Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-02-11, 07:31   #1
silva21
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 0
Exclamation am nevoie de niste sfaturi urgent

Buna, numele meu este silviu si am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Pe data de 12.10.2010 am fost implicat intr-un accident usor care nu a fost produs de mine, insa eu eram in timpul serviciului, cu patronul in dreapta si conduceam o masina a firmei, toata intamplarea s-a petrecut duminica spre seara. Patronul meu a vorbit cu celelalte persoane implicate in accident si au facut schimb de telefoane si a ramas ca se inteleg a doua zi. A doua zi aflu ca masina firmei nu avea rca-ul platit si abia luni dimineata s-a dus si la platit, deci figura cu data de 13.10.2010, iar celelate persoane cu care urma sa ne intelegem au fost la politie si au depus o declaratie in care m-au scos pe mine vinovat de producerea accidentului. Am fost chemat la politie si pentru ca politaiul ma cunostea, in loc sa-mi dea amenda de 1000 ron si sa-mi ia talonul ca am condus o masina fara acte mi-a dat decat 3 puncte penalizare. Celelalte persoane implicate in accident s-au adresat acuma la fondul de protectie al victimelor strazii iar in data de 12.02.2011 am primit o notificare cum ca in ziua aceasta dansii vor primii despagubirea de 9400 ron, pentru o mica zgarietura ca mai mult nu avea masina. Acum problema mea este de la cine isi vor recupera banii fondul de protectie a victimelor strazii? Eu consider ca mi-am luat amenda pentru ca am condus o masina fara rca dar nu aveam de unde sa stiu ca nu are rca caci la firma la care lucrez sunt inconjurat numai de oameni nesimtiti, caci daca i-am cerut actele la masina a zis ca nu domne ca le are puse bine, ca noi le pierdem daca ni le dau pe mana si uite surpriza acum pe capul meu. Va rog sa ma ajutati, tin sa precizez ca nu am nici un bun pe numele meu (casa, masina) si lucrez pe 700 ron iar sotie e in indemnizatie de crestere copil si am un bebe de 5 luni si stam la socrii. Si in nootificarea primita scrie ca banii vor vi recuperati silit de la mine si ca garantie e trecuta firma la care lucrez. Eu am sunat la fpvs si mi-au spus ca daca am cum sa justific ca nu am de unde sa platesc o sa puna firma sa plateasca, DAR CUM trebuie sa justifi eu acest lucru? SI de ce trebuie sa platesc eu?
silva21 is offline  
Old 17-02-11, 16:15   #2
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: am nevoie de niste sfaturi urgent

fondul victimelor strazii este un fond la care toate firmele de asigurari RCA contribuie. in caz ca ai lovit pe cineva si nu ai RCA acesta beneficiaza de fondul victimelor strazii. tu ti-ai luat amenda. exista pozibilitatea ca acest fond sa nu acopere suma intreaga ceruta de pagubit iar acesta te va actiona in instanta. chiar daca tu vei fi nevoit sa-i platesti restul de bani(sa zicem 1000 ron) ii poti plati 5 ron pe luna, nu te obliga nici o lege sa-i achiti integral iar pagubitul nu are ce sa-ti faca deoarece isi va recupera paguba(in 20 de ani poate). am fost si eu in situatia in care trebuia sa beneficiez de acest fond dar pt ca masina nu era a mea, era pe societate in faliment, n-am avut procura sau imputernicire de la firma sa o reprezint in instanta le-am lasat masina avariata....
astat stiu din ce m-am documentat atunci pt situatiia aceea.
cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu un inspector de dauna la societatea la care ai facut RCA-ul
MihaiS is offline  
Old 21-02-11, 09:10   #3
silva21
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 0
Question Re: am nevoie de niste sfaturi urgent

mai am nevoie de niste pareri, nu s-a mai lovit nimeni de o problema asemanatoare?
silva21 is offline  
Old 03-03-11, 16:05   #4
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: am nevoie de niste sfaturi urgent

cine a fost vinovat,
in actele politiei?
important sa nu te scoata vinovat.
am patit ceva asemanator in 2008.
conduceam masina unui patron si cineva a intrat in mine.
masina avea RCA si CASCO reinoite in aceiasi zi(dimineata) si intrau in vigoare abea dupa 2 zile.
cel care m-a lovit a incercat sa-mi o propuna intelegere pt ca nu avea asigurarea platita.
nu am acceptat si este bun de plata vreo 15000ron.
eu am scapat fara amenda dar mi-am pierdut postul de sofer.
__________________
ariel

Last edited by ariel; 03-03-11 at 16:15.
ariel is offline  
Old 03-03-11, 17:56   #5
silva21
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 0
Default Re: am nevoie de niste sfaturi urgent

in seara cand sa intamlat totul am stabilit sa ne intalnim a doua zi sa ne intelegem iar resectivu a fost la olitie si a declarat accidentul desii el era vinovat si ma scos pe mn cel vinovat. eu miam luat penalizare pentru accident dar acum trebuiesc recuperati banii acestia, de la mn de la firma, asta nu mai inteleg....
silva21 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -