Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-01-09, 13:47   #1
DannyKid

Stage 5
 
DannyKid's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,102
Default Windows 7 ?

Ce parere aveti de Windows 7 ? Merita incercat? Il are cineva? Eu in momentul acesta il descarc, deoarece sunt curios ce si cum
Spuneti-va pareri pro si contra
__________________

O prietenie, O familie, Un Club ! ~ Shadows Racing Team ~
DannyKid is offline  
Old 30-01-09, 15:22   #2
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Windows 7 ?

da..si pe mine ma intereseaza asta..am inteles ca este ultimul windows..dupa vista
cryssl is offline  
Old 30-01-09, 15:24   #3
DannyKid

Stage 5
 
DannyKid's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,102
Default Re: Windows 7 ?

Da e ... si e beta ! dar ce am aflat acuma de ultima ora...ca trebuie sa formatez toate partitiile....SI NU VREAU ASTAA pentru ca am o gramada de jocuri si kitt-uri care nu vreau sa le pierd...si imi e tare lene sa le bag pe dvd-uri

Last edited by DannyKid; 30-01-09 at 15:26.
DannyKid is offline  
Old 30-01-09, 16:35   #4
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: Windows 7 ?

Degeaba ai Windows 7... Windows 7 este facut pentru touchscreen ... Mai bine ramai la vista .
wlady is offline  
Old 30-01-09, 22:46   #5
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Windows 7 ?

Permiteti?!

Windows 7 vine ca o inovatie si imbunatatire: din ce s-a descoperit in beta, consuma mai putine resurse ca Windows Vista si nu isi face aceleasi update-uri enervante din ora in ora, punandu-te mai mereu sa restartezi calculatorul pentru finalizarea updateurilor - imbunatatirea.

Inovatia - touch screen in Windows... nu numai generatia Mac/Apple.
Mustang is offline  
Old 30-01-09, 23:23   #6
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows 7 ?

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Permiteti?!

Inovatia - touch screen in Windows... nu numai generatia Mac/Apple.
Permite-mi sa te corectez(cel putin daca e corect ceea ce am inteles eu) dar si Windows-ul XP are varianta pentru touch screen. Bill Gates a scos o serie de laptopuri,sisteme,monitoare(numite Gateway), printre care si tablet PC-uri cu touch screen. Deci "inovatia" exista.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline  
Old 30-01-09, 23:26   #7
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Windows 7 ?

My bad, you're right.
Sorry.
Mustang is offline  
Old 31-01-09, 14:50   #8
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows 7 ?

Nu am testat W7 sa vad cum merge si nici nu o sa o fac prea curand avand in vedere ca folosesc Ubuntu si foarte rar XP-ul(pentru care am licenta-oferita de facultate) dar m-am uitat pe site-ul lor sa vad ce zic ei ca ofera. Am ramas uimit sa vad cat de mult au copiat de la competitori. Practic, interfata grafica a W7 este uimitor de asemantoare cu cea a Ubuntu/Kubuntu si ceva din MAC. Cu alte cuvinte ei ofera contracost ceea ce tu poti avea gratis si la fel de simplu.

P.S. Rusia vrea sa renunte la Windows, si sa isi creeze propriul sistem bazat pe Linux. Este o decizie care se va aplica la scara nationala(scoli,spitale,institutii,etc..). Pe cand asa ceva si in Romania?
pHlow is offline  
Old 31-01-09, 14:55   #9
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Windows 7 ?

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Pe cand asa ceva si in Romania?
Nu in viitorul prea apropiat, din pacate.
Si eu sunt de acord cu ideea ta, prefer mai mult Ubuntu decat windows, dar din cauza ca multe softuri nu au compatibilitate pe Linux, nu le pot folosi. Din acest motiv sunt "motivat" fortat sa raman la Windows.
Mustang is offline  
Old 31-01-09, 15:05   #10
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Windows 7 ?

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Nu in viitorul prea apropiat, din pacate.
Si eu sunt de acord cu ideea ta, prefer mai mult Ubuntu decat windows, dar din cauza ca multe softuri nu au compatibilitate pe Linux, nu le pot folosi. Din acest motiv sunt "motivat" fortat sa raman la Windows.
Daca intradevar vrei sa treci pe Linux, sunt 3 programe care te ajuta sa portezi softurile native Windows. Cedega( in special pentru jocuri- trebuie cumparat) wine(este gratuit si merg foarte multe programe portate ex. Photoshop, World Of Warcraft, .NET ..etc) si CrossOver( nu stiu foarte multe despre el)

Dar sincer inteleg ca pentru cineva care lucreaza in domeniu si are nevoie de Windows si ii este mult mai usor sa lucreze, decat sa le porteze, este mult mai bine sa ramana in Windows. Dar linuxul poate fi foarte usor folosit in scoli. Tot ce facem la info poate fi invatat in linux. Exista compilatoare pt C/C++/Java/Pascal/etc.. ce se mai face in scoala la programare. Pentru Office exista OpenOffice care este gratuit si este asemanator. Pentru Photoshop e GIMP. Ideea este ca poate fi folosit la scara nationala, GRATUIT, pentru aplicatii de zi cu zi.
DAR, windows are nevoie de licenta, licenta care costa. Ceea ce insemna ca: linux gratuit, nu costa, deci fara comisioane, fara bani bagati in buzunar. Windows costa, comisioane grase, oameni imbogatiti, lume fericita.
pHlow is offline  
Old 01-02-09, 16:04   #11
Dacia

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 12
Default Re: Windows 7 ?

Eu acuma l-am instalat si e prea super zici ca e vista dar e mai bun de 10x decat vista
faceti o alegere buna daca il instalati
Dacia is offline  
Old 02-02-09, 10:28   #12
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Windows 7 ?

Pacat ca e demo ..) decat sa il bag demo mai bine raman cu vista ...pana apare full
ArCaDa is offline  
Old 02-02-09, 11:25   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Windows 7 ?

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Daca intradevar vrei sa treci pe Linux, sunt 3 programe care te ajuta sa portezi softurile native Windows. Cedega( in special pentru jocuri- trebuie cumparat) wine(este gratuit si merg foarte multe programe portate ex. Photoshop, World Of Warcraft, .NET ..etc) si CrossOver( nu stiu foarte multe despre el)

Dar sincer inteleg ca pentru cineva care lucreaza in domeniu si are nevoie de Windows si ii este mult mai usor sa lucreze, decat sa le porteze, este mult mai bine sa ramana in Windows. Dar linuxul poate fi foarte usor folosit in scoli. Tot ce facem la info poate fi invatat in linux. Exista compilatoare pt C/C++/Java/Pascal/etc.. ce se mai face in scoala la programare. Pentru Office exista OpenOffice care este gratuit si este asemanator. Pentru Photoshop e GIMP. Ideea este ca poate fi folosit la scara nationala, GRATUIT, pentru aplicatii de zi cu zi.
DAR, windows are nevoie de licenta, licenta care costa. Ceea ce insemna ca: linux gratuit, nu costa, deci fara comisioane, fara bani bagati in buzunar. Windows costa, comisioane grase, oameni imbogatiti, lume fericita.
Very true...
Mustang is offline  
Old 15-03-09, 18:49   #14
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Windows 7 ?

am W7 de doua saptamani, nu prea m-am aruncat sa descopar ce stie dar pc merge mult mai bine decat cu vista. beta am auzit ca tine pana in septembrie cand iasa pe piata
__________________
Big Truck
driver_xs is offline  
Old 17-03-09, 23:03   #15
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Windows 7 ?

Il am eu , si sincer sunt multumita de el
DTH is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -