Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-10, 23:11   #16
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
Il aveati pe Crin drept alternativa (cei care l-ati votat pe BASE)
Nu l-au vrut, ca era prea pasnic.
Romanilor le place scandalul, cearta, pumni in gura in direct la TV si tot asa.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 23:13   #17
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Consider si eu ca , Crin Antonesc putea sa schimbe ceva totusi , in timp ce Base si Geoane se intreceau in discursuri cat mai ''elaborate si mai inteligente'' , atrageau atentia de partea lor normal
__________________
RRR Grup Baia Mare
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 11:31   #18
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

legat de votare...eu unul m-am saturat de ceea ce a fost inainte de Basescu. Nu ca acum e 'fain si soare', dar hotiile dinainte nu dau credibilitate celorlalti.

toti vorbiti de vandut tara, de fraude, de parlamentari, de mai stiu eu ce...si toti il injurati numai pe Basescu. Nu sunt PRO Basescu, dar ideea care o vad eu e urmatoarea:

- in `89...tara era pe zero cu datoriile
- in 2000+ suntem datori vanduti
- nimeni nu are treaba cu cei care au condus tara inainte de Basescu (mici exceptii)
- toti stiu doar sa bage de vina

Ipotetic vorbind, tu daca esti pus patron la o firma cu multe datorii, credite, etc....cum o scoti din cacat, ca sa nu dea faliment?
S-au luat gramezi de imprumuturi inainte de era Basescu, nimeni nu a zis nimic, pentru ca salariile au mai crescut, pensiile s-au mai majorat, dar nimeni nu vede faptul ca noi, ca tara, nu ne putem imprumuta la infinit. Datoriile trebuie achitate, platite, pentru ca altfel o dam in diverse.

Daca ai preluat cacatul (datoriile), si incerci sa redresezi situatia putin, esti cel mai hulit din tara. (de fapt e vorba de intretinerea 'datoriilor curente' + bani pentru BUGET, pentru ca fara imprumuturile actuale, nu ar fi nici un ban in spitale (nu ca ar fi cine stie cat), nu ar fi nici un ban pentru salariile bugetarilor)..
Probabil daca mai luam un imprumut de cateva zeci de miliarde de euro, sa creasca salariile in continuare, sa creasca pensiile, sa nu se faca nici o reducere, sa traiasca bine si o gramada de bugetari care sunt in plus....probabil Basescu era cel mai iubit dintre romani.

Nu consider ca -25% / -15% e cea mai buna varianta, dar era una din variantele posibile.
Cu o tara in care totul e la pamant, din cauza ca s-a vandut TOT, s-a furat TOT (cred eu, mai putin de cand e basescu), nu ai cum sa te descurci fara sa strangi din buci si sa te imprumuti pentru a supravietui. Iar tie, ca tara, care ai miliarde de datorii, nu o sa iti dea nimeni imprumut fara anumite conditii. Fara imprumut = tara e moarta.

va intreb...VOI ce ati fi facut in situatia data?
valib is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 15:03   #19
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Aşa este.

Dintre Băsescu şi Geoană, Crin Antonescu părea cel mai uman.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 19:04   #20
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Quote:
Originally Posted by valib View Post
legat de votare...eu unul m-am saturat de ceea ce a fost inainte de Basescu. Nu ca acum e 'fain si soare', dar hotiile dinainte nu dau credibilitate celorlalti.

toti vorbiti de vandut tara, de fraude, de parlamentari, de mai stiu eu ce...si toti il injurati numai pe Basescu. Nu sunt PRO Basescu, dar ideea care o vad eu e urmatoarea:

- in `89...tara era pe zero cu datoriile
- in 2000+ suntem datori vanduti
- nimeni nu are treaba cu cei care au condus tara inainte de Basescu (mici exceptii)
- toti stiu doar sa bage de vina

Ipotetic vorbind, tu daca esti pus patron la o firma cu multe datorii, credite, etc....cum o scoti din cacat, ca sa nu dea faliment?
S-au luat gramezi de imprumuturi inainte de era Basescu, nimeni nu a zis nimic, pentru ca salariile au mai crescut, pensiile s-au mai majorat, dar nimeni nu vede faptul ca noi, ca tara, nu ne putem imprumuta la infinit. Datoriile trebuie achitate, platite, pentru ca altfel o dam in diverse.

Daca ai preluat cacatul (datoriile), si incerci sa redresezi situatia putin, esti cel mai hulit din tara. (de fapt e vorba de intretinerea 'datoriilor curente' + bani pentru BUGET, pentru ca fara imprumuturile actuale, nu ar fi nici un ban in spitale (nu ca ar fi cine stie cat), nu ar fi nici un ban pentru salariile bugetarilor)..
Probabil daca mai luam un imprumut de cateva zeci de miliarde de euro, sa creasca salariile in continuare, sa creasca pensiile, sa nu se faca nici o reducere, sa traiasca bine si o gramada de bugetari care sunt in plus....probabil Basescu era cel mai iubit dintre romani.

Nu consider ca -25% / -15% e cea mai buna varianta, dar era una din variantele posibile.
Cu o tara in care totul e la pamant, din cauza ca s-a vandut TOT, s-a furat TOT (cred eu, mai putin de cand e basescu), nu ai cum sa te descurci fara sa strangi din buci si sa te imprumuti pentru a supravietui. Iar tie, ca tara, care ai miliarde de datorii, nu o sa iti dea nimeni imprumut fara anumite conditii. Fara imprumut = tara e moarta.

va intreb...VOI ce ati fi facut in situatia data?

Si crezi ca daca ne inprumutam iar si iar si iar...de unde bani de dat inapoi??? daca nu dam drumu la economie(nu doar de distrus).Bine ca aici intervine si mentalitatea romanului...de ce sa muncesc cand pot sa fur.
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 20:19   #21
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

pai tocmai aia e, cum zici si tu, ca trebuie sa facem ceva....nu doar sa ne imprumutam.
dar momentan trebuie sa ne imprumutam, ca sa putem sustine cat de cat salariile bugetarilor, si ca sa avem un buget cat de cat...
valib is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 20:19   #22
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

pana`n revolutie aveam cu ce sa ne laudam. export, plus tehnologia care o exportam noi, utilaj greu-petrolier, tractoare grane si etc etc. aveam noi de luat multi bani de la tari ca cuveit si inca cateva din tarile arabe. acum putem sa ne laudam cu o decadenta atat de mare cum cred ca rar a mai intalnito vreo tara dealungul istoriei. suntem la pamant in orice domeniu, tara vanduta ca rebut, muritori de foame, datorii si tot ce e mai rau. toti blamati ue cu tot, dar ganditiva, cand sau deschis granitele cu ue, i prima luna au plecat afara mai multi decat in tot anul precedent. si din sutele de mii de romani care munceau/furau afara au adus sute de miliarde de euro anual, bani cu care economia tarii a mai functionat, sau sa zic nu sa mai dus in jos asa de vertigios.deja se fura pe fata, se dau cica fonduri de nspe milioane de euro pentru unele domenii care necesitau decat a 10-a parte sau a 20-a parte si care sunt patronate tot de cei din guvern, la cfr se acorda milioane de euro pt flori.... care sau ofilit toate in cateva zile, borduri de parca ar fi lingouri din aur, atat de multi bani au necesitat si lista poate continua....
dc pana acum nu a aparut niciun vinovat pt toate esecurile si furtisagurile? simplu, toti sunt o apa si-un pamant.... toti sunt murdari
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 20:40   #23
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
pana`n revolutie aveam cu ce sa ne laudam. export, plus tehnologia care o exportam noi, utilaj greu-petrolier, tractoare grane si etc etc. aveam noi de luat multi bani de la tari ca cuveit si inca cateva din tarile arabe. acum putem sa ne laudam cu o decadenta atat de mare cum cred ca rar a mai intalnito vreo tara dealungul istoriei. suntem la pamant in orice domeniu, tara vanduta ca rebut, muritori de foame, datorii si tot ce e mai rau. toti blamati ue cu tot, dar ganditiva, cand sau deschis granitele cu ue, i prima luna au plecat afara mai multi decat in tot anul precedent. si din sutele de mii de romani care munceau/furau afara au adus sute de miliarde de euro anual, bani cu care economia tarii a mai functionat, sau sa zic nu sa mai dus in jos asa de vertigios.deja se fura pe fata, se dau cica fonduri de nspe milioane de euro pentru unele domenii care necesitau decat a 10-a parte sau a 20-a parte si care sunt patronate tot de cei din guvern, la cfr se acorda milioane de euro pt flori.... care sau ofilit toate in cateva zile, borduri de parca ar fi lingouri din aur, atat de multi bani au necesitat si lista poate continua....
dc pana acum nu a aparut niciun vinovat pt toate esecurile si furtisagurile? simplu, toti sunt o apa si-un pamant.... toti sunt murdari

De ce sa conduc cinstit ? Cand pot sa condus si sa si fur ! Asta e mentalitatea celor din guvern si poate in 100 de ani se v-a schimba ceva,daca se v-a putea,uitati-va la Franta,au ceva ani buni de democratie.ma refer zeci..nu ca noi,20.
Avem nevoie de straini,aia macar fura mai putin
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 21:02   #24
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Suntem stat democratic frate... cand base participat la presedentie... presedentia i-a ars creierul si l-a facut mai prost decat era inainte sa fie ales... poate daca acum mai era ceausescu m-as fi multumit cu gandul ca toti suntem egali... acelasi apartament aceeasi dacie... indiferent daca esti director sau sofer
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 21:11   #25
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

nimeni nu vine de afara sa-ti spele tie rufele.... pestele se impute de la cap. noi tre sa ne facem ordine singuri
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 21:15   #26
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
nimeni nu vine de afara sa-ti spele tie rufele.... pestele se impute de la cap. noi tre sa ne facem ordine singuri
Nu cred ca mai suntem in stare de asa ceva...si cu intarrea in UE tot o tampenie mi se pare
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 21:28   #27
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
Nu cred ca mai suntem in stare de asa ceva...si cu intarrea in UE tot o tampenie mi se pare
prietene UE pt noi au insemnat 1 ridicarea granitelor, 2 fonduri europene nerambursabile care din pacate o mare parte sau dus la culte.... asta insemnand biserici si alte ***isuri si nu ai vrea sa stii unde au ajuns. si unele chestii mai urate care le puteam avea daca nu eram in UE. cum a fost cu serbia de ex, embargouri peste embargouri... asa ca sa fim seriosi, ca sau scumpit tigarile si benzina asta e scuza de la gaozarii de la guvern nu ca impune UE. daca era chiar asa, dc nu e peste tot acelasi pret la tigari si benzina, dc exista o marja de eroare de aproape 50%?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 10:35   #28
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

nu se tine cont absolut deloc de parerea noastra. avem taxe care ne sunt bagate pe gat. in grecia aia au iesit in strada pentru al 13-lea salariu. noi mai avem putin si vom fi dati afara din casa cu toate platile la zii. la noi deja nu mai e solutie, daca iesim in strada sa urlam nu ne ia nimeni in seama.
__________________
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 11:34   #29
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

in grecia nu e doar vorba despre al 13lea salariu, ci si despre al 14lea, si despre multe altele
valib is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 19:00   #30
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce mai urmeaza? Sa vanda "Base" tara?

in grecia au iesit in strada pentu al 13-lea salariu si la noi se munceste in 70% din cazuri sau chiar mai bine 10 ore pe zi sau mai mult plus una din 2 sambete.... ca program normal, nu prelungit. tepele sunt la ordinea zilei si daca te duci la vreo institutie a statului sa te ajute se uita de sus la tine si sigur gaseste o scuza ca dc te-ai angajat la ala daca nu stiai nuj ce etc etc
vacaroz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -