Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-09, 16:19   #736
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

am vazut doar unul dintre filme ... adendum daca nu ma insel ... imi poate spune cineva cate parti mai sunt in afara de asta si numele lor ? multumesc
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 21:29   #737
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

dmo.mihai pai aia e partea a doua. Partiile le gasesti pe site la ei. Cauta..
https://www.youtube.com/watch?v=o7hh4...ayer_embedded# Ce parerea aveti ? De clipul acesta.
mai nou citesc saccsiv.wordpress.com..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 09:05   #738
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

In legatura cu discutia de pe pagina 49, vreau sa ma bag si eu ca musca in lapte putin .

In primul rand am vazut ambele filme ZEITGEIST. Da, mi s-au parut interesante intr-adevar, insa dupa ce stai putin (putin la figurat...) sa te gandesti, iti dai seama ca este atat de simplu sa vezi numai teorii conspirationiste la tot pasul, sa zici ca toata lumea e impotriva ta si ca nimic nu iti poate iesii pe lumea asta, ca pur si simplu nu ai ce face, nu ai cu cine, ca Romania si romanii sunt o cauza pierduta, etc, etc. E atat de simplu sa dai vina pe altceva/altcineva pentru nereusitele tale.
In schimb e greu sa te gandesti ca poate viata asta nu e asa de cacat, poate asa cum altii au reusit poti reusii si tu, poate exista cateva reguli simple in viata, pe care trebuie doar sa le gasesti (si nu sunt ascunse in vre-o comoara la 100km sub vre-un ocean) si sa le urmezi.

Mi-am dat seama ca este foarte simplu sa stai in fata calculatorului si sa zici ca toti sunt rai si de *** si ca numai tu esti bun si numai tu vezi lucrurile exact cum sunt in realitatea lor. In schimb e greu sa iesi in lume, sa te duci la un liceu/facultate, sa inveti ceva despre viata, cu ce se mananca, etc si sa incerci sa faci ceva pentru a-ti schimba soarta.

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Cānd vă văd aşa de plictisiţi şi de fatalişti la doar 18-20 de ani, mă īntreb unde e problema, nu deschideţi bine ochii sau unii sunt doar un fel de emo-kids+teoria conspiraţiei?
Vă asigur că nu se termină lumea, că nu o să fim nişte roboţei umblători plini de cip-uri şi nici n-o să devenim nişte sclavi īn lanturi, ieşiti afară, īnchideţi pc-urile, luaţi o fată de mānă şi scoateţi-o la o īngheţată sau la o plimbare cu motorul, cu maşina, lăsaţi soarta planetei pentru revistele cu tiraj minuscul, aveţi o viaţă de trăit, nu vă īncărcaţi mintea cu toate lucrurile astea ca apoi să vă plāngeţi că "oricum nu mai e nimic de făcut" şi că "oricum īn Romānia n-ai cu cine"...
Generalizările şi fatalismele astea simpliste sunt nepotrivite, inutile şi dăunătoare.
In acest post sunt de acord cu Aleks in proportie de 100%

Este SIMPLU sa vezi raul peste tot si binele numai in tine, insa nu este RELEVANT!
Nu ma consider un om matur, chiar deloc. Sunt sigur ca nici eu nu vad lucrurile cum trebuie macar uneori, dar macar nu ma mint ca traiesc in intuneric, ca nu pot face nimic in viata asta, deci nu are rost sa incerc. Nu, nu asta e calea.
Religia, ei bine are si ea rolul ei. Economic, de control in masa si poate si altele. DAR ganditi-va putin ce ar fii daca oamenii nu ar crede ca exista vre-o forta supranaturala peste noi? Chiar credeti ca toate legile astea pe care le urati oricum ar ajuta atat de mult?
Eu cred in Dumnezeu, insa nu cred in ceea ce spun oamenii despre el. Unii poate o sa inteleaga bine asta, altii nu.

Cam atat am avut de spus si eu pe topicul asta, nu a fost intentia mea sa jignesc pe cineva, sau credinta cuiva. Daca am facut-o, imi cer scuze anticipat. Salut!
__________________
world_eye007 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 13:17   #739
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Stiu ca posting-urile astea sīnt vechi. Īntr-e timp exista si traduceri īn limba Romābna pe GOOGLE, de la ambele Parti.
Sīnt NUMAI 2 Parti si nu mai multe. Ce se gaseste pe You Tube īn partile 1, 2, 3, 4 este defapt partea 1 taiata din cauza spatului limitat pe YouTube.

ZEITGEIST este prezentarea adevarului despre rasa noastra de OAMENI PROSTI SI USOR INFLUENTABILI si nu cautarea propriei vine la altii.

NOI SĪNTEM PROSTII care credem īn aberatii si povesti religioase, NOI SĪNTEM PROSTII care platim impozitele si votam īnselaciunile politice, NOI SĪNTEN PROSTII care finatam razboaiele si tot NOI SĪNTEM PROSTII care cumparam toate rahaturile pe credite si finantam astfel prin procente bancile īnselatoare care traiesc pe spatele nostru si-si bat joc de noi, NE ĪNSEALA cu CATASTROFE ECONOMICE dupa care se dau la fund si rīd de noi.

NU cautam vina la altii. NOI SĪNTEM PROSTII care nu vedem realitatea, pt. ca NU VREM S-O VEDEM !
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 01:13   #740
ottotavy
Dacia Driver

Stage 2
 
ottotavy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Member of:
[DACIA]
Thumbs up Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

felicitari pentru postare! si eu am vazut documentarele astea de mult timp,sunt foarte interesante.
poate e cineva interesat si de Fall of the republic

https://www.youtube.com/watch?v=VebOT...eature=popular
ottotavy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 01:21   #741
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Bun dar hai sa lasam putin la o parte vaicarelile politice tipic americane din "caderea republicii" si sa ne concentram totusi la ZEITGEIST si sa ne punem īntrebarile:

- Ce credem din adavarul - ZEITGEIST si ce nu?
- Cu ce s-a schimbat viata noastra de zi cu zi?
- Cu ce am devenit mai buni sau mai rai?
- Mai credem toate aberatiile catastrofale ce ni se baga pe gīt de catre masmedia?
- īi mai dam nainte cu credinta / biserica / cruci atīrnate de perete / rugaciuni si alte deastea?

Nu stiu cum e la voi, dar eu am fost de-o viata ateist si am avut permanent dubii din punct de vedere al religiei si credintei, tot asa am avut si am dubii cīnd vad vel de fel de tīmpenii la TV. Ei bine acest documentar, īmi confirma dubiile cam 90% iar ateismul 100%, m-a facut sa am si mai putina īncredere īn "aberativele conjugate" permanent de masmedia si ma deramjeasa profund faptul ca sīnt tinut de prost prin informatiile mincinoase pe care trebuie zilnic sa le vad, fapt ce ma obliga sa renunt pe zi ce trece tot mai mult la anumite emisiuni TV rezumīndu-ma numai la divertisment.
De faptul ca īn baza acestor minciuni sīnt obligat de lege sa arunc o groaza de bani, nici nu mai vorbesc.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 04:23   #742
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

filmul asta,daca ai putin creier,nu face decat sa-ti largeasca orizonturile...

nu vad ce e rau in asta.


cu tot respectul fatza de aleks ...
filmu asta nu te face sa te omori
nu te face sa nu-ti mai vezi de viata ta
nu te face nimic
te face ce vrei tu sa te faca.





o analogie stupida


tot aud oamenii spunand ca cei care asculta manele sunt prosti...




cum poate,o melodie,sa te faca prost ?
n-are cum
te face prost daca esti de la bun inceput prost
asa si filmu asta
nu te face decat sa vrei mai mult
nu te face sa te omori ca traiesti ... in lumea in care traiesti...







intamplator,in zeitgeist se spune ca din xxx candidati la presedentie,ajungi subit la 2....
base vs geoana...
na si alege...
ce dreaq sa alegi...


sunt aceleasi papushi conduse din spate de oameni cu bani ...
care la randu lor au interesele lor ...
si tooooot asa pana-n varfu piramidei


si toata problema sta in mentalitate / constiinta...
in loc ca lumea sa-si piarda ore in sir din viata uitandu-se la un film fake cu basescu dand un dos de palma unui copil...
ar putea sa evolueze,pe orice plan...
dar...
suntem mintiti,cu televizoru,si suntem blocati,in fatza lui
la propriu
e trist

si nu vad ce e rau in faptul ca mai sunt si cativa oameni pe aici care chiar au ceva in minte
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 07:15   #743
ottotavy
Dacia Driver

Stage 2
 
ottotavy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Member of:
[DACIA]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

inca un clip peste care am dat https://www.220.ro/c91J0KXG7S/INCREDI...-CONDUCE-LUMEA rog pe cei care sunt in cunostiinta de cauza sa explice daca este pe bune faza cu Talmudul
ottotavy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 13:27   #744
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
cu tot respectul fatza de aleks ...
filmu asta nu te face sa te omori
nu te face sa nu-ti mai vezi de viata ta
nu te face nimic
te face ce vrei tu sa te faca.
Eu n-am nicio problemă cu filmul, problema fiecaruia ce face şi cāt crede din el.
Eu am o problemă cu cei care exagerează şi cad īn misticism şi-n teorii ale conspiraţiei īn orice direcţie, nu de alta, dar orice exagerare tinde să cadă īn ridicol, asta ca să evit termeni tari.
Sigur că sunt o mulţime de informaţii interesante acolo, dar de aici şi pānă la a afirma cu tărie că ştii exact cum merge lumea, şi cum stau defapt lucrurile, şi sa ai aroganţa să crezi ca ai descoperit defapt adevaratele interese şi manevre la nivel planetar, dintr-un rahat de film, asta e prostie.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:55   #745
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Nu descoperi interese şi manevre la nivel planetar īntr-un rahat de film ci le vezi īn viata de zi cu zi, cīnd ai deaface cu fel de fel de tīmpenii lipsite de cea mai elementara logica unde unii vor sa-ti explice ca TU CU MASINA TA ESTI DE VINA ca moare planeta, ca vor sa-ti explicxe ca un mos cu barba sta undeva īn cer si vede tot, are 10 legi care te obliga sa le respecti si daca īncalci una dintr-e ele o mierlesti pe veci pedepsit īn iad dar EL TE IUBESTE, TE IUBESTE DE NU MAI POATE si are nevoie de bani, cīt mai multi bani. Interesant ca el atot stiuitor si atot vazator, e incapabil sa umble cu bani, asai si pt. asta se poarta de sute ani razboaie INUTILE si mor mii de oameni pe planeta asta, oameni NEVINOVATI si daca stai sa te gīndesti e doar o POVESTE INVENTATA si nimic mai mult.

Cīnd sistemul climatic pe planeta se schimba odata cu fiecare schimbare a anului zodiac, diagrama schimbarilor climaterice din ultimii 150.000 de ani se potriveste 1:1 dar ............ EU CU MASINA MEA SĪNT DE VINA, asai?

Cred ca ar fi mai multe de discutat si cīnd este vorba de BANCILE care n-e sug banii din buzunar si cīnd nu-i mai satura dracu, INVENTEAZA un colaps financiar, īsi fac plinul si se dau la fund.

Eu nu sīnt obsedat de "Zeitgeist" dar dupa 47 de ani de viata, īmi arata si-mi confirma experienta vietii si banuielile ce le-am purtat īn suflet de-o viata.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 21:24   #746
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Discuţia e prea complexă pentru a o purta pe forum, ar trebui să stăm unii din noi la o cafea şi să o lămurim. Totuşi, īnţelegeţi că eu nu contrazic ideea filmului cātuşi de puţin. Restul nu repet, am scris 2 posturi mai sus.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 22:04   #747
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Da, la filmul asta ar fi īntr-adevar multe de discutat.
Ambele parti au aprox 3 ore si ceva.
Filmul confirma si dezminte multe dar nu este vorba numai de asta. Este vorba īn general, oare cīt de prosti sīntem tinuti de catrea asa zisii nostrii conducatori?

Cīnd trebuie sa aud la stiri, precum ca ANGELICA MERKEL vrea cu planul ecologic numit AGENDA 2010 sa reduca īncalzirea globala a planetei cu 2°C ramīn pur si simplu cu gura cascata de UIMIRE cīnd ma gīndesc cu ce fel de tīmpenii grotesti se īncearca prostirea marii mase de cetateni, cum se scutura oamenii de bani īn mod inutil, ce ABERATII se inventeaza, parca femeia asta se crede vreo supraputere care sa poata influentza metamorfoza si miscarea planetei pe care traim prin impunerea de fel de fel de BIRURI ecologice, impozari la nivel CO2 si nu CMC si mai stie dracu ce tīmpenii, bani se se scurg pe cai necunoscute īn buzunare necunoscute, unde se trateaza subiectul schimbarii climaterice ca o PEDEAPSA pt. fiinta umana ceea ce este o īnselaciune groteasca pt. a crea panica si a stoarce omenirea de si mai multi bani.
Exemplele merg pīna la interzicerea becului incandescent si impunerea becurilor electronice si multe altele, ce ne arata ca traim īntr-un sistem corupt nu LOCAL ci PLANETAR si nu putem face nimic īmpotriva pt. ca nu vrem, sīntem prea comozi si n-e preocupa satisfactiile de moment.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 00:05   #748
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Sunt de acord cu tine cybercsx...

As vrea sa imi raspunda si mie cineva de ce in caz de urgenta (razboi, amenintare) se implica o armata intreaga pentru a-l salva pe presedinte si de ce nu pe cei mai mari oameni de stiinta ??
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 00:34   #749
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Masele de oameni făra lideri sunt victime sigure. Turmele nu decid pentru ele, din păcate.
Orice aramtă care rămāne fără conducători e decimată īn cel mai scurt timp sau dispare īn haos.
Prioritatea e supravieţuirea, nu īnaltele noi descoperiri ale ştiinţei.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 00:42   #750
ottotavy
Dacia Driver

Stage 2
 
ottotavy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Member of:
[DACIA]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

pentru toti cei care se lauda cu faptul ca ei nu cred in vreo entitate superioara(fie Dumnezeu/Allah/Buddha,etc)va invit sa va faceti timp sa vedeti cateva documentare STIINTIFICE.Nu spun ca stie cineva raspunsurile exacte legate de Dumnezeu,insa nu puteti nega ceea ce este evident.Nu sunt o persoana bisericoasa,sau vreun fanatic/sectant care incearca sa va convinga si sa va atraga pe "calea cea buna".Spun doar ca ignoranta nu e un raspuns. http://www.revelatia.ro/docs/video.html deocamdata eu am vazut doar primul clip despre creaturile uimitoare care sfideaza evolutia
ottotavy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -