Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-09-10, 15:55   #1
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Exclamation Alarma auto!

Nu am stiu unde mai exact sa postez asa ca am postat aici...am nevoie urgent de un ajutor...sunt proaspat posesor al permisului de conducere dar nu indrasnesc sa imi cumpar masina din simplul motiv ca stau intr-o zona cu multi spargatori de masini...daca as vrea sa imi iau o rabla care sa nu aibe de ce sa mi-o sparga da...mi-as lua fara nici o problema...dar ar avea ce fura...jante, componente sistem audio etc...cu atat mai mult ca ar fi o masina sport mai exact Toyota Celica...intrebarile mele ar fi:
1. Montand un sistem de alarma prin care sa elimin incuietoarea usii ar fi mai greu sa o deschida fara sa sparga geamul?
2. Ce sistem de alarma este cel mai indicat?(daca ar exista unu cu socuri electrice ar fi super....dar din pacate nu avem asa ceva din cate stiu)
3. Pot schimba locul computerului de bord?Asta insemnand sa nu ai fie amplasat sub capota ci de exemplu sa il bag undeva sub scaunul soferului.
3* de ce zic de computerul de bord...pt ca din cate am inteles de la niste fosti spargatori daca este data o gaura cu bormasina cu baterii in locul unde este computerul de bord automat tot sistemul electri cade...daca gresesc rectificati-ma...astept un raspuns urgent!!!
riche3 is offline  
Old 23-09-10, 23:05   #2
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default

si daca tot am adus vorba...cam cat m-ar costa chestia cu incuietoarea?sa scap de acei "butuci" si ramana deschiderea pe telecomanda...am vazut la multa lume chestia asta...si nu zic neaparat pe Toyota Celica...mai am cativa prieteni care ar vrea si ei...
riche3 is offline  
Old 24-09-10, 10:09   #3
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Alarma auto!

am auzit ca alarma aceea fara deschizatoare la usi are un sistem de deschidere undeva la motor sau ceva de genu in caz ca ramai fara baterie la telecomanda... gandeste si tu putin daca sunt hoti se pricep la tot felul de prosti asa ca nu mai conteaza ce fel de alarma sau sistem de deschidere ii pui
eventual daca vrei sa faci o chestie monteaza o camera de filmat pe bloc... vecinul meu si-a montat o astfel de camera in dreptul apartamentului sau la etajul 2 pentru ca i-a spart ambele masini vara asta... un audi a6 allroad si un peugeot 206 cc ambele cu alarma

---3. Pot schimba locul computerului de bord?Asta insemnand sa nu ai fie amplasat sub capota ci de exemplu sa il bag undeva sub scaunul soferului.
3* de ce zic de computerul de bord...pt ca din cate am inteles de la niste fosti spargatori daca este data o gaura cu bormasina cu baterii in locul unde este computerul de bord automat tot sistemul electri cade...daca gresesc rectificati-ma...astept un raspuns urgent!!!---
ce ai vrut sa spui cu fraza asta?
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline  
Old 25-09-10, 15:15   #4
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default

poi avand in vedere faptul ca daca este gaurit computerul de bord cu o bormasina portabila automat tot sistemul electric este picat si masina este ca si deschisa

cat despre camera video sincer chiar m-am gandit...dar 1. nu stau la bloc si 2. ma gandeam sa o amplasez in interiorul masinii(camera de spionaj cu infrarosu) si cred ca asta ar fi cea mai buna metoda...e unpic mai nebuneasca...dar o minicamera amplasata la parasolarul din partea soferului spre geamul din dreapta ar fi perfecta...asta e...sparge masina...vede ca nu am nimic in torpedo dar eu macar am inregistrarea video...din cate am vazut de regula aceste camere filmeaza intre 7-16h in continuu

mi-a mai dat mie cineva o idee fara sens...gen sa imi pun geamuri blindate ))) weard

dar totusi....eu nu imi iau un a6 allroad sau 206cc...sincer am de gand sa imi iau Toyota Eclipse din '96 si sa o modific aproape total...dar deh...asa cum sunt indienii de la mine din zona cand vad o masina modificata se gandesc ca cine stie ce gasesc in ea

Last edited by riche3; 25-09-10 at 15:21.
riche3 is offline  
Old 27-09-10, 19:58   #5
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Alarma auto!

I-a intai masina si dupaia scrie povesti Si daca stai la casa...nu poti sa o bagi in curte
69RUP is offline  
Old 27-09-10, 21:51   #6
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: Alarma auto!

Eu zic sa iti iei Toyota aia Eclipse( baga si niste poze informative sa vedem cum arata) si vorbim dupa aia... oricum sunt convins ca arata beton. Si referitor la alarma, nu te gandi sa dai banii pe alarme, ca daca cineva vrea in mod special sa iti deschida capota si sa iti gaureasca computerul de bord sigur o va face. Asa ca ori il muti sub masina, ori iti iei frumusel o pernuta si dormi in ea, ca sa fi sigur ca nimeni nu se atinge de torpedoul tau.
__________________
turbonetta© is offline  
Old 27-09-10, 22:23   #7
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Alarma auto!

da ) eu acum am vazut ca am scris toyota eclipse ))) si cat despre bagatul masinii in curte...nu am curtea atat de lata incat sa o bag...credeti k m-as mai fi strofocat?
riche3 is offline  
Old 28-09-10, 17:01   #8
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Alarma auto!

Nu ai cum sa impiedici sa-ti sparga masina.. daca vor s-o faca, o vor face. Pentru linistea ta poti sa:
1. Pui o alarma cu pager sau mai nou cu SIM telefonic ce iti trimite pe telefon tot felul de informatii, in functie de cum o setezi. Am inteles ca ai putea sa si opresti masina in mers prin transmiterea unui cod prin sms la numarul de pe sim-ul alocat masinii.. bla bla.. cauta pe net ca nu am stat foarte mult sa citesc despre ele.
2. Full Casco
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline  
Old 28-09-10, 17:56   #9
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Alarma auto!

chiar m-ai facut curios cu alarma aia q sim telefonic
riche3 is offline  
Old 28-09-10, 20:01   #10
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Alarma auto!

http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...--9426636.html
B|shOp-VR6 is offline  
Old 28-09-10, 20:20   #11
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Alarma auto!

foarte tare sistemul de alarma...cred ca e perfect )
riche3 is offline  
Old 03-10-10, 16:49   #12
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Alarma auto!

Quote:
Originally Posted by riche3 View Post
poi avand in vedere faptul ca daca este gaurit computerul de bord cu o bormasina portabila automat tot sistemul electric este picat si masina este ca si deschisa

cat despre camera video sincer chiar m-am gandit...dar 1. nu stau la bloc si 2. ma gandeam sa o amplasez in interiorul masinii(camera de spionaj cu infrarosu) si cred ca asta ar fi cea mai buna metoda...e unpic mai nebuneasca...dar o minicamera amplasata la parasolarul din partea soferului spre geamul din dreapta ar fi perfecta...asta e...sparge masina...vede ca nu am nimic in torpedo dar eu macar am inregistrarea video...din cate am vazut de regula aceste camere filmeaza intre 7-16h in continuu

mi-a mai dat mie cineva o idee fara sens...gen sa imi pun geamuri blindate ))) weard

dar totusi....eu nu imi iau un a6 allroad sau 206cc...sincer am de gand sa imi iau Toyota Eclipse din '96 si sa o modific aproape total...dar deh...asa cum sunt indienii de la mine din zona cand vad o masina modificata se gandesc ca cine stie ce gasesc in ea
aia cu camera e limpede ca nu are rost sa o pui pe o Toyota Celica din 96'
dabia vezi asa ceva la masinile de lux...
si daca stai la casa de ce nu o bagi in curte eventual sa iti faci un garaj in curte? sau daca nu ai poarta si spatiu pentru parcat masina incearca sa montezi camera la tine in curte pe un stalp sau pe casa ceva... camera e cea mai ieftina si mai buna solutie... crezi ca hotii ar intra la tine in curte si s-ar urca pe un stalp de 5 metri sa zicem ca sa rupa camera) ; eu nu prea cred
si apropo la faza aia cu computerul de bord cu ce ziceai tu pe acolo e ca si cum nu ai avea baterie si practic daca masina a fost incuiata ramane incuiata iti dai seama ca merge numai din cheie apoi
andreimp3 is offline  
Old 04-10-10, 14:29   #13
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Alarma auto!

din cate am vazut cea mai scumpa mini camera cu infrarosii e 15-20 de sute...si nu ar trebui decat sa platesc la un prieten montaju in parasolar


in curte nu am spatiu sa imi fac garaj...e ingusta...si am camere si in curte pe intrarile de la camere ca se sparg case cu tot cu proprietar in ele da nu bat camerele pana afara pana afara...si dkt sa mai bag alta mai bine fac asa
riche3 is offline  
Old 17-10-10, 02:53   #14
Laurr_07

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 60
Default Re: Alarma auto!

frate, dar unde stai in bucuresti, parca sunteti in vestul salbatic stai linistit cu atatea alarme, se fura masini de lux fara probleme. daca vor neaparat sa o ia, fac ce fac si reusesc
Laurr_07 is offline  
Old 17-10-10, 10:34   #15
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Alarma auto!

@Laurr_07 stau in Giulesti City ))) si sincer?repet nu mi-e mie k imi fura cine stie ce...dar am prins o boala pe "indieni" si d-aia vreau mai mult si ma gandesc si la camera de luat vederi ca sa stii de unde sa ii iei )
riche3 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -