Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-08-09, 23:43   #1
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Limbaj de messenger pe forum!

Nu sunt un membru foarte activ pe forum, dar intru aproape zilnic! De fiecare data vad postari, ale unor membrii cu pretentii, cu masini super tari, care se lauda (adevarat sau neadevarat) cu diverse, dar nu au nici o treaba cu limba romana, sau cu o alta limba de circulatie internationala. Nu inteleg de ce se foloseste "k" in loc de "c", "u" in loc de "tu" si multe prescurtari de genul mess, pentru care imi trebuie dictionar "romano-messenger" sa inteleg. Sa nu mai vorbesc de greseli de ortografie, de cuvinte inventate, de genul "ne-am inemerit", de faptul ca vad cate o fraza de o jumatate de pagina, fara punct, virgula, sau litera mare si imi ia mai mult sa o despart in propozitii, decat sa citesc si sa "traduc" ceea ce a vrut persoana respectiva sa spuna! Greseli facem cu totii, dar unele postari sunt de-a dreptul execrabile si sncer sa fiu, i-as banna pe toti fara sa stau pe ganduri! Si am mai auzit replici de genul: "Da' ce suntem la ora de gramatica?". Pai nu suntem!!! Dar nici la coada vacii nu suntem! Nu ne laudam cu tractoarele pe brazda si nici cat balegar am scos de la porci, asa ca hai sa ne respectam, ca suntem o comunitate!
Si cum comunicarea verbala, nu inseamna decat 7% din comunicarea efectiva, iar cea scrisa si mai putin (cam 4%), hai sa incercam sa ne rezumam la acei 4%, sa ramana intregi, nu sa o reducem la 0,5%, ca se alege praful si nimeni nu intelege nimic!
Nu cred ca se intampla ceva grav, daca apare postarea cuiva cu 15 secunde, mai tarziu, ca mai sta putin sa completeze toate cuvintele si sa scrie, in asa fel incat sa inteleaga toata lumea!!!! Oare cer prea mult?
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline  
Old 06-08-09, 07:13   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Limbaj de messenger pe forum!

Perfect de acord cu ce ai scris mai sus...dar cum ramane cu username-ul tau? paunionTZ. Tu nu intri deloc in categoria aia, alegandu-ti un astfel de user?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 06-08-09, 07:34   #3
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Limbaj de messenger pe forum!

Consulta si topicul asta:
https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-r...ba-romana.html

Last edited by Sasha; 06-08-09 at 08:42.
Mustang is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -