Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-11, 23:07   #61
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Ce alegem ? Putin probabil ca l-a obligat cineva vreodata pe un om, sa se apuce de fumat.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 20:40   #62
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by rpopescu View Post
Ce alegem ? Putin probabil ca l-a obligat cineva vreodata pe un om, sa se apuce de fumat.
Incetezi cu intrebarea aia "ce alegem?" ?
Bineinteles ca nu l-a obligat nimeni.E decizia lui daca sa se apuce daca sa se lase.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 20:45   #63
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Daca iti este ruda, prieten, persoana apropiata, il lasi sa persiste intr-o decizie gresita , aceea de a fuma ? Sau ii spui inceteaza, te rog...
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 21:47   #64
dony ddc

Stage 5
 
dony ddc's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 861
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Incetezi cu intrebarea aia "ce alegem?" ?
Bineinteles ca nu l-a obligat nimeni.E decizia lui daca sa se apuce daca sa se lase.
Cunosc persoane care la 50 de ani a murit de la cancer:la gat,plamani si creier toate din cauza la fumat sa chinuit fro 1 sapt si dupaia a murit....
__________________
BMWGirlsMoney
dony ddc is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:34   #65
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Ca sa nu se mai inhaleze noxe se propun plasturi cu nicotina pe piele si au aparut tigarile electronice. Ce pot alege fumatorii dintre acestea, renuntand la tigareta clasica ?
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 12:09   #66
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Pai da,e decizia lui.Oricat as incerca,daca el nu vrea sa se lase,eu nu pot sa il conving,nu?Sau aveti puteri supraomenesti?
Eu unul sunt fumator.Am fix 1 an de zile de cand fumez.Constientizez ca imi fac rau in timp.Pentru moment nu vreau sa ma las.Si cat despre tigarea aia electronica,pentru mine e o mare prostie.Am incercat,si nu m-a convins sa renunt la tigarile normale.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 19:14   #67
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Oricat as incerca,daca el nu vrea sa se lase,eu nu pot sa il conving,nu?Sau aveti puteri supraomenesti?
Eu ? Nu. Adevarul are; OMS lupta cu flagelul si argumenteaza si el in mass - media.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 23:56   #68
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

totul e de la mansarda

puteti sa umpleti 123456789 de pagini cu 1234567890 de reply-uri,daca fumatorii nu inteleg ca mai mult rau isi fac ,practic isi platesc singuri boliile viitoare,pe care o sa le aiba mai mult ca sigur

nu voi le dictati ce fac,da un sfat nu strica

mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 23:58   #69
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Pai da,e decizia lui.Oricat as incerca,daca el nu vrea sa se lase,eu nu pot sa il conving,nu?Sau aveti puteri supraomenesti?
Eu unul sunt fumator.Am fix 1 an de zile de cand fumez.Constientizez ca imi fac rau in timp.Pentru moment nu vreau sa ma las.Si cat despre tigarea aia electronica,pentru mine e o mare prostie.Am incercat,si nu m-a convins sa renunt la tigarile normale.
da rezultate,eu cunosc 2 persoane care au reusit de au renuntat la fumat dupa ce au incercat chestia aia
....
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 14:35   #70
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Sa va spun ce inteleg eu prin fumat si cum mi-am schimbat parerea despre fumat de mai multe ori...
In primul rand vreau sa va spun ca sunt fumator, fumez de aproape doi ani. Am avut patru tentative in vederea renuntarii la fumat, prima oara n-am fumat sapte zile, a doua oara opt zile, a treia oara zece zile, a patra oara trei saptamani (dupa revelionul acesta), citind in fiecare zi din cartea anti-fumat a lui Allen Carr. Trei saptamani era telul meu, deoarece am citit ca dupa trei saptamani dispare nicotina din corp, dar parca era tot mai rau. Asa ca, prin asta am inteles ca "pot sa ma las" o saptamana, dar asta nu inseamna renuntarea la fumat, renuntarea la dependenta. Inainte sa ma apuc de fumat, imi placea alcool-ul, am auzit vorba "Odata cu alcool-ul, vin si tigarile", nu am crezut si chiar asa s-a intamplat, daca nu eram pacalit de alcool nu se intampla sa prind curaj ca sa fumez. Primele tigari au fost slims, "cum sa tusesti, e doar aer", dupa kent4 foarte multe, nici nu stiu ce ma durea, dar ma durea foarte tare in zona splinei in fiecare zi de vara de la ora 7, dupa am trecut pe Pall Mall portocaliu, intepaturi zi de zi in plamani, le fumam noaptea, iar inainte sa ma culc imi venea sa vomez, asa ca am trecut inapoi pe kent4, cand am vazut ca fumez prea multe am trecut pe kent8, dar surpriza a fost ca am reajuns la acelasi numar mare de tigari, doar ca organismul meu cerea mai multa nicotina, kent8 imi ingreuna respiratia. A venit criza, banii de tigari nu mai ajungeau, asa ca mai luam si winstone pe langa kent8, bani tot mai putini si atunci mintea mea s-a rasculat impotriva dependentei, "de ce sa fumez dimineata si seara, iar in timpul zilei sa tremur fara cantitatea de nicotina necesara?". Mai era o chestie, fumam dimineata direct cum ma trezeam, fara sa mananc ceva inainte, dupa cateva luni daca mancam mai mult de o felie de paine (7:00 am) dimineata imi era rau, atunci parea prea tarziu sa incerc sa nu fumez direct cum ma scol, iar dupa acea felie de paine, la scoala nu aveam ce sa mananc, deoarece imi cumparam tigari din banii de mancare, si am reusit sa nu mai fumez niciodata inainte de micul dejun cu venirea verii in care puteam manca dimineata deoarece ma trezeam la ora 10, iarna alta problema, ma intepa inima, fiind dependent si de cafea, vara s-a rezolvat si chestia asta. Toamna trecuta, tot din lipsa banilor am redus tigarile, la scoala nu am fumat deloc si nici acum nu prea fumez, organismul s-a obisnuit si am invatat ca omul trebuie sa impuna niste reguli, nu sa se lase purtat de tigari, neputand sa isi faca un sandvich, sa dea un test fara sa fumeze inainte, sa mearga undeva fara sa fumeze. "Fumatorul cand fumeaza se simte la fel de liber ca si un nefumator in general". Cu toate ca stiu aceste chestii, nu pot sa ma las de fumat, cu toate ca majoritatea prietenilor mei adevarati sunt nefumatori. Si inca ceva, oamenii se pot juca pe degete unul cu celalalt, depinde cine are tigarile. Eu fiind un om orgolios, zgarcit, dar in acelasi timp nu aveam bani pentru tigari, multi s-au saturat sa ma serveasca, uitand ca si eu la randul meu imi lasam pachetul pe masa si cand ma intorceam imi jecmaneau pachetul, adevarul este ca o prietenie adevarata nu poate fi distrusa de tigari, dar o poate dovedi. Cu toate astea, urasc fumatorii fara tigari, in sensul in care eu nu le-am cerut, nu am cazut jos in fata lor pentru o tigara, dar ei iti cer cu orice ocazie, mai sunt si exceptii cu fumatori care au dovedit contrariul ajutandu-te la greu iar tu ai radeai de ei (in cazul meu 1 singura persoana). Mai sunt si fumatori care influenteaza alti fumatori, exemplu: doua persoane fumeaza cate o tigara, iar cand au terminat, una dintre persoane o influenteaza pe cealalta persoana catre inca o tigara. Nici nu am ce discuta cu fumatori condusi de tigari. La scoala, am o singura tigara pe care imi place sa o fumez in pauza mare, afara din incinta scolii, acum ne-au inchis poarta si decat sa fumez cu toti prostii si sa ma stresez mai tare, mai bine nu fumez in scoala si stau cu nefumatorii. Pe strada, oamenii se uita ciudat cand ma vad tragand dintr-o tigara, ca si cum nu ar putea percepe ca un baiat tanar care fumeaza poate fi si de treaba in acelasi timp. Am prieteni/colegi care nu fumeaza acasa, deoarece nu le-ar da voie parintii, si surprinzator nici nu le trebuie sa fumeze acasa la ei, s-au obisnuit, este un lucru impus, dar sunt si tigani care se lauda cu faptul ca ei au voie, au un plus de libertate. Si drept sa spun, majoritatea fumatorilor pe care-i cunosc, nu ii duce mintea la mai mult.
Motivul pentru care fumez este ura fata de tot ce nu este drept in tara asta, ura fata de oameni care distrug tara (care si fumeaza), pentru ca sunt rasist, dusmanos si nici romanii nu sunt mai presus de restul raselor din tara, ma scap in niste tigari care ma "sinucid" si imi pare rau dar asa sta treaba.
Sper sa nu se supere cineva pentru ca am scris prea mult
__________________

Last edited by Nemesh17; 06-03-11 at 14:41.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 23:16   #71
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Ceea ce povestesti eu unul iti multumesc pentru ca ai scris atat si pentru ca este adevarat.
Dar mi-a facut placere si pentru ca esti un fin observator asupra relatiilor umane afectate de o oarecare dependenta.
Dependenta care daca o scoatem din ecuatie, fumatul si in primul rand nicotina, totul ar reintra intr-un comportament mai linistit, un mod de viata mai normal.

In ceea ce te priveste, are esenta supararea ta... Dar are si un efect, te distruge... Si cand socotesti asa, un rau (criza) plus alt rau (fumatul ca protest) si nu ai facut nimic ca sa rezisti (al treilea rau) vine probabil o deceptie si mai mare...

Dintre toate relele, fumatul poate fi lasat... In rest, supravietuim... Nu este bine sa introducem noi necazuri...

Last edited by rpopescu; 06-03-11 at 23:18.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 14:47   #72
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Nu ai pentru ce
Criza a avut un rezultat bun asupra cantitatii necesare de nicotina din corpul meu, pentru ca am devenit constient de gestionarea tigarilor zi de zi si nu m-am plans reducand numarul tigarilor, pentru ca stiam ca o fac ceva bun cu banii pusi deoparte. Prin urmare, nu socotesc criza un rau. Din punct de vedere financiar, am invatat multe de la ea.
Nu fumez chiar pentru a protesta, in sensul ca nu fumez tigara dupa tigara pentru a nu ma sinucide cu lama, e cam tot acelasi lucru, sau sa fac rau cuiva, in afara de mine. Fumez pentru a avea cateva momente de liniste in care sa ma regasesc si sa analizez in timpul si la sfarsitul zilei ce a fost bine in acea zi, nu ce a fost rau toata ziua.
Da, sunt constient si ca motivele si parerile pro ale oamenilor care fumeaza sunt o iluzie, provocate de dependenta creata de nicotina, cel mai rapid drog...
Ca sa rezist am facut destule, eram chiar anti-fumat si cu o saptamana inainte sa ma apuc numaram tigarile fumate pana la 16 ani, vreo trei tigari maxim... si nu-mi venea sa cred ca am fost atat de prost sa fumez trei tigari in 16 ani de viata. Insa, dupa ce am gustat am spus "orice ma face mai fericit este bine venit", iar dupa ce mi-a mai crescut mintea am incercat iar sa rezist, lasandu-ma de fumat de mai multe ori, dar se pare ca doar pentru refacerea organismului. Deci am facut ceva ca sa rezist, dar nu destul
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 18:45   #73
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
Deci am facut ceva ca sa rezist, dar nu destul
Asta nu este ceva practic si bani si sanatate se pierd... Uite 1000 de cuvinte despre fumat :

Click image for larger version

Name:	antismoking.jpg
Views:	48
Size:	30.3 KB
ID:	1910768
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 18:53   #74
adriano9

Stage 5
 
adriano9's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 807
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Ba da , am fumat 15 ani ...stiu ce spun e ...GRAV . Dependenta de nicotina o capeti de la prima tigara !

http://www.terapii-naturiste.com/gra...-nefumator.htm sper ca nu am deranjat pe nimeni cu linkul asta...rasfoiti-o(cartea) cand aveti timp ...
mda,am fumat 9 ani cate un pachet pe zi,de o sapt am terminat de citit cartea asta si nici nu mai fumez de o saptamana si asa sper sa raman,am mai avut tentative de a renunta si nu le-am dus la capat
recomand cartea chiar daca esti fumator sau nefumator
am incercat si cu plasturi...nici un rezultat
am incercat si cu tigareta electronica...nici un rezultat
nici macar pozele de pe pachete
__________________
indrept banane la comanda...
adriano9 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:23   #75
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?

am fumat 7 ani si m-am lasat deoarece am gastroduodenita si am avut 4 zile de dureri ingrozitoare. in alea 4 zile nu am putut fuma si le-am lasat. am 3 luni de cand nu le-am mai simtit gustul. nu mai miroase in casa a tigari, nu mai miroase in masina si nici eu nu mai miros a tigari.
__________________
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -