Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-04-09, 01:12   #1
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Unhappy Idei pentru un venit

Sa incepem asa.Ma numesc Alin,sunt din judetul buzau,mai am 4 luni si fac 16 ani si sa zicem ca nu am o situatie materiala de invidiat.Pana aicea nimic nou,sunt mii de pusti ca mine .De mic mi-au placut motoarele si masinile,poate mai mult ca fotbalul si sportul.Uite ca a venit varsta la care legea imi permite sa conduc o motocicleta de 125.Am asteptat mult aceasta varsta si acum ca este aproape mi se spulbera toate visele si toate sperantele. .Da ,stiu probabil ca nu vedeti unde este problema,pentru ca sunteti adulti,aveti un loc de munca,un salariu,o familie,o casa,o paine pe masa,tot ce va trebuie pentru un trai decent.De mic am avut cam tot ce si-a putut dori un copil,si simt ca poate am cerut prea mult de la parinti.Cea mai arzatoare dorinta a mea este o motocileta de 125,care costa circa 1000-1500 euro.E o suma mica avand in vedere ca voi dati 500 de euro pe jante,200 de euro pe stopuri 200 de euro pe faruri,si e o nimica toata.Dar pentru mine e o suma exorbitanta.Mama si Tata nici nu vor sa auda de motocicleta,ca iti rupi gatu,ca ramai handicapat pe viata,dar nu poti opri benzina din sange nu? Pana aicea mam plans,si mam vaicarit,acum motivu real creeari topicului este ca vrea sa ma ajutati cu idei cu orice pentru o sursa buna de bani.Pana in toamna as vrea sa strang cei 1000 de euro pentru achizitionarea motociletei,dar cum? Cine angajeaza un copil pe un salariu decent?Bine acum majoritatea o sa imi spuneti sa ma tin de scoala,dar DA ma tin de scoala media din gimnaziu 5-8 9.76,am muncit am tras,AM INVATAT,nu tocit,inca tin minte lectiile de istorie dintra 5.Dar nu aicea este problema,Problema e ca vreau sa aflu si eu cat mai multe oportunitati de a avea un castig,pentru o dorinta,ce poate deveni realitate.

Rog mistocarii,copii de bani gata,marlanii,si aplaudicii sa nu se mai bage in seama.Chiar vreau niste sfaturi,nu cer prea mult Multumesc !
Cozmescu-Alin is offline  
Old 26-04-09, 01:20   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Idei pentru un venit

incearca mc donald's. stiu ca angajeaza si minori (am avut 2 prieteni care au lucrat). salariul e foarte ok pentru un copil: 5-6mil (atunci) + bonuri pentru 6ore/zi
22VIN is offline  
Old 26-04-09, 08:06   #3
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Idei pentru un venit

Angajeaza-te ca reprezentant la firme de tuning...., lucreaza fara carte de munca la o spalatorie ca tot vine vara si vacanta, fa autocolante le comanda...
trafy-vr6 is offline  
Old 26-04-09, 10:14   #4
BigDaddy_1112

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 307
Default Re: Idei pentru un venit

Sincer, nu vreau sa te descurajez, dar fara norma intreaga nu prea ai cum sa faci atatia bani pana la vara! Pentru ca esti la scoala, ar trebui sa te orientezi pe o munca acasa sau pe una de weekend care oricum nu au salarii mari, impartit de pliante, facut reclame pe calculator etc.!
De exemplu, eu in vara, am lucrat 2 luni ca si confectioner de sutiene DIM()! Si nu am facut-o pentru bani, ci pentru a vedea cum este sa incepi de jos! Si pentru a le dovedi parintilor ca pot! Eu am vrut sa incep de jos chiar daca maicamea e manager-ul unuia din departemente si putea probabil sa-mi faca rost de ceva mai usor! Sincer, nu era o munca prea palpitanta, pe scurt munca de robot, cu dureri de spate, cap si ochi! Salariul era de 7 mil. parca + sporuri prin care puteam ajunge la 10. Oricum a fost o experienta care mi-a prins bine! Mi-am dat seama ca mai bine inveti ca sa ai dupa aceea un loc de munca calumea decat sa nu inveti si sa trebuiasca sa-ti intretii familia cu atat de putini bani!
oricum, la varsta noastra nu avem voie sa lucram in constructii sau in orice munca care implica lucrul fizic mare!
Daca chiar gasesti un loc unde sa te angajezi, fa-o cu totul in regula! Sa ai contract si toate cele pentru ca am un prieten, minor si el, care s-a "angajat" la o firma unde trebuia sa faca reclame pe comp, parca. Nu a mai vazut niciun ban. I s-a spus ca este o experienta care sa-i prinda bine! Este adevarat, dar orice serviciu se plateste!

Iti urez noroc! Sper sa gasesti ceea ce cauti!

Last edited by BigDaddy_1112; 26-04-09 at 10:17.
BigDaddy_1112 is offline  
Old 26-04-09, 12:54   #5
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Idei pentru un venit

ai putea sa faci ceva bani...dar undeva pe litoral,vine acum sezonul si se cauta oameni.Totodata se si castiga bine si la varsta ta doar ca tu esti din buzau ,incearca si pe acolo la un restaurant,un club ceva. Bafta
G0rdy is offline  
Old 26-04-09, 16:35   #6
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Idei pentru un venit

Multumesc baetii,multumesc pentru toate sfaturile,dintre tot ce mi-ati spus eu ma gandeam numai la McDonalds,dar uite ca sunt si alte oportunitati.Zilele astea am citit o calte de Donald Trumph si spunea ca pentru a reusi in viata ,ceea ce faci tre sa faci cu pasiune,fara pasiune nu faci nimic.Mie personal,imi place foarte mult sa comunic cu omul,sa vorbesc,sal conving de un lucru,sal fac sa cumpere,"O oferta pe care nu o poate refuza" De accea mi se pare foarte interesanta ideea de reprezentat la o firma de tuning,sau ori care alta firma.Bineinteles ca nu voi reusi sa strang toti bani,dar altfel ma vor privi parintii cand voi mune si eu macar jumatate din bani necesari achizitionarii unui vis.Multumesc mult incaodata si astept si alte sugestii sau detalii despre postul vacant de reprezentant.
Cozmescu-Alin is offline  
Old 26-04-09, 17:02   #7
BigDaddy_1112

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 307
Default Re: Idei pentru un venit

Uita-te aici! Am citit numai cel de la LOGtuning. Accepta studenti, elevi.
Eu zic sa incerci!

https://forum.4tuning.ro/396-joburi.html
BigDaddy_1112 is offline  
Old 26-04-09, 17:55   #8
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Idei pentru un venit

wow Emin3m, si eu fac 16 ani in 2 luni si ceva si am zis ca si eu vreau sa ma duc undeva sa pun si eu un ban deoparte pe timpul verii. Din pacate eu nu prea am vointa ta . Si eu de mic am primit cam tot ce-mi trebuie, evident nu lucruri excentrice. Din cate am discutat cu prietenii mei si cu altii, ar merita sa incerci la o spalatorie auto. Cu impartitul de pliante nu prea merita, am avut colegi care in vara care a trecut au facut asta, dar e pe o perioada destul de scurta (3-maxim 5 zile, si primesti cam 25-30 lei/zi). Ar mai fi o solutie, daca ai vreo cunostinta(unchi, prieten, etc.) care are o firma de constructii.

In rest ce pot sa spun, la fel sunt si parintii mei, cam sceptici in privinta scuterului pe care mi-l doresc, desi tatal meu in tineretea lui a crescut pe motocicleta. In zilele astea am cam reusit sa o conving pe maica-mea, si poate la vara reusesc .

Iti doresc multa bafta sa-ti gasesti ceva

P.S: si sa ai grija de bani, ca daca faci 2-3 milioane imediat o sa vrei sa-i cheltui, mai o pereche de adidasi, mai un trening, ca si eu mereu am tentatii d-astea
radu.3 is offline  
Old 26-04-09, 19:05   #9
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Idei pentru un venit

Quote:
Originally Posted by radu.3 View Post
wow Emin3m, si eu fac 16 ani in 2 luni si ceva si am zis ca si eu vreau sa ma duc undeva sa pun si eu un ban deoparte pe timpul verii. Din pacate eu nu prea am vointa ta . Si eu de mic am primit cam tot ce-mi trebuie, evident nu lucruri excentrice. Din cate am discutat cu prietenii mei si cu altii, ar merita sa incerci la o spalatorie auto. Cu impartitul de pliante nu prea merita, am avut colegi care in vara care a trecut au facut asta, dar e pe o perioada destul de scurta (3-maxim 5 zile, si primesti cam 25-30 lei/zi). Ar mai fi o solutie, daca ai vreo cunostinta(unchi, prieten, etc.) care are o firma de constructii.

In rest ce pot sa spun, la fel sunt si parintii mei, cam sceptici in privinta scuterului pe care mi-l doresc, desi tatal meu in tineretea lui a crescut pe motocicleta. In zilele astea am cam reusit sa o conving pe maica-mea, si poate la vara reusesc .

Iti doresc multa bafta sa-ti gasesti ceva

P.S: si sa ai grija de bani, ca daca faci 2-3 milioane imediat o sa vrei sa-i cheltui, mai o pereche de adidasi, mai un trening, ca si eu mereu am tentatii d-astea
Mersi la fel .Cum sa zic cand prind un ban nul mai las din mana,si nu sunt genu adidasilor,trening,nike,lotto,nu pun pret pe firma.Haina a fost conceputa sami tina de cald si sa acopere goliciunea.Ma imbrac cum cred ca imi sta bine,asta nu inseamna ca ce e de firma ,automat e cel mai bun.Acum sa vad,plec pana in oras si cand vin o sa completez si eu eu CV.Si doamne ajuta,poate poate iese ceva.Oricum la ce vremuri traim o sa ajungem sa muncim de la 18-19 ani greu,trebuie sa ne invatam de mici cu munca.
Cozmescu-Alin is offline  
Old 26-04-09, 19:41   #10
Zebe

Stage 2
 
Zebe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 64
Default Re: Idei pentru un venit

Nu vreau sa-ti distrug sperantele, stiu si eu cum m-am simtit prima data cand am lucrat, dar e imposibil sa faci 1500 de euro si sa te ti si de scoala.
Si si cu lucratul, e destul de relativa treaba. E adevarat ca e bine sa te inveti de mic, sa nu fi surprins la maturitate, da' cred ca ii mai important sa-ti traiesti viata cat mai poti.
Oricum, eu iti recomand sa astepti pana faci 16 ani si te angajezi legal la McDonald's, de exemplu, unde au un salariu decent pt. un tanar si unde gasesti o atmosfera buna + ca au mai mereu locuri libere pe timpul vacantei. Sa nu te angajezi undeva fara carte de munca daca nu ai incredere deplina in cel ce te angajeaza, cel putin nu deocamdata, eu am patit-o asa...

Succes.
__________________
Zebe is offline  
Old 26-04-09, 23:37   #11
DannyKid

Stage 5
 
DannyKid's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,102
Default Re: Idei pentru un venit

Sa`i ia naiba pe aia de la Meeeeeeec ca am depus C.V. si au uitat sa ma sune sau nu le`a placut de mine...ce sa spun( trist(

Cred ca o sa mai incerc odata tot la ei sau pliante, spalatorii, vad eu
Oricum, bafta si tie !
__________________

O prietenie, O familie, Un Club ! ~ Shadows Racing Team ~
DannyKid is offline  
Old 26-04-09, 23:43   #12
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Idei pentru un venit

Mersi baeti,si voua la fel,mult mult noroc.Om trai si om vedea ce o iesi,daca vreti sa lasati un PM cu ID voastre,mai schimbam o vorba,un job hehe
Cozmescu-Alin is offline  
Old 27-04-09, 11:37   #13
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Idei pentru un venit

Quote:
Originally Posted by DannyKid View Post
Sa`i ia naiba pe aia de la Meeeeeeec ca am depus C.V. si au uitat sa ma sune sau nu le`a placut de mine...ce sa spun( trist(

Cred ca o sa mai incerc odata tot la ei sau pliante, spalatorii, vad eu
Oricum, bafta si tie !
te duc eu la o spalatorie care au nevoie de oameni....
trafy-vr6 is offline  
Old 27-04-09, 15:58   #14
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Idei pentru un venit

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
te duc eu la o spalatorie care au nevoie de oameni....
in buzau? baiatu' este din buzau
andi_cimpean is offline  
Old 28-04-09, 20:46   #15
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Idei pentru un venit

Eu am lucrat la o spalatorie 2 ani sau 3 nici numai stiu dupa care la o firma de net pe viitor chiar numai stiu,alege-ti un job care sa iti placa.
__________________
https://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=559268&d=1213063352

Ingerasul99 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -