Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-09, 14:50   #1
laur1705

Stage 2
 
laur1705's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

Salut eu sunt laur!
am aflat ieri ca sunt discromat (o anomalie a celulelor cu conuri responsabile cu vederea colorata de pe retina). m-am interesat si am aflat ca 11% din romani au boala asta adica nu vad anumite nuante de culori.
problema este ca "tehnic" vorbind nu as putea sa dau de carnet dar alt cetatean al UE sau SUA cu aceeasi boala poate sa vina in Romania si sa conduca linistit in timp ce eu nu pot nici sa obtin permisul de conducere.
vreau sa stiu parerea voastra despre acest lucru si daca ati fi de acord ca si cei ca mine sa isi poate obtina permisul de conducere.
PS: toti discromatii disting culorile semaforului asa ca acest argument pica din start
Multumesc anticipat!
laur1705 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 16:31   #2
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

Am auzit de aceasta problema dar nu m-a interesat foarte tare, acum ca am vazut postul tau m-am informat mai mult si am gasit un site util http://discromat.wordpress.com/ si pana si testele Ishihara (sper ca am scris bine) unde poti vedea daca esti sau nu discromat http://discromat.wordpress.com/2007/...sele-ishihara/

Cat despre ce ai spus tu daca discromatii disting rosul de verde ar trebui sa fie apti pentru permis, dar mai trebuie sa vada si galbenul cel putin (semnalizarile, avariile etc) albul (becurile pentru mersul inapoi) si sa poata sa distinga aceste culori tot timpul etc, si mai sunt si toate luminile din bord.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 18:17   #3
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

laur, stai linistit, traim in romania, eu am 2 prieteni discromati cu permis, care nu au dat nici o atentie la vizita medicala, si chiar daca ti-ar cere medicul respectiv, ii arunci 100 mii in bot si tace, tu fa-ti griji sa invetzi ptr permis si sa faci masina aia sa mearga
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 18:25   #4
laur1705

Stage 2
 
laur1705's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

doamna doctor a spus ca, conform legii nu poate sa ma treaca examenul medical, pana am ajuns in cabinet la dansa si am scos banii.
si in lege nu se spune clar "discromatii nu pot avea permis" dar se poate interpreta.
asa mai face omul cate un ciubuc. nu-i asa ca e frumoasa Romania?
laur1705 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 12:37   #5
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

exista discromatie partiala si totala
cei care au totala e cam nasol.... se pot incurca la semafor, la rosu si verde. e mai grav decat daltonistii...
pe partea cealalta stai linistit, multi designeri si etc sunt discromati si sar zice cau au un simt estetic mai bun, tocmai ca nu`si incarca ochiul cu toate culoriile cred
da, sunt multi soferi discromati. am cun o persoana care picta si era discromat deci....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 02:06   #6
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

am facut si eu testul ala si e jale.. sunt si eu discromat )
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 02:37   #7
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

Discromat sau nediscromat. fiecare bou stie ca ROSU este SUS, Galben LA MIJLOC si Verde JOS.
Chiar daca vezi Alb / Negru realizezi intensitatea luminii eventual nuanta de GRI si realizezi cīnd ai verde si cīnd ai rosu.

Daca vrei sa faci un test, redu la TV culoarea la ZERO sa ai imagine ALB / NEGRU si vezi o īnregistrare unde apare un semafor la care i se schimba culoarea. Vei realiza singur ca recunosti starea de semnal fara probleme.

Ca sa nu-ti dai seama trebuie sa nu fi discromat ci chior deabinelea
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 12:09   #8
ovidiums
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
ovidiums's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 480
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

de acord.
pozitionarea culorilor la semafor e universal valabila. cat despre luminile celor din fatza e la fel de simplu: semnalizarea blincane pe o parte, avaria pe ambele stopuri etc. si la cele din bord nu conteaza culoarea si simbolul (alea rosii de benzina sau de apa pot fi si verzi :P )
ovidiums is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 17:08   #9
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: o problema des intalnita chiar daca nu e cunoscuta

boss era vorba de discromatie nu de daltonism. discromatii nu disting nuantele intre ele nu culorile. adica un portocaliu inchis si cu o dunga mica rosie deschis pe mijloc ei nu o vad, sau trebuie sa se holbeze atent... asta fiind la discromatie totala si o parte mai grava.
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -