Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-10, 17:31   #31
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

In fine, chiar o sa vorbesc cu un avocat, sa ma interesez bine, pentru ca nu mi se pare normal.
Adica e logic sa raspund contraventional/penal de accidentul provocat, dar din moment ce am o asigurare, e normal ca acea companie sa se ocupe de pagubele materiale. Bineinteles ca si omul ala trebuie despagubit cumva, el n-are (in 90% din cazuri) nicio vina pentru ce s-a intamplat, dar nici eu nu am facut-o cu intentie, ori aici intervine o companie de asigurari, sa despagubeasca ceva ce s-a petrecut neintentionat.
Sa luam in considerare cazul urmator: un incepator circula in fata ta, tu pastrezi o oarecare distanta; el se sperie, calca frana la maxim, tu nu reusesti sa franezi suficient, cu tot cu distanta mentinuta si il lovesti. Vina cade asupra ta, ca n-ai pastrat distanta (desi daca acel incepator conduce o masina foarte performanta si tu una mai invechita, cu frane mai putin eficiente, distanta e rareori relevanta), compania ta de asigurari nu plateste tot si ramane ca tu sa scoti restul banilor din buzunar. Ti-ar conveni? Ai pica efectiv de prost, este imoral sa platesti pentru asa ceva.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 18:58   #32
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

din punct de vedere al asigurarilor m-a ferit Dumnezeu sa fac vre-un accident in care sa fiu eu de vina , deci apna acum de Astra (unde am eu asigurarea pentru ca am un prieten acolo) nu am nimic de spus de rau.

In schimb acum vre-un an , pe vremea cand aveam un batran Renault Megane 1 1.6 RT , mi-a intors o tipa cu un passat in fata , am lovit-o cat de usor am putut sa nu fie dauna mare nici la ea , nici la mine , ca am avut timp sa franez cat de cat , dar i-am avariat prag , usa spate , aripa spate. Tipa avea RCA + CASCO la Tiriac.

A doua zi m-am dus si eu si sotul ei la asigurari , mi-au aprobat dosarul fara discutii , si mi-au dat INLOCUIRE pe absolut toate piesele avariate la mine (far dreapta , aripa dreapta , contra-aripa , bloc semnalizare , grila dreapta, bara fata (desi puteam sa o fac cu chit in 10 minute , era doar o gaura in ea), proiector + echilibrat roti fata + directie). Toate piesele le-am cumparat pe ORIGINAL , nu facute in Turcia , si le-am montat la un service recomandat de inspectorul de daune. Luni la ora 16 am dat comanda de piese , marti dimineata am dus masina in service , la 10 au venit piesele , a doua zi la ora 14 am luat masina din service (a durat mai mult ca nu imi vopsisera bine bara , nu dadusera destul primer si se exfolia). Nici cei cu Passat-ul nu au avut probleme la CASCO , in 4 zile au scos masina din serice.

O alta intamplare a fost aacum vreo 3 ani,. Lucram in distributie , si am trosnit un pic un Matiz (aripa stanga fata , usa stanga fata + stalp) . Accidentul fiind intr-un orasel mai mic , nu am gasit decat un paznic la politie in noaptea in care am lovit masina, paznic ce mi-a zis sa vin la ora 8 dimineata, asa ca m-am dus dimineata. Mi s-a incheiat PV , m-am dus la Allianz Tiriac. Singura problema acolo a fost ca scria pe PV-ul de la Politie ca "nu am putut fi testat cu aparatul etilotest" (logic, ca doar m-am dus a doua zi) . Din cauza acestei fraze , au refuzat sa iami repare masina pe CASCO. Norocul meu a fost ca la sucurrsala respectiva lucra mama unui fost coleg de liceu , care se ocupa chiar de litigii . Doamna m-am indrumat sa dau o declaratie pe proprie raspundere, cu cel putin un martor , ca la 2 dimineata cand m-am dus la postul de politie si nu era decat paznicul ce mi-a zis sa ma duc a doua zi. Prin aceasta mica declaratuie, masina a fost reparata pe CASCO.

Deci , pana la ora actuala , si pana la proba contrarie , Allianz Tiriac sunt seriosi , dar stricti privind legislatia. Chiar baiatul doamnei de la Tiriac , in urma cu ceva timp , a rasturnat o Skoda Superb asigurata la Generali , si s-a dus tot dimineata , ca si mine. Pe el nici la ora actuala nu l-au despagubit , pentru ca "nu a putut fi testat cu aparatul etilotest". Aici e o lacuna in lege. Desi in codul rutier spune ca ai 48 de ore la dispozitie sa declari accidentul daca nu au fost victime , cei de la asigurari vor sa te duci pe loc , tocmai ca sa se dovedeasca daca ai fost baut sau nu. Sincer , oamenii au dreptate pana la urma. Pentru ca altfel , toti betivii care isi rastoarna masinile se duc a doua zi cand se trezesc din betie la politie , si apoi isi repara masina pe CASCO , desi pe polite scrie clar ca nu sunt valabile daca soferul e sub influenta
__________________

KillerINC is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 11:23   #33
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

cele mai mari pramatii sunt. pentru bara spate, planseu portbagaj si cui tractare la peugeot 206 mi-au dat 780 RON. asta bineinteles dupa vreo 3 luni. am stat pana a deschis sclavu ala chelios dosaru de la un moment dat credeam ca o sa o fac pe banii mei. cand m-am dus acum m-am dus special dupa el dar nu mai era acolo ca ii dadeam ceva pe ochi. eu aveam acceptul de plata dar nu se sinchiseau sa sune. asteptam eu mult si bine cu toate ca asa a zis "inspectoru" sa astept telefon de la unirii. auziti expresii.
__________________
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 13:45   #34
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

hai sa va dau un update
la aproximativ un an de cand am deschis threadul asta s-a intamplat iar beleaua
de data asta e una mare de tot
am trimis un prieten din club pana acasa sa ia niste chei,noi restu lucrand la masini
l-am trimis cu masina mea
ma suna ca a facut masina praf,i-a iesit unu in fata pe neacordare de prioritate,a dat in ala,a ricosat in stalp si e varza masina
Carpatica deja incepe sa faca figuri,deocamdata doar am deschis dosarul si mi-am facut o mie de draci la cat de multe figuri au inspectorii de daune si la cum vorbesc cu tine
preventiv mi-am sunat si avocatul si l-am pus in tema,mi-a spus ca daca nu vor sa ne intelegem si incearca sa-mi dea praf in ochi e ca si rezolvata treaba,ii dam in judecata si sigur castigam (avocatul lucrand in domeniul asigurarilor in ultimii 7 ani)
partea nasoala e ca am ramas fara masina
o sa va tin la curent
__________________
mu²
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 08:32   #35
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
hai sa va dau un update
la aproximativ un an de cand am deschis threadul asta s-a intamplat iar beleaua
de data asta e una mare de tot
am trimis un prieten din club pana acasa sa ia niste chei,noi restu lucrand la masini
l-am trimis cu masina mea
ma suna ca a facut masina praf,i-a iesit unu in fata pe neacordare de prioritate,a dat in ala,a ricosat in stalp si e varza masina
Carpatica deja incepe sa faca figuri,deocamdata doar am deschis dosarul si mi-am facut o mie de draci la cat de multe figuri au inspectorii de daune si la cum vorbesc cu tine
preventiv mi-am sunat si avocatul si l-am pus in tema,mi-a spus ca daca nu vor sa ne intelegem si incearca sa-mi dea praf in ochi e ca si rezolvata treaba,ii dam in judecata si sigur castigam (avocatul lucrand in domeniul asigurarilor in ultimii 7 ani)
partea nasoala e ca am ramas fara masina
o sa va tin la curent
avocatul tau va fi baza. chiar daca o sa treci de inspectorii aia stricati, o sa ai probleme si vei apela la avocat atunci cand vei primi suma pe care ti-o ofera asigurarea carpatica. sunt incredibili oamenii astia. de ce nu ii scoate de pe piata nu pot sa-mi dau seama. ce sa zic...BAFTA in continuare
golf.gti75 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 22:54   #36
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

@ sharpe : am si eu o intrebare , sper sa nu deranjez.din moment ce ai mai trecut prin asta o data.de ce esti asigurat tot la carpatica?
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 23:15   #37
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
@ sharpe : am si eu o intrebare , sper sa nu deranjez.din moment ce ai mai trecut prin asta o data.de ce esti asigurat tot la carpatica?
my friend,ai inteles total gresit
eu NU sunt asigurat la Carpatica,eu doar am avut ghinionul ca masina mea sa fie implicata in accidente cu alte masini asigurate la Carpatica.
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 16:17   #38
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

aaaa , atunci scuzele mele.n-am fost atent
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 20:02   #39
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

hahahaha
platiti

platiti linistiti rcau platiti casco linistiti
ca sa se pise pe voi cand aveti nevoie de ei. asta dupa ce le-ati dat bani

nu le-ar fi rusine..
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 23:06   #40
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
hahahaha
platiti

platiti linistiti rcau platiti casco linistiti
ca sa se pise pe voi cand aveti nevoie de ei. asta dupa ce le-ati dat bani

nu le-ar fi rusine..
Păi de ce spui, "plătiţi"

Tu circuli fără?

Fără Casco circul şi eu, pentru că am ajuns la concluzia că mai repede īmi cumpăr o maşină donatoare īn caz de "Doamne Fereşte!".
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 09:06   #41
ionutm30
 
Join Date: May 2010
Posts: 0
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Fiind nou pe acest forum, salut pe toata lumea.
Am tot citit de carpatica, si sper sa ma ajute si pe mine cineva.
Saptamana trecuta mergeam spre casa cu masina.Pe o portiune de drum ingustat (marcat ca atare) m-am angajat in depasirea unei masini care mergea foarte incet - 10km/h, respectivul nu m-a observat, a vrut sa ocoleasca o groapa si a intrat in mine in portiera din spate.Bineiteles a venit politia si m-a gasit pe mine vinovat pentru ca am depasit pe o portiune de drum ingustat.In fine am zis ca ii dau asigurarea ca sa nu mai complic lucrurile, a lui fiind avariata mai tare.Acum surpriza Carpatica l-a gasit pe el vinovat si nu vrea sa ii plateasca daune.El ma ameninta pe mine ca ma da in judecata ca sa iiplatesc eu daunele.Nu stiu ce e de facut, pentru ca eu consider ca mi-am facut datoria, acordandu-i polita de asigurare.
Ce credeti ca e de facut?
Va multumesc.
ionutm30 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 09:14   #42
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by ionutm30 View Post
Fiind nou pe acest forum, salut pe toata lumea.
Am tot citit de carpatica, si sper sa ma ajute si pe mine cineva.
Saptamana trecuta mergeam spre casa cu masina.Pe o portiune de drum ingustat (marcat ca atare) m-am angajat in depasirea unei masini care mergea foarte incet - 10km/h, respectivul nu m-a observat, a vrut sa ocoleasca o groapa si a intrat in mine in portiera din spate.Bineiteles a venit politia si m-a gasit pe mine vinovat pentru ca am depasit pe o portiune de drum ingustat.In fine am zis ca ii dau asigurarea ca sa nu mai complic lucrurile, a lui fiind avariata mai tare.Acum surpriza Carpatica l-a gasit pe el vinovat si nu vrea sa ii plateasca daune.El ma ameninta pe mine ca ma da in judecata ca sa iiplatesc eu daunele.Nu stiu ce e de facut, pentru ca eu consider ca mi-am facut datoria, acordandu-i polita de asigurare.
Ce credeti ca e de facut?
Va multumesc.
Tu nu ai nimic de făcut. Ţi-ai īncheiat RCA-ul obligatoriu, dacă ei sunt rupţi de realitate şi lacomi după profit şi nu iau īn seamă constatarea poliţiei, mai mult nu poţi face.
Stai liniştit, nu te pate da pe tine īn judecată (persoană fizică), pentru că ai īncheiată asigurarea obligatorie. Dacă īn caz că nu aveai RCA, atunic īntr-adevăr aveai o problemă.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 10:07   #43
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Tu nu ai nimic de făcut. Ţi-ai īncheiat RCA-ul obligatoriu, dacă ei sunt rupţi de realitate şi lacomi după profit şi nu iau īn seamă constatarea poliţiei, mai mult nu poţi face.
Stai liniştit, nu te pate da pe tine īn judecată (persoană fizică), pentru că ai īncheiată asigurarea obligatorie. Dacă īn caz că nu aveai RCA, atunic īntr-adevăr aveai o problemă.
gresit
dupa cum am mai spus,poate fi dat in judecata de catre pagubit
am discutat cu cativa avocati si mi-au povestit de cazuri in care Carpatica a platit dauna praf in ochi,pagubitul si-a reparat masina si l-a dat in judecata pe cel cu care a facut accidentul si si-a recuperat restul de bani de la el
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 14:03   #44
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
gresit
dupa cum am mai spus,poate fi dat in judecata de catre pagubit
am discutat cu cativa avocati si mi-au povestit de cazuri in care Carpatica a platit dauna praf in ochi,pagubitul si-a reparat masina si l-a dat in judecata pe cel cu care a facut accidentul si si-a recuperat restul de bani de la el
Īnseamnă că Legislaţia lasă loc de interpretări.

Dacă eu īmi fac asigurare la X, īnseamnă că īn cazul īn care eu lovesc pe cineva (pieton sau maşină) sunt reprezentat de către firma de asigurări nu?

Sunt "asigurat" că īmi vor achita daunele provocate.


Aşa ar fi logic, dar pentru o clipă am uitat că suntem īn Romānia lui 2010.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 16:43   #45
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: ATENTIE!!!! Carpatica Asigurari nu plateste

acum o luna un "prieten" mi-a zgariat masina peste tot, exceptie au fost pragurile si barile si oglinda dreapta fata. Masina este un logan de culoare albastru nemetalizat.
Am dat o gramada de declaratii si facut dosarul, dupa doua saptamani vine raspunsul la dosar despagubire la vopsea 1863,37 lei si 150 lei la oglinda in total vreo 2000 lei (franciza scazuta) in acel moment am turbat de nervi si mai sa il bat pe cel cu dosarul, ne-am certat ore pana a aparut si directoare unitati si pana la urma am reusit sa aflu ce service-uri sunt autorizate sa imi fac masina.
Am facut masina pe banii mei am luat factura si am trimis-o la cei de la Carpatica, in prealabil directoarea imi promisese ca voi despagubit daca voi proceda asa.
La trei zile dupa ce am trimis factura a venit si acceptul suma a fost aproape 3500 lei am vrut ca banii sa ii primesc la unitatea de asigurare si am stat fix doua saptamani ca sa stranga ei suma motiv "este o suma foarte mare".
Am intrerupt orice colaborare cu ei instant si am bagat masina la cei de la generali pentru ca accepta reprezentanta dacia si cea de la audi, cei drept si polita este cu mult mai mare dar cel putin stau mai linistit.
Concluzia: asa plata, asa servicii
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -