Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-05-12, 16:57   #1
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Salut, colegilor !
Zilele astea am ascultat radio și am constantat că în România,cu excepția câtorva posturi, toate promovează muzică de rahat,în special KISS FM(Piss FM),Radio Zu,Pro FM,Radio 21..Alte posturi nu îmi vin în minte.Cred că scopul lor e îndobitocirea ascultătorilor.
Am observat că în ziua de azi,muzica,mai ales cea românească,e extrem de proastă.
Sincer,pe mine mă enervează cam toate hiturile românești,mai ales acelea cu versuri în engleză,sau portugheză,sau greacă,sau spaniolă.N-ați observat că toți pseudoartiștii de la noi se ambiționează să behăie în engleză,portugheză,cu toate că majoritatea habar n-au nicio limbă străină?
Uitați-vă la ADRIAN SANA,Laurențiu Duță în ce hal cântă în engleză..oare de ce insistă să cânte în engleză?Chiar nu-și dau seama cât sunt de penibili?
Cred că sunt mii de melodii care mă enervează,dar de departe,cel mai mult urăsc următoarele piese,produse pentru spălare de intelect:
TOP 10 Worst Songs of All Time:
1. SUNRISE INC-NINA: Cea mai idioată melodie pe care am auzit-o vreodată,orice cocalar o are ringtone la telefon..în autobuz,în tren,în tramvai..
2. NICK KAMARERA- GET A LIFE (YETTE MAMA YETTE) : Posibil,imnul neoficial al idioților
3. MANDINGA-ZALEILAH: Manea odioasă..mi-e rușine că sunt român când mă gândesc că participăm la Eurovision cu dejecția asta
4. ANYA-FOOL ME: Există o piesă mai oribilă ca asta?
5. INNA-ENDLESS (De fapt toate melodiile INNEI sunt infecte,mi-a fost greu să aleg una)
6. ALEXANDRA STAN feat Carlprit - one MILLION (Parcă ar fi o prostituată care cere un milion prestând anumite servicii în schimb)
7. DEEPSIDE DEEJAYS-NEVER BE ALONE (care e identică cu DEEPSIDE DEEJAYS-STAY WITH ME TONIGHT)
8. Liviu Hodor feat Mona - Sweet love (o manea foarte stresantă)
9. ALEX MICA-DALINDA (nu știu de ce am pus-o pe locul 9, cred că e mult mai nasoală și decât NINA)
10. Allexinno & Starchild - Senorita
Nu știu dacă ați observat,dar majoritatea pieselor menționate mai sus sunt manele..cel puțin,din punctul meu de vedere,aceste housuri sunt o formă de neo-manelism.
Părerea mea e că trebuie să fii retard cu 2 neuroni ca să îți placă Inna,Alexandra Stan,Connect-R..Mă rog, orice artist/cântăcios din lista următoare:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_c...ilului_popcorn

Oricum,cred că e cool să asculți asemenea muzică( dacă poate fi considerată muzică), altfel n-ar asculta atâția cocalari .
Și amuzant mi se pare faptul că toți maneliștii(cei care ascultă manele), ascultă și houseuri din astea..Dar culmea,pe un alt forum, cineva m-a catalogat drept manelist sau moșneag, pentru că nu-mi plac mizeriile astea infecte(cu DALINDA)..
VWfan01 is offline  
Old 11-05-12, 17:17   #2
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

in sfarsit inca o persoana care gandeste la fel ca mine !!!
Ingerasul99 is offline  
Old 11-05-12, 20:28   #3
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Se canta mai mult pentru bani , nu ii mai intereseaza de fani sau altceva...Nici nu sunt in stare sa cante live si se cred mari artisti
deniel is offline  
Old 11-05-12, 22:18   #4
DariusAlexandru

Stage 5
 
DariusAlexandru's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,135
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Nu aşi putea face un top al celor mai proaste melodii ca şi tine din simplul motiv că nu ascult.Eu ascult hip-hop/rap şi consider industria muzicală din ziua de azi şi televizorul un obiect de îndobitocire a populaţiei,în special a tinerilor de vârsta mea.Se promovează materialismul,sexualitatea,etc.
S-au cam învăţat mulţi,poate prea mulţi să asculte muzică cu ochii.
DariusAlexandru is offline  
Old 12-05-12, 01:58   #5
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Melodia celor de la Mandinga,cel putin eu,consider ca nu isi are locul in topul facut de tine.Nu are nici un punct comun cu vreo manea,asa cum consideri tu.
Adrian Sina e penibil ca isi produce melodiile in engleza?Eu il consider un artist roman de succes la nivel mondial.De ce sunt penibili?Ca au melodiile in engleza ca sa poata fi promovate si in alte tari?Think outside the box. Nu sunt penibili cu nimic.
Despre Laurentiu Duta,ma abtin.E un artist si compozitor de exceptie.
On:
Nu suport melodiile :
Adele - Someone like you
Likeli - Rivers.
Cred ca asa se scriu ) Niste porcari mai mari decat guvernul Romaniei.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".

Last edited by du0n; 12-05-12 at 02:01.
du0n is offline  
Old 12-05-12, 10:18   #6
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

nu vreau să te jignesc, dar cred că îți dai și singur seama cât de inteligent ești..Desigur, Adele e nașpa,Lykke Li la fel..dar Mandinga-Zaleila sau cum naiba se scrie, e belea..
oricum,ai vârsta perfectă..la 20 de ani, probabil ai senzația că numai muzica house românească e mișto,restul e nașpa..
Eu sunt tot de vârsta ta dar asta nu înseamnă că trebuie să ascult ca dobitocul muzică pentru dobitoci..Adică tot ce e lălăit de Inna și ceilalți.
Ești cumva vreun kissoman?Dacă da, nu prea am ce discuta cu tine..probabil ești un incult care asculți toată ziua PISS FM și te crezi cool.
Desigur,am menționat doar 10 tâmpenii dar mai fac un top dacă vrei:
TOP 5 MELODII IDIOATE:
1. Amna-Tell me why ( probabil sună mai cool în engleză decât în română)
2. Dya- Don't Know (o melodie de rahat, repetă vreo 3 minute Don't Know,Don't Know why..până la exasperare)
3. Fly Project- Musica ( pur și simplu trebuie să fii idiot să-ți placă mizeria asta infectă)
4. Like Chocolate-Maria,Maria (o manea abominabilă)
5. Ruby-Miracle of love ( cine dracu mai e și amețita asta?)
...
VWfan01 is offline  
Old 12-05-12, 10:30   #7
DariusAlexandru

Stage 5
 
DariusAlexandru's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,135
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

@VWfan01: Nu vei schimba gustul unui om prin insulte.Hai să arătăm că putem fi buni şi puteam purta o conversaţie normală,civilizată,fără insulte,mai ales că suntem pe un forum public.
Nici eu nu sunt de acord cu multe dar asta nu înseamnă că încep să "arunc cu pietre".
Până la urmă fiecare om are gustul lui în materie de orice,în special muzica,în cazul de faţă.E problema omului(du0n) şi a oamenilor dacă ei asta vor să asculte.

Numai bine.
DariusAlexandru is offline  
Old 12-05-12, 13:41   #8
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

am înțeles..dar problema e că aceste melodii, deși par inofensive, ne îndobitocesc..Să luăm,de exemplu, mizeria asta, cu MANDINGA-Zaleilah..
Hai să analizăm versurile..
Zaleleleleilah evridei, evribodi
When you love, you say everyday, everybody
Zaleilah, evridei, evribodi
Zaleleleileila x2
Ce naiba e asta? Să fim serioși, versuri mai infantile și mai penibile n-am întâlnit.
Mi se pare o insultă ca pițipoanca aia de Elena, care mai e și țigancă, să reprezinte RRomânia la Heurovision..
Practic,suntem reprezentați de o manea produsă de manelistul internațional,Costi Ioniță..nici nu mă așteptam la altceva..Costi,când nu behăie OF,VIAȚA MEA alături de piticul rrom,Adi minune, compune manele house..
Probabil de aceea Costi s-a lăsat de manele și s-a apucat de House, că e mult mai profitabil.
Vreau să spun că eu cunosc( din păcate) foarte mulți maneliști care ascultă HOUSE -uri autohtone.
Ce este houseul?Adică muzica promovată de majoritatea posturilor de radio..
House = formă de manelism acceptată de societate..practic,housurile astea gen INNA,DEEPSIDE DEEJAYS sunt manele agreabile.
De aceea,între KISS TV și TARAF TV nu-i diferență..deși oligofrenii ăia de la KISS se bat cu pumnii în piept că ei detestă manelele.
Eu știu un manelist care ascultă numai manele,dar are la telefon o sonerie din asta cu ZALEILAH..
Cu alte cuvinte, dacă ești în autobuz,și îți sună telefonul și ai ca și ton de apel o manea, probabil toți te vor privi ciudat, dar dacă ai ca ton de apel o manea din asta cu versuri în engleză/ spaniolă, cu un ritm infect , ești cool..nimeni nu te privește ciudat.
VWfan01 is offline  
Old 12-05-12, 14:01   #9
DariusAlexandru

Stage 5
 
DariusAlexandru's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,135
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Poate că generaţiea din care fac şi eu parte nu mai poate fi "salvată" de la această manipulare în masă,sau poate că da.
Ce mă deranjează sunt copiii cu vârste cuprinse între 8-12 ani care:
1 la mână,au touchscreen,iar eu nici măcar acum nu am un nenorocit de smartphone(nici nu-mi doresc).
2 la mână,îi aud mergând pe stradă cu volumul la maxim cu astfel de melodii,atât house cât şi manele.Sincer nu m-ar deranja atât timp cât ascultă la căşti.

Iar la vârsta asta aşa... mai fragedă,ei îşi aleg modelele în viaţă,pe care le imită atât în comportament cât şi în mentalitate(din ce am văzut eu).
Te întreb,câte modele bune se găsesc în momentul de faţă în televiziune?
Probabil sunt,ştiu,dar consider că sunt prea puţine.
Nu se mai promovează cultura,ci prostituţia,scandalul,materialismul,drogurile,etc. Cum am mai spus.E un proces încet dar sigur de îndobitocire în masă.

A nu se înţelege că sunt un frustrat sau am ceva cu cineva,din contra,mi-am exprimat părerea liberă şi susţin faptul că televizorul,nu doar muzica promovată de ei,dăunează.
DariusAlexandru is offline  
Old 12-05-12, 15:21   #10
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

corect, dar asta se întmplă în toată lumea...și în alte țări există emisiuni gen Românii au talent.. singura diferență e că în alte țări, țiganii nu-și fac de cap..Deși în Bulgaria, de exemplu, sunt țigani mulți, nu există un post precum TARAF cu muzică țigănească..au un post de muzică autohtonă, cred că de petrecere, dar majoritatea celor care cântă sunt albi..și multe din melodiile pe care le dau seamănă la ritm cu multe manele românești..
Dar cei care ascultă manele sunt atât de proști ,încât se pare că nici nu le pasă că melodiile pe care le ascultă sunt plagiate..
Liviu Guță - De ce mă minți / Despina Vandi - Magapaz
Nicolae Guță- Sunt tare / SNOW-Informer
Babi Minune feat. Denisa - Aproape de inima ta / Gloria Estefan -Hoy
Chiar citeam pe un forum ce zicea un cretin..cum că îi place mai mult Babi Minune - Aproape de inima ta decât varianta originală,că sună mai bine și e în limba română,adică înțelege și el ceva..și Denisa are voce mai bună decât Estefan..
așa că ce să mai zicem? România e țara în care cred că s-a inventat prostia..pentru că doar aici manelele au succes,au prins..și se pare că și houseul prost, românesc..la noi,numai ce e prost e apreciat..
Trăiască INNA, CONNECT-R și GUȚĂ !
Eu unul nu sunt mândru că sunt român atunci când o aud pe INNA..Nu-i înțeleg pe cei care se mândresc cu INNA, că româncuța noastră frumoasă cu succes peste hotare..
Frumoasă nu mi se pare..cât despre succes,ce să zic?Dacă INNA are succes în străinătate, înseamnă că sunt și acolo destui proști care să aprecieze pseudo muzica ei.
Îi întreb pe așa zișii patrioți care se mândresc cu pițipoanca de INNA, oare se mândresc și cu PLUGARU?Că și ea are succes în străinătate..
Eu acum ascult o melodie care se numește ADELE- Set fire to the rain .
Pentru că și eu sunt patriot, îmi iubesc țara, dar muzica românească (majoritatea) e de rahat..și cele cu versuri în română(unele sunt penibile, pline de greșeli), dar mai ales cele cu versuri în engleză, dom'le ,că așa le place țăranilor cool.
Chiar sper ca maneaua aia cu Mandinga să iasă pe ultimul loc.. dacă ar câștiga, probabil că vom fi invadați în continuare de muzică proastă de producție autohtonă..
dacă le jucăm în strună acestor așa ziși artiști,și-o vor lua în cap și vor scoate mii de hituri pe secundă,ca până acum.
Și m-am săturat de posturile de radio care ne bagă pe gât numai ce muzică vor ei,pun DALINDA de 10 ori pe zi..chiar și unuia care îi place DALINDA,dacă o aude prea des,i se scârbește..
știu că e o lege care obligă posturile de radio să difuzeze multă muzică românească,pe principiul MULT ȘI PROST..
De aceea prefer să ascult Magic fm,că au puțină muzică românească,în special SEMNAL M, HOLOGRAF..Singura piesă care nu-mi place la MAGIC FM e SMILEY-Dream girl, o altă porcărie pe care o urăsc..
Ceva tare..
o altă mega mizerie românească,DEEP IN LOVE, pe care toți idioții o ascultă ..



Last edited by VWfan01; 12-05-12 at 15:32.
VWfan01 is offline  
Old 12-05-12, 16:18   #11
DariusAlexandru

Stage 5
 
DariusAlexandru's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,135
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Îţi înţeleg punctul de vedere şi într-o oarecare măsură furia pe aceşti "artişti".
Deageaba discutăm noi aici despre această promovare a non-artiştilor,dacă cel puţin 1.000 de persoane în acest moment ascultă genul de muzică la care tu faci referire.
Când televiziunea se va schimba şi va promova adevăratele valori,atunci şi lumea se va schimba.Bineînţeles asta depinde şi de ei.
Trebuie să fim schimbarea pe care vrem să o vedem în lume,spunea cineva şi spunea bine.

Încearcă să nu mai insulţi atât oamenii.Tu la rândul tău poţi fi judecat după genul de muzică pe care-l asculţi,pe bună sau rea dreptate.Trebuie să învăţăm să mai uităm de orgoliul nostru şi să fim mai buni.
DariusAlexandru is offline  
Old 13-05-12, 12:15   #12
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Deci mie îmi place house/ dance.. dar alea de calitate care nu se prea difuzează, nu toate porcăriile comerciale de la radio facute de aceiași dj care iau un beat și îi schimbă o notă și gata au scos altă melodie.
Asta mă revoltă, că muzica house de calitate nu-i promovată la posturile naționale de radio. doar muzica tâmpită, proastă...gen radio killer, tot felul de "dj-i", "mossano" si toate non-valorile.

Și sunt cretine versurile din ziua de azi ori nu au nici un pic de sens... mai ales cele ale lui Inna.
Mă enervează aceste clonări de piese care au apărut de la Inna-Hot încoace, de fapt de la Sexy Thing încoace,cu același beat doar nițel modificat și puțin "efectuit" pe ici, pe colo. Dacă văd că le merge să nu-și pună deloc mintea la contribuție să scoată ceva ca lumea, sau nu au talent de compozitor dar tot fac bani în acest mod, așa se face "muzica" la noi. Ar trebui ca odată și odată să înceteze acest trend al pieselor identice. Când am auzit prima dată STAY WITH ME TONIGHT am crezut că e tot NEVER BE ALONE..în cazul celor de la DEEPSIDE DEEJAYS.
Așadar urăsc tot ce apare house/dance în România.Noi facem doar o porcărie în 5 minute pe calculator si gata e mare hit.Pe deasupra nici videoclipuri nu știm să facem.Aducem 3-4 pițipoance îmbrăcate cu mini pantaloni si mini bluze(în unele cazuri nu mai au nici panataloni sau bluze), le punem să danseze ,să se bâțâie (nici sa danseze nu știu) și gata e videoclipul.
Tot acest curent de house/dance apărut în Romania este o idioțenie.Zici că toți "artiștii" au luat același beat și l-au pus la melodiile lor adăugand ceva efecte și o voce a uneia/unuia prelucrată la greu si iete,iete mama iete, gata melodia..
Eu consider că ascult muzică bună..îmi place și muzica veche și cea nouă,dar numai cea străină.
În concluzie, muzica românească din ziua de azi nu poate fi considerată muzică..nu transmite nimic, e doar pe bază de Bumpti Bumpti ..e muzică pentru inculți , maneliști analfabeți și oligofreni.

Last edited by VWfan01; 13-05-12 at 12:18.
VWfan01 is offline  
Old 13-05-12, 13:28   #13
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

When you're young, you look at television and think, There's a conspiracy. The networks have conspired to dumb us down. But when you get a little older, you realize that's not true. The networks are in business to give people exactly what they want. That's a far more depressing thought. Conspiracy is optimistic! You can shoot the bastards! We can have a revolution! But the networks are really in business to give people what they want. It's the truth.
Steve Jobs, 1996
__________________
boy_wonder is offline  
Old 13-05-12, 16:43   #14
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

Quote:
Originally Posted by VWfan01 View Post
nu vreau să te jignesc, dar cred că îți dai și singur seama cât de inteligent ești..Desigur, Adele e nașpa,Lykke Li la fel..dar Mandinga-Zaleila sau cum naiba se scrie, e belea..
oricum,ai vârsta perfectă..la 20 de ani, probabil ai senzația că numai muzica house românească e mișto,restul e nașpa..
Eu sunt tot de vârsta ta dar asta nu înseamnă că trebuie să ascult ca dobitocul muzică pentru dobitoci..Adică tot ce e lălăit de Inna și ceilalți.
Ești cumva vreun kissoman?Dacă da, nu prea am ce discuta cu tine..probabil ești un incult care asculți toată ziua PISS FM și te crezi cool.
Desigur,am menționat doar 10 tâmpenii dar mai fac un top dacă vrei:
TOP 5 MELODII IDIOATE:
1. Amna-Tell me why ( probabil sună mai cool în engleză decât în română)
2. Dya- Don't Know (o melodie de rahat, repetă vreo 3 minute Don't Know,Don't Know why..până la exasperare)
3. Fly Project- Musica ( pur și simplu trebuie să fii idiot să-ți placă mizeria asta infectă)
4. Like Chocolate-Maria,Maria (o manea abominabilă)
5. Ruby-Miracle of love ( cine dracu mai e și amețita asta?)
...
Ar fi bine sa iti retragi aluziile legate de inteligenta mea.Cu ce drept ma faci pe mine incult daca pur si simplu nu clasez melodia aceea in topul tau?
"oricum,ai vârsta perfectă..la 20 de ani, probabil ai senzația că numai muzica house românească e mișto,restul e nașpa.." - Ce vrea sa insemne asta?Vorbesti de parca ai pe putin 30 de ani si ai atata experienta de viata incat dai pe afara.Si mai jos un pic mentionezi ca ai aceeasi varsta ca si mine.
Nu ascult kissfm,nu iti face tu probleme.Ascult ceva diferit.
Pe viitor vorbeste frumos,nu lua tu lumea peste picior pentru ca au alte opinii.Se vede la tine ca degeaba ai 20 de ani,te crezi superior si crezi ca asta iti da dreptul sa jignesti in stanga si in dreapta.
du0n is offline  
Old 13-05-12, 21:27   #15
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Re: Muzica din ziua de azi.Ce melodii vă enervează cel mai mult?

eu știu că fiecare om are cică dreptul să asculte ce vrea..dar eu nu înțeleg, cum pana mea să asculți Zaleilah, sau Dalinda? Trebuie să ai creierul neted de patinează musca, asta ca să fiu elegant...
Ideea e că nu prea există alternative..parcă toată muzica din ziua de azi e făcută pentru retardați. Adică înțeleg, sunt unii idioți cărora le place INNA,ALEXANDRA STAN și tot felul de nonvalori..bun, să asculte..
Dar aproape că nu există ALTERNATIVĂ..Există doar MAGIC FM și încă vreo câteva posturi locale care mai au și altceva..
la televizor,la fel..noroc cu VH1, care au numai muzică străină, și 0 % muzică românească( deci INNA FREE),și UTV (aici au muzică nouă, doar 5% muzică autohtonă..INNA,AKCENT, ANDREEA BĂNICĂ)..Dar în rest, toate posturile de radio au aceeași muzică de rahat.
Magic FM are muzică veche..îmi place, dar mi-aș dori să existe și un post cu muzică nouă bună..
VWfan01 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -