Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-14, 16:42   #31
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

http://jobfeedback.wordpress.com/job-feedback/
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-14, 11:09   #32
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Am gasit urmatoarea povestioara:

Am tot vazut in ultima vreme ca cei de la Oracle Romania fac campanii de recrutare pe unde apuca si spun oricui are chef sa asculte cat de mirific si fascinant e la ei. Si mi-am reamintit ce experienta misto am avut eu cu ei prin 2011.
O recruterita a lor ma gasiste pe Linkedin si ma invitase sa aplic la un job destul de interesant. Nu mai retin detalii, era ceva cu Support Manager peste o echipa destul de numeroasa, bazata in Bucuresti. Se raporta in afara – o vasta experienta m-a facut sa evit managerii romani- si parea totul ok. Asa ca am inceput interviurile.
Am avut clasicul cu HR-ul, vreo doua la telefon cu viitorii mei sefi, apoi inca doua, tot cu ei, in persoana, la sediul Oracle din Bucuresti. Toata lumea multumita. Dupa ultima discutie, mi-au spus ca urmeaza sa mai am un interviu formal cu un mare sef din Oracle Romania, apoi imi fac oferta. Formal pe dracu.
Nu am retinut niciodata numele individului, stiu doar ca era “mare” si avea un birou destul de sus in cladirea aia a lor inalta din Aviatiei. Si nelipsita atitudine de Dumnezeu care merge pe pamant printre muritori, atat de specifica specimenelor ca el, nascute din cosmarurile procedurilor interne ale corporatiilor.

Omul a aruncat detasat CV-ul pe un colt de birou, am schimbat 2-3 fraze politicoase, apoi a inceput sa se laude. Cum a negociat el in numele Oracle Romania contracte cu Dinu Patriciu. Cum a coordonat nu stiu ce implementare apoi la Petrom. Cum a facut si a dres. Pleznea de mandrie corporatista ca un pionier scos la raport.
Apoi, si-a adus aminte de ce eram acolo. Si m-a informat etasat ca par baiat bun, dar nu ma poate angaja pentru ca am fost recrutat de tabara gresita si el are boala pe ei. Just like that. Ai ghinion omule.
Prin 2010, Oracle a cumparat Sun Microsystems si integrarea celor doua companii a fost facuta cu ceva frecusuri, se pare. Iar eu am avut ghinionul sa fiu recrutat de unii care proveneau de acolo, ceea ce nu placea marelui sef roman. Ca nu vroia muschii lui, da? La Oracle Romania vine doar cine pofteste el, ca i-au lasat babacii firma mostenire, ce atatea comentarii?

Pe om nu l-a interesat ce stiu sa fac, experienta etc. Doar ca fusesem adus de baietii aia si el nu ii inghitea. Simplu. Ca la gradinita. Mi-a zis ca nici el nu are pe nimeni pentru jobul ala, sa nu o iau personal, dar nici nu vrea aici in firma lui oameni adusi de Sun. L-am lasat vorbind si m-am carat.
Asa ca fratilor, vedeti cat si cum va pierdeti timpul pe la Oracle Romania cu interviurile, pentru ca dupa 5 intalniri cu ei sa dati peste un specimen ca asta si sa regretati vremea irosita. Habar nu am daca individul mai e acolo sau nu, dar la cat de linistit abera toate cele de mai sus, sunt sigur ca nu era o exceptie in firma aia.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 17:59   #33
madaciupala
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

O firma la care macar sa stai putin si sa te gandesti (apoi poate sa te si feresti)
Xerox sau Xerox Business Services (din Pipera)

http://www.undelucram.ro/forum-xerox...nterviu-171/p8


http://forum.softpedia.com/topic/992...-xerox-pipera/


FUGITIII!!
madaciupala is offline   Reply With Quote
Old 18-02-17, 19:27   #34
Contabilamarat
 
Join Date: Feb 2017
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Boscolo&partners feriti-va de ei,sunt cei mai josnici oameni se comporta cu angajatii ca si cu niste slugi,va dau afara cat ai clipi fara bani si fara preaviz iar sefii romani le-au copiat comportamentul intocmai.Nu ii intereseaza legea romaneasca salariile sunt de mizerie si daca vor sefii se taie din ele cu sau fara motiv.Nu va asteptati ca veti invata ceva...sefii sunt in stare sa iti ia gatul decat sa stii mai mult ca ei altfel isi pierd scaunul.Nu va angajati la aceasta firma daca tineti la viata voastra,nu am cuvinte sa pot explica prin ce am trecut cat am lucrat la ei...i-am dat in judecata si inca ma tarasc prin tribunale pt drepturile mele!
Contabilamarat is offline   Reply With Quote
Old 29-11-17, 12:26   #35
Dumitru Ivanov

Stock
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 8
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Recomand si evitarea domeniul imobiliar in intregime. Venituri mici, fara salarii fixe si o lipsa de respect greu de imaginat.
________________________________________
Dumitru
preturi de transfer in 2018
Dumitru Ivanov is offline   Reply With Quote
Old 03-01-18, 01:44   #36
CelMaiBun

Stock
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 3
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Quote:
Originally Posted by Dumitru Ivanov View Post
Recomand si evitarea domeniul imobiliar in intregime. Venituri mici, fara salarii fixe si o lipsa de respect greu de imaginat.
________________________________________
Dumitru
preturi de transfer in 2018
Este mai greu in acest domeniu. Dar, acum ca a trecut criza, sunt profituri destul de bune.
CelMaiBun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -