Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-10, 13:27   #1
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Amenda?

Eram cu tata cu un logan, mergeam spre Bucuresti acum cateva zile si prin dreptul comunei Buda ne opreste un echipaj de politie care intre timp lua actele cuiva. Toate bune si frumoase vine la geam si spune ca circulam cu proiectoarele de ceata aprinse. Tata nu le-a aprins intentionat, ci din greseala cand a dat pe faza scurta a invartit si celalalt buson. Afara nimic de zis era ceata nu foarte multa, dar era. La un momendat politistul intreaba "stiti cand se folosesc proiectorele de ceata?"... la care tata "da, pe timp de ceata, logic"... politistul "ok trebuie sa va dau amenta tralalalalala 220 ron pentru chestia asta"... tata "pai domne nu vezi ca e ceata afara"... politistul "pai da dar numai cand este ceata foarte densa si vizibilitatea este scazuta"... tata "pai cum imi dovedesti tu mie ca acum nu e ceata destul de densa astfel incat sa merg cu proiectoarele aprinse"... politistul deja trecuse la amenda nu stiu ce nu a mai vrut sa vorbeasca doar a spus ca amenda se poate contesta si uite asa s-a ales cu amenda.
Acum intrebarea este: poti sa contesti asta?

Acum o saptamana eram tot cu tata ne duceam spre Bucuresti tot acolo la Buda acelasi echipaj de politie si acelasi politist ne trage pe dreapta. Eram cu Coltul care are senzori de lumini. In fine ne trage asta pe dreapta zice ca de ce nu avem faza scurta aprinsa inafara localitatii. Se da tata jos intradevar era decat pozitia aprinsa. Pe moment am crezut ca s-a ars xenonul... am verificat pana la urma mergea faza scurta. Busonul de la lumini era rotit in dreptul modulului AUTO (adica pe senzori). Pac pac amenda 120 ron.
Acum intrebarea este: poti sa contesti ca ai senzori de lumini si daia nu merga faza scurta? (chiar daca poti sa scoti senzorul si sa merg cu faza scurta.

BOMBA. Acum 2 saptamani tot cu tata ne duceam spre Bucuresti acelasi echipaj insa nu si acelasi politist pe undeva inainte de sensul giratoriu din Bragadiru ala care duce spre Domnesti/Clinceni, Bucuresti, Alexandria,etc.
Tot asa tipul lua actele cuiva cand ne vede ne face semn sa oprim. Vine la geam se prezinta traalala si intreaba "autorizatie pentru folia de pe geamurile din spate aveti? astept sa veniti cu talonul la masina de politie". Se uita tata lung si urat la mine ca habar avea. Ne uitam in talon nimic nici o autorizatie. Masina "coltul" asa a venit din fabrica cu geamuri fumuri... e pe lista de dotari, insnsa poate o fi avut si autorizatie la primul proprietar. Eu fiind al 3-lea ma gandesc ca poate cand s-au mai facut inscrieri pe numele noilor proprietari, politisti de la inmatriculari cand au refacut talonul cu numele noului priprietar au uitat sa treaca autorizatia. Se duce tata la masina de politie cu talonul ii explica 'ca asa a venit masina cu dotarile astea. Politistul nimic ca aaa ca nu se poate asa ceva ca a noastra de ce nu are. Tata enervat "pai ce coltu meu de ce nu are 2 usi in spate ca mcv-ul tau"... si au inceput sa se certe. Pana la urma nu nea dat amenda, dar a zis sa trecem pe la rar sa le autorizam.
Acum intrebarea este: daca mi-ar fi dat amenda cum o contestam?
__________________
Mitsubishi Colt 1.1

Last edited by andreimp3; 21-12-10 at 13:31.
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 17:15   #2
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Amenda?

poti sa faci contestatie la orice..si ai sanse mari sa castigi
dar. procesul o sa fie cam peste 6 luni daca nu mai mult.+ ca trebuie sa dai ceva bani sa deschizi procesu.daca n'ai ce face..poti sa ii dai in judecata si iti recuperezi bani..dupa un anumit timp

masina are si modul manual de lumini unde aprinzi faza scurta (oprit,poziti,lumini aprinse, auto )

organu de militie este denumit agent constatator..adica el constata.. iti da ce a crezut..si tu poti sa il contrazici in instanta daca ai chef..
poate sa iti dea amenda si cand te certi cu el,nu e obligat sa asculte parerile tale

in lege scrie clar.. necunoasterea ei nu te absolva de la sanctiuni..
ce e drept ca sunt si ai nostri militieni batuti in cap.. dar aia e alta discutie
__________________
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 23:19   #3
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Amenda?

fain am priceput
insa sunt prea batuti in cap uneori
dar mai bine platesti cat ai de platit in 24 ore si iti iei punctele si taci

si ca tot veni vorba de chestia cu geamurile
daca eu am folia pusa deja pe geamuri ce demersuri trebuie sa fac la rar ca sa le autorizez (nici tata nu stie cum) ca a zis ca nu vrea sa mai ia inca o amenda pe chestia asta
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 23:36   #4
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Amenda?

identificare si o treci in certificat..te mai costa vreo 150 ron cred..
dar nu stiu sigur..mi se pare ca trebuie sa demonstrezi autenticitatea foliei si ca e deaia de omologheaza ei printr'un document ..cel mai ieftin e sa mergi la ei si sa intrebi
sau iti faci o foaie cioco bau la imprimanta si esti oarecum legal )
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 01:11   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Amenda?

scuze de offtopic, sper sa nu fiu penalizat

pentru data viitoare: https://www.youtube.com/watch?v=yvWyWqsJYXw
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 11:57   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amenda?

Tot sper ca vor mai exista si alti politisti care vor amenda mai multi mesteri soferi care aprind tot ce este de aprins atunci cand vine vorba de blocul de lumini!
Ma refer aici la enervantele proiectoare de ceata si stop de ceata!

Acum ca tatal tau o fi gresit, intr-adevar este regretabil, dar daca face asa deseori sau chiar mereu, si-a meritat-o din plin!

P.S. M-am referit strict la partea cu amenda legata de proiectoare!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 13:34   #7
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Amenda?

Da... sunt de acord la problema cu proiectoarele - cat timp este vreme ok afara proiectoarele n-au ce cauta aprinse! Daca e ceata, e normal!

Intrebare pentru dependentii de proiectoare: daca e senin, niciun fel de ceata si imi tii proiectoarele in ochi, din spate... de ce te oftici ca iti pun stopul de ceata in nas? Daca tu vezi ceata... o aprind si eu ca poate eu nu mai vad bine si am incredere in ochii tai!

Last edited by Mustang; 22-12-10 at 13:38.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 13:38   #8
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amenda?

Sa le luam in ordine:
1. Cazul cu proiectoarele: nu are dreptate. Nu scrie niciunde in lege ca n-ai voie sa le ai aprinse. Ce scrie este ca e obligatoriu sa le ai aprinse daca e ceata, vizibilitatea diminuata, etc... In rest, din ce spune legea, pot sa merg cu ele aprinse si ziua in amiaza mare vara la 30 de grade... e treaba mea, becu' meu...
2. Are dreptate. Nu e vina lui ca tu uiti sa te joci la butonasele din masina. Scrie in lege sa ai lumini de intalnire (aka. faza scurta) aprinse in afara localitatilor. Cum faci asta, e treaba ta, ca e masina ta si se presupune ca stii s-o folosesti.
3. Poate sa se duca sa se impuste. Dotarile din fabrica nu se omologheaza separat. Se presupune ca sunt omologate prin omologarea colectiva a acelui model cu varianta de echipare respectiva. Trebuia sa deschizi geamul pe spate si sa-i arati ca nu e folie (oricat de bine e pusa, se vede ca e folie). Nota bene: conform reglementarilor RAR, folia aplicata pe luneta (deci luneta nu si geamuri spate) nu are nevoie de autorizatie indiferent cat de neagra e, daca masina are oglinzi retrovizoare laterale.

Sper ca explicatiile ti-au fost de folos.
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 13:40   #9
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Amenda?

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
Sa le luam in ordine:
1. Cazul cu proiectoarele: nu are dreptate. Nu scrie niciunde in lege ca n-ai voie sa le ai aprinse. Ce scrie este ca e obligatoriu sa le ai aprinse daca e ceata, vizibilitatea diminuata, etc... In rest, din ce spune legea, pot sa merg cu ele aprinse si ziua in amiaza mare vara la 30 de grade... e treaba mea, becu' meu...
In noua legislatie mi se pare ca se stipuleaza un articol in care te obliga sa folosesti proiectoarele de ceata DOAR pe ceata.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 13:42   #10
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amenda?

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
In noua legislatie mi se pare ca se stipuleaza un articol in care te obliga sa folosesti proiectoarele de ceata DOAR pe ceata.
Eu am dat de carnet in 2003 si recunosc cinstit ca nu prea m-am omorat cu legislatia noua. Personal eu le aprind doar cand e ceata sa o tai cu cutitul. Daca totusi s-a schimbat in noua lege si ai timp sa cauti, poate pui articolul aici sa fim cu totii lamuriti.
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 13:55   #11
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Amenda?

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
Eu am dat de carnet in 2003 si recunosc cinstit ca nu prea m-am omorat cu legislatia noua. Personal eu le aprind doar cand e ceata sa o tai cu cutitul. Daca totusi s-a schimbat in noua lege si ai timp sa cauti, poate pui articolul aici sa fim cu totii lamuriti.
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, republicată
- modificată şi completată prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.63/2006, publicată în Monitorul Oficial al România, Partea I, nr.792/20.09.2006;
- aprobată prin Legea nr.6/2007, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.30/17.01.2007;
- modificată şi completată prin Ordonanţa Guvernului nr.69/28.06.2007



Art.108 - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. folosirea incorectă a luminilor de drum la întâlnirea cu un autovehicul care circulă din sens opus;
2. folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip „mâini libere”;3. nerespectarea obligaţiei de a purta, în timpul circulaţiei pe drumurile publice, centura de siguranţă ori căştile de protecţie omologate, după caz;
4. depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
5. circulaţia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;
6. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers;
7. nerespectarea obligaţiei de a folosi luminile de întâlnire şi pe timpul zilei, pe autostrăzi, drumuri expres şi pe drumuri naţionale europene (E);
8. oprirea neregulamentară;
9. folosirea incorectă a luminilor de drum faţă de autovehiculul care circulă în faţa sa, în aceeaşi direcţie de mers.
b) 3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. oprirea nejustificată sau circulaţia pe banda de urgenţă a autostrăzilor sau oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naţionale europene (E);
2. depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
3. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
4. nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare faţă de vehiculul care îl precede, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
5. nerespectarea semnificaţiei indicatorului „ocolire”, instalat pe refugiul staţiilor de tramvai;
6. pătrunderea într-o intersecţie atunci când circulaţia în interiorul acesteia este blocată;
7. staţionarea neregulamentară;
8. folosirea luminilor de ceaţă în alte condiţii decât pe timp de ceaţă;

Last edited by Dany.bilan628; 22-12-10 at 14:07.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 13:57   #12
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Amenda?

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
Eu am dat de carnet in 2003 si recunosc cinstit ca nu prea m-am omorat cu legislatia noua. Personal eu le aprind doar cand e ceata sa o tai cu cutitul. Daca totusi s-a schimbat in noua lege si ai timp sa cauti, poate pui articolul aici sa fim cu totii lamuriti.
Dau un quote de pe un forum care a prezentat codul rutier, prezent in 2007

"Art.108 - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. folosirea incorectă a luminilor de drum la întâlnirea cu un autovehicul care circulă din sens opus;
2. folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip „mâini libere”;3. nerespectarea obligaţiei de a purta, în timpul circulaţiei pe drumurile publice, centura de siguranţă ori căştile de protecţie omologate, după caz;
4. depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
5. circulaţia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;
6. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers;
7. nerespectarea obligaţiei de a folosi luminile de întâlnire şi pe timpul zilei, pe autostrăzi, drumuri expres şi pe drumuri naţionale europene (E);
8. oprirea neregulamentară;
9. folosirea incorectă a luminilor de drum faţă de autovehiculul care circulă în faţa sa, în aceeaşi direcţie de mers.
b) 3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. oprirea nejustificată sau circulaţia pe banda de urgenţă a autostrăzilor sau oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naţionale europene (E);
2. depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
3. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
4. nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare faţă de vehiculul care îl precede, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
5. nerespectarea semnificaţiei indicatorului „ocolire”, instalat pe refugiul staţiilor de tramvai;
6. pătrunderea într-o intersecţie atunci când circulaţia în interiorul acesteia este blocată;
7. staţionarea neregulamentară;
8. folosirea luminilor de ceaţă în alte condiţii decât pe timp de ceaţă"

Edit: am vazut ca, colegu' de mai sus a dat acelasi text de lege. Scuze de repetitie!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 01:22   #13
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Amenda?

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
Sa le luam in ordine:
3. Poate sa se duca sa se impuste. Dotarile din fabrica nu se omologheaza separat. Se presupune ca sunt omologate prin omologarea colectiva a acelui model cu varianta de echipare respectiva. Trebuia sa deschizi geamul pe spate si sa-i arati ca nu e folie (oricat de bine e pusa, se vede ca e folie). Nota bene: conform reglementarilor RAR, folia aplicata pe luneta (deci luneta nu si geamuri spate) nu are nevoie de autorizatie indiferent cat de neagra e, daca masina are oglinzi retrovizoare laterale.

Sper ca explicatiile ti-au fost de folos.
merci de informatie... intre timp am sa fac niste poze eventual un video cu geamurile deschise ca poate se observa ceva ceva... insa eu nu ma pricep ca sa ma pronunt asa ca am sa urc pe topicul asta niste poze azi
si cu ocazia asta mi-am adus aminte si de luneta ca am un prieten care lucrea la distributie pe o fabia 2 break si pe spate era ca un fel de tatuaj (autocolant) si nu puteai sa vezi aboslut nimic prin el (poate stiti masinile... fabiile galbene cu autocolantul ala cu desen cu gheata pe el; de la cafea)... l-am intrebat odata cum poate sa parcheze asa si din vorba-n vorba mi-a spus ca nici politia nu are ce sa ii faca
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 14:54   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Amenda?

Pai luneta nu este relevanta pentru condus, doar dubele de categoria B n-au luneta. Relevante sunt oglinzile laterale.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 15:27   #15
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Amenda?

am urcat si pozele promise ca sa imi spuneti daca este folie sau e afumat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0048.jpg
Views:	78
Size:	440.0 KB
ID:	1792325   Click image for larger version

Name:	Fotografie0047.jpg
Views:	78
Size:	404.4 KB
ID:	1792326   Click image for larger version

Name:	Fotografie0046.jpg
Views:	73
Size:	425.1 KB
ID:	1792327  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0045.jpg
Views:	72
Size:	427.9 KB
ID:	1792328   Click image for larger version

Name:	Fotografie0044.jpg
Views:	64
Size:	411.3 KB
ID:	1792329   Click image for larger version

Name:	Fotografie0043.jpg
Views:	60
Size:	381.0 KB
ID:	1792330  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0042.jpg
Views:	57
Size:	441.2 KB
ID:	1792331   Click image for larger version

Name:	Fotografie0041.jpg
Views:	58
Size:	383.1 KB
ID:	1792332   Click image for larger version

Name:	Fotografie0040.jpg
Views:	62
Size:	339.1 KB
ID:	1792333  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0039.jpg
Views:	70
Size:	347.2 KB
ID:	1792334   Click image for larger version

Name:	Fotografie0038.jpg
Views:	66
Size:	381.2 KB
ID:	1792340   Click image for larger version

Name:	Fotografie0037.jpg
Views:	66
Size:	500.2 KB
ID:	1792341  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0036.jpg
Views:	54
Size:	380.4 KB
ID:	1792342   Click image for larger version

Name:	Fotografie0035.jpg
Views:	78
Size:	453.0 KB
ID:	1792343  
andreimp3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -