things.Youre.Not.Supposed.To.Know.eBook-EEn.pdf (889.9 KB, 25 views)
Champion is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 11:24   #778
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
...orice altceva...Si sincer, imi pare rau ca nu m-am nascut ateu si ...
ateismul nu e doar un rand de idei care ti le insusesti?
adica eu nu cred in mai nimic , dar din nastere sunt ortodox ca majoritatea din noi (cand eram mic eram chiar credincios, nu stiam de ce cred, da asa ma invatase bunica)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 13:32   #779
xgeox

Stage 5
 
xgeox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,106
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Apare Zeitgeist 2011 https://www.youtube.com/watch?v=4Z9WV...eature=feedlik
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 13:42   #780
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

filmul este aparut de aproape 2 sapt, se gaseste pe toate torentele si odc
sil4tuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -