nu trebuie radiata...
mergi la CEC, platesti taxa pentru numerele de inmatriculare.
Dupa aia mergi la politie, impreuna cu chitanta de la CEC, talonul masinii, cartea de identitate, copie buletin, si vechile tale numere.
Spui ca vrei sa iti schimbi nr de inmatriculare...ca asa vrei tu.
predai vechile numere (ti le inapoiaza taiate in 2, sau indoite), si iti iei alte numere, ce vrei tu.