Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-09, 15:54   #31
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

am instalat mai intai pe un laptop hp la cineva care avea 1 GB..si am zis ca tre sa mearga si mie si mia mers
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 13:55   #32
warlock9

Stage 2
 
warlock9's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 65
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

biosul recunoaste 4 GB fara probleme dar sistemele de operare pe 32 de biti pot recunoaste doar 2^32 biti (4 294 967 296 biti) deci 4gb de memorie MAXIM, asta nu inseamna ca ii si va recunoaste pe toti.

sistemele de operare pe 64 de biti pot recunoaste 2^64 biti deci mult mai multa memorie.


instaleaza un sistem de operare pe 64 de biti cum ti-am spus mai devreme si nu o sa mai ai problema asta. garantat.
warlock9 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 14:28   #33
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by warlock9 View Post
biosul recunoaste 4 GB fara probleme dar sistemele de operare pe 32 de biti pot recunoaste doar 2^32 biti (4 294 967 296 biti) deci 4gb de memorie MAXIM, asta nu inseamna ca ii si va recunoaste pe toti.

sistemele de operare pe 64 de biti pot recunoaste 2^64 biti deci mult mai multa memorie.


instaleaza un sistem de operare pe 64 de biti cum ti-am spus mai devreme si nu o sa mai ai problema asta. garantat.
un SO pe 32 de biti iti arata intre 3 si 3.2 gb de memorie ! ( indiferent cat ai )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 20:01   #34
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Atata iti foloseste, de aratat iti poate arata si 4GB dar degeaba ii arata daca nu ii foloseste. Vista / Se7en X86 (32 biti) iti arata 4GB si iti zice ca doar ~ 3.2 GB sunt utilizabili.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 20:30   #35
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

da eu stau si ma gandesc...daca pe 1 GB ruleaza decent ...nu ajung 3? sau pentru ce e batalia asta cu cati gb iti arata...serios ca sunt in ceata
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 21:48   #36
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
da eu stau si ma gandesc...daca pe 1 GB ruleaza decent ...nu ajung 3? sau pentru ce e batalia asta cu cati gb iti arata...serios ca sunt in ceata
sincer nush pt ce e batalia asta..mie mi se pare stupida ! Adica trec de la xp care foloseste maxim 300mb din memorie ( in mod normal, fara jocuri ).... la seven 64 care foloseste in idle 800mb , iar in mod normal 1 - 1.2 gb. Ca sa ce? sa imi arate 4 giga inloc de 3? WOOOOW.

Iar orice joc sau aplicatie, nu cere mai mult de 2gb la ora actuala. Deci e ok! Eu ma voi intoarce la XP...ramane regele.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 22:23   #37
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

XP-ul professional mananca mai mult de 300MB (asta daca ai multa memorie si isi permite). XP-ul este si a fost un OS bun dar vremea i-a cam trecut si Se7en este cel mai bun acum, asta daca ai un pc performant. O fi regele pentru tine dar altii au placi video cu DX10 sau DX11, chestii care sunt straine pentru un XP deci se intampla sa ai unele tehnologii care sunt straine unui OS mai vechi.

Ca sa nu mai spun ca altii au 8GB DDR2 (sau mai mult) deci e aberant sa "pierzi" 5GB din ei. Nu toti se rezuma la 2-3 tab-uri de FF, Winamp si eventual un joc micut ca sa se limiteze la 2GB DDR2 si multe altele. Pentru asta iti trebuie sistem de operare pe 64 biti, XP X64 foarte slab deci ai nevoie de altceva, Vista e mediocru indiferent ce versiune asa ca iti ramane Se7en care este bun. Asta daca te rezumi la Microsoft, mai exista si alte optiuni, destul de straine pentru unii "experti" din popor.

Last edited by _anaconda_; 29-11-09 at 22:25.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 22:39   #38
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

daca ai 4GB de ram inseamna ca ai un sistem bun, deci o sa mearga seven f bn (mie imi merge pe 1,2 gb ) pui seven iti arata cati GB vrei si toata lumea e fericita, jocul consuma 2 GB OS 1 GB si gata treaba
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 15:54   #39
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

folosesc microsoft windows vista home premium 64bit sp1, dvd'ul original cu licenta. sunt foarte multumit de el.
denees is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 10:10   #40
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

am instalat Windows 7 x86 Ultimate .... merge super fata de Vista.

Recomand !
peter is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 12:34   #41
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Parerea mea este aceasi ca si in acest video... de mi-as putea permite sau mi s-ar da de ales... MAC va fi alegerea mea...

__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:10   #42
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

windows este cel mai folosit ...deci castiga ceva teren prin chestia asta
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:18   #43
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

este folosit mai des pentru ca se poate gasi si gratis, este compatibil cu aproape toate computerele, pe cand mac, doar cu cele de la apple deoarece pentru altele nu gasesti drivere. si, nu foarte multi isi permit un apple.
__________________
Ex Volkswagen Polo 6n2 | Ex Audi A4 B5 Avant | Volkswagen Golf Mk5
denees is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:23   #44
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

Quote:
Originally Posted by denees View Post
este folosit mai des pentru ca se poate gasi si gratis, este compatibil cu aproape toate computerele, pe cand mac, doar cu cele de la apple deoarece pentru altele nu gasesti drivere. si, nu foarte multi isi permit un apple.
dar ce e mai bine...sa iti iei un PC pe care sa iti mearga Windows, Linux si Chrome sau sa iti iei un Mac pe care sa iti mearga Tiger, Leopard, Leopard Snow, Windows, Linux , Chrome ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 13:25   #45
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Windows vs Mac vs Linux

depinde si de utilizator la ce foloseste pc-ul...daca as avea bani mi-as lua mac, is satul de cate windowsuri am schimbat
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -