Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-09, 13:25   #46
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

@ dolb - Nu prea ai nimerit-o (nu ca m-ar surprinde). Pe PC poti face sa mearga ~ orice, legal sau nu, in schimb pe hardware apple nu are ce cauta Windows in mod legal iar daca il faci sa mearga oricum o sa aiba mai multe probleme decat in general si e aberant sa iti cumperi un Apple si sa ii pui OS Microsoft.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:32   #47
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ dolb - Nu prea ai nimerit-o (nu ca m-ar surprinde). Pe PC poti face sa mearga ~ orice, legal sau nu, in schimb pe hardware apple nu are ce cauta Windows in mod legal iar daca il faci sa mearga oricum o sa aiba mai multe probleme decat in general si e aberant sa iti cumperi un Apple si sa ii pui OS Microsoft.
vezi ca-i invers! tocmai cu asta se lauda si cei de la Apple. Pe un device apple mac, poti instala Windows LEGAL ! Nu trebuie sa faci artificii si porcarii ca sa mearga ! In schimb pe un PC e foarte dificil sa pui un Leopard ! Abia s-a reusit sa se "crackuiasca" Leopard pt a fi instalat pe un PC . Ghici ce..la un pc ii trebuie un core2duo (minim ) si vreo 4 gb ( minim ) ca sa ruleze un leopard (jalnic )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:38   #48
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ dolb - Nu prea ai nimerit-o (nu ca m-ar surprinde). Pe PC poti face sa mearga ~ orice, legal sau nu, in schimb pe hardware apple nu are ce cauta Windows in mod legal iar daca il faci sa mearga oricum o sa aiba mai multe probleme decat in general si e aberant sa iti cumperi un Apple si sa ii pui OS Microsoft.
De curiozitate, ai pus mana pe vreun Mac vreodata de iti dai cu parerea in ceea ce priveste sistemele ce merg instalate? Si daca ai pus mana, ai si instalat altceva decat ceea ce era pe el? Iti garantez eu ca merge instalat windows foarte usor pe un mac si chiar merge bine. Nu zic daca merge mai bine sau mai prost decat pe un PC dar iti faci treaba cu el.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
vezi ca-i invers! tocmai cu asta se lauda si cei de la Apple. Pe un device apple mac, poti instala Windows LEGAL ! Nu trebuie sa faci artificii si porcarii ca sa mearga ! In schimb pe un PC e foarte dificil sa pui un Leopard ! Abia s-a reusit sa se "crackuiasca" Leopard pt a fi instalat pe un PC . Ghici ce..la un pc ii trebuie un core2duo (minim ) si vreo 4 gb ( minim ) ca sa ruleze un leopard (jalnic )
Eu am incercat sa instalez leopard pe o masina virtuala si din win si din linux si nu am reusit. Tot timpul aveam erori gen kernel panic sau mai stiu eu ce altceva...
Cat despre linux pe mac, nu am incercat niciodata, dar totusi mac-ul de la versiunea leopard cred , are kernel UNIX , deci teorectic acopera stabilitatea, securitatea linux.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:41   #49
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

nu as refuza un imac. momentan am laptop Dell Inspiron la dotari sunt apropiate. oricum, sunt incantat de el.
denees is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:42   #50
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
De curiozitate, ai pus mana pe vreun Mac vreodata de iti dai cu parerea in ceea ce priveste sistemele ce merg instalate? Si daca ai pus mana, ai si instalat altceva decat ceea ce era pe el? Iti garantez eu ca merge instalat windows foarte usor pe un mac si chiar merge bine. Nu zic daca merge mai bine sau mai prost decat pe un PC dar iti faci treaba cu el.



Eu am incercat sa instalez leopard pe o masina virtuala si din win si din linux si nu am reusit. Tot timpul aveam erori gen kernel panic sau mai stiu eu ce altceva...
Cat despre linux pe mac, nu am incercat niciodata, dar totusi mac-ul de la versiunea leopard cred , are kernel UNIX , deci teorectic acopera stabilitatea, securitatea linux.
Am pus mana de mai multe ori decat probabil crezi tu pe produse "Mar" din categoria asta. Nu a zis nimeni ca NU merge dar e ABERANT sa instalezi OS Microsoft pe hardware Apple, la dracu l-ai mai luat ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:52   #51
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ dolb - Nu prea ai nimerit-o (nu ca m-ar surprinde). Pe PC poti face sa mearga ~ orice, legal sau nu, in schimb pe hardware apple nu are ce cauta Windows in mod legal iar daca il faci sa mearga oricum o sa aiba mai multe probleme decat in general si e aberant sa iti cumperi un Apple si sa ii pui OS Microsoft.
Uite la asta ma refeream. Cum sa zici ca nu are ce cauta in mod legal cand chiar cei de la apple propun solutia. Si nu e deloc aberant sa iti pui nici linux,windows,mac pe un hardware apple. Iti pui ceea ce ai nevoie . Atat timp cat este functional nu vad unde e problema. Daca tu ai nevoie de ambele ce o sa faci, O sa te cari cu doua laptopuri dupa tine? Asa ca chill, intereseaza-te inainte sa afirmi chestii.

P.S. Cei care aveti Leopard,cel putin din punctul meu de vedere, nu treceti la Snow Leopard pentru moment. Are cateva buguri asa ca mai bine asteptati sa fie rezolvate. Mai rau o sa va enervati.

oops:
Quote:
It runs Windows, too.

Have a Windows application you need to use once in a while? No problem. Every new Mac lets you install Windows XP and Vista and run them at native speeds, using a built-in utility called Boot Camp.
Setup is simple and safe for your Mac files. After you’ve completed the installation, you can boot up your Mac using either Mac OS X or Windows. (That’s why it’s called Boot Camp.) Or if you want to run Windows and Mac applications at the same time — without rebooting — you can install Windows using VMware or Parallels software.*
sursa aici
si daca te uiti la sursa, o sa vezi ca au chiar si video ca sa te invete cum sa il instalezi cei oameni rai astia de la apple domne'

Last edited by pHlow; 05-12-09 at 14:08.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:11   #52
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post


Eu am incercat sa instalez leopard pe o masina virtuala si din win si din linux si nu am reusit. Tot timpul aveam erori gen kernel panic sau mai stiu eu ce altceva...
Cat despre linux pe mac, nu am incercat niciodata, dar totusi mac-ul de la versiunea leopard cred , are kernel UNIX , deci teorectic acopera stabilitatea, securitatea linux.
in virtuala nu merge! daca ai un hdd de rezerva sau ceva.. poti instala frumusel cu bios-ul ! Am instalat cu un amic pe laptopul lui ( core2duo si 2gb ram), mergea execrabil iar apoi l-am pus pe al meu ( dualcore si 4gb ) si mergea asa si-asa, era ok dar parca nu-ti lua ochii.

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Am pus mana de mai multe ori decat probabil crezi tu pe produse "Mar" din categoria asta. Nu a zis nimeni ca NU merge dar e ABERANT sa instalezi OS Microsoft pe hardware Apple, la dracu l-ai mai luat ?
Instalezi Windows pe MAc pt diferite programe si jocuri care merg chiar bine! E de preferat sa mergi pe sistemul lor de operare ( leopard ) in cazul in care vrei surfing, irq, scris pe el..adica e stabil si excelent pt treburi "normale". Poti restarta si boota apoi windows daca vrei sa te joci un joc mai smecher sau daca iti plac filmele in windows media player .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:20   #53
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

am nevoie de o informatie...vreau sa fac 2 partitii una pt XP si una pt windows 7 ...cati gb sa aibe partitiile?nu stau prea bine cu spatiul (probabil o sami mai iau un hdd)
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:22   #54
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
in virtuala nu merge! daca ai un hdd de rezerva sau ceva.. poti instala frumusel cu bios-ul ! Am instalat cu un amic pe laptopul lui ( core2duo si 2gb ram), mergea execrabil iar apoi l-am pus pe al meu ( dualcore si 4gb ) si mergea asa si-asa, era ok dar parca nu-ti lua ochii.
Eh eu vorbesc aici de un amarat de samsung Intel Celeron 1.86 GHz cu 2.5 gb RAM si asta pentru programare. Deci nu vreau sa imi imaginez cum ar merge :P
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:24   #55
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
am nevoie de o informatie...vreau sa fac 2 partitii una pt XP si una pt windows 7 ...cati gb sa aibe partitiile?nu stau prea bine cu spatiul (probabil o sami mai iau un hdd)
nu iti recomand dar.. sa zicem. 10 gb xp si 25 gb w7 Dar jur ca nu te inteleg !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:30   #56
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu iti recomand dar.. sa zicem. 10 gb xp si 25 gb w7 Dar jur ca nu te inteleg !
Dar in cazul asta sa instalezi TOATE aplicatiile pe o alta partitie .
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:33   #57
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
windows este cel mai folosit ...deci castiga ceva teren prin chestia asta
IN EUROPA... ca america e plina de MAC.
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:47   #58
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
IN EUROPA... ca america e plina de MAC.
Este plina dar tot Microsoft conduce detasat.

uite pentru general:
Quote:
Operating Systems
1 Windows XP 57.57%
2 Windows Vista 21.73%
3 Mac OS X 7.46%
4 Windows 7 4.54%
5 Linux 1.80%
6 Windows 2003 1.21%
7 Windows 2000 0.54%
8 iPhone OSX 0.54%
9 Windows 98 0.10%
10 WAP 0.07%
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 14:47   #59
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

poi win 7 sa il folosesc la muzica,chat,treburi simple, pt. jocuri si programe sa butez XP...nu am un pc prea performant si la jocuri si programe nu am RAM sa le impac pe toate si apelez la batranu XP ...eu zic ca w7 o sa urce peste vista

Last edited by aleyx_oltcit; 05-12-09 at 14:50.
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 15:11   #60
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
poi win 7 sa il folosesc la muzica,chat,treburi simple, pt. jocuri si programe sa butez XP...nu am un pc prea performant si la jocuri si programe nu am RAM sa le impac pe toate si apelez la batranu XP ...eu zic ca w7 o sa urce peste vista
Huh?!?! De ce ai restarta pc-ul ca sa intri in xp sau 7 doar ca te joci sau muzica & chat? Nu le poti face foarte bine pe amandoua din XP? Prin varianta ta pierzi timp si spatiu degeaba.
pHlow is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -