Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-02-09, 22:52   #16
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Dj's

Ma mai joc cu Mixmeister e bun programu pentru mix`uri:PAm ocazia pe Cdj1000 nu stiu care model... dar mie lene:P
Patrulei is offline  
Old 14-02-09, 02:16   #17
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dj's

Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
nu stau sa dau quote la fiecare fraza despre care vreau sa-mi spun parerea
continui o discutie..cea cu tracklistul
mai mustang, parerea mea e asemanatoare, cum ca un mix nu se poate asculta fara tracklist ( sau ca acel mix nu ar avea valoare sau nu ar fi bun fara tracklist ) .. dar nu am inteles , din cate a scris Lecca , ca el ar fi afirmat contrariul parerilor noastre
argumentul meu ar fi ca, de exemplu : cu ableton , 2 playere virtuale si 2 cd-playere + efectele aferente ale mixerului , poti ..produce.. un (sa zicem) mix , de la zero , unic din toate punctele de vedere ... nu doar o trecere de la o piesa la alta din tracklistul respectiv

a fi DJ pentru mine nu inseamna o mandrie, sau ceva de lauda .. ( sa par mai cool in ochii cuiva ) .. e doar o pasiune

a fi un DJ bun necesita pasiune , daruire si mult mult exercitiu si dorinta
de a evolua
nu trebuie neaparat un tracklist.. la asta vroiam sa ma refer.. dar m-am incurcat in exprimare
Alex-Rahova is offline  
Old 14-02-09, 02:25   #18
B 52 AEV
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 166
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Dj's

Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
a fi DJ pentru mine nu inseamna o mandrie, sau ceva de lauda .. ( sa par mai cool in ochii cuiva ) .. e doar o pasiune

a fi un DJ bun necesita pasiune , daruire si mult mult exercitiu si dorinta
de a evolua
subscriu ... m`am saturat de afonii care stiu sa dea clikc pe "SYNC" in Virtual DJ ... si se cred Villalobos ... dar daca ii intrebi cum arata un procesor de efecte ... sau cand vad ca la player ii spune platan ... sau lucruri elementare ... sa stie ce e un knob ... un fader ... un crossfader .. si se uita la tine si ridica din umeri ... ma ia durerea de ficat ... dar ei se lauda la prieteni ca sunt mari DJ...

Later edit (pt cunoscatori)

CDJ-1000 MK3 , Ecler Nuo 5 (nu sunt proprietate personala ... sunt primite spre folosinta ...)

Last edited by B 52 AEV; 14-02-09 at 02:27.
B 52 AEV is offline  
Old 20-02-09, 02:58   #19
B 52 AEV
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 166
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Dj's

CDJ 200 ... pff ...ce vremuri ...

4 ? ... hai 4 cu greu mai inteleg ...dar 6 ? ... pentru ? )

Later edit (apropo de faza cu tracklist-ul) :

eu sunt genul de DJ care fac tracklist DUPA terminarea setului ... asta daca vrea cineva sa stie cum se cheama piesa X ...

Last edited by B 52 AEV; 20-02-09 at 03:00.
B 52 AEV is offline  
Old 20-02-09, 13:58   #20
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dj's

" CDJ 200 ... pff ...ce vremuri ... " ?
ma abtin de la vreun comentariu pana dai o explicatie mai amanuntita la ce ai scris

cu 4 ? .. cu 6? ..doar nu te gandi ca dau play la David Deejay si mai stiu eu ce piesa comerciala
ai incercat vreodata cu mai mult de 2 playere? alege-ti tu trackuri, acapelle si diferite sampleuri si arde-o cu 3-4-5 playere odata, si gandeste-te ca nu exista buton de SYNC
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline  
Old 20-02-09, 14:02   #21
B 52 AEV
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 166
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Dj's

ma refer la vremurile in care chinuiam o pereche de CDJ 200 ... acum am trecut pe CDJ 1000 ...

comercial nu exista pt mine cuvantul asta ... eu sunt pe techno minimal-techno

2 playere , un mixer bun si un procesor de efecte cat de cat imi sunt de ajuns ... nu imi trebuie mai mult de 2 playere cat timp va exista sample-ing

P.S. ... apropo de butonul de SYNC ... si eu am boala pe cei care il folosesc ... stai linistit
B 52 AEV is offline  
Old 20-02-09, 14:16   #22
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dj's

Quote:
Originally Posted by B 52 AEV View Post
ma refer la vremurile in care chinuiam o pereche de CDJ 200 ... acum am trecut pe CDJ 1000 ...

comercial nu exista pt mine cuvantul asta ... eu sunt pe techno minimal-techno

2 playere , un mixer bun si un procesor de efecte cat de cat imi sunt de ajuns ... nu imi trebuie mai mult de 2 playere cat timp va exista sample-ing

P.S. ... apropo de butonul de SYNC ... si eu am boala pe cei care il folosesc ... stai linistit
si ia spune-mi , ce folosesti tu din CDJ 1000 si nu puteai folosi la CDJ 200?
te bucura ca poti sa setezi ce rezistenta intampina jogu`? )
doar scratch-ul care-l mai scapi intr-un mix spune ca isi merita banii

in orice caz..din punctul meu de vedere, 1000mk3 sunt cele mai bune playere , din toate punctele de vedere,chiar daca mai sus par putin rau..

o sa incerc cu 6 playere pentru ca momentan nu am acces la niciun efector

traiasca ATOMIX MP3
Alex-Rahova is offline  
Old 20-02-09, 15:22   #23
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Dj's

eu in vdj nu folosesc niciodata functia sync, atata vreme cat ai discurile virtuale si poti face asta singur, care ar mai fii farmecul? si oricum, sync'ul default poate fi bun ca beat mathching, dar nu pica intotdeauna bine si e mai bine sa-ti gasesti singur cel mai bun beat
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline  
Old 20-02-09, 15:36   #24
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dj's

Hey DJ's !!!!

Voi va jucati cu softuri, platane, CD-uri dar care dintr-e voi, cei din NEW GENERATION le aveti cu ASTA?

Asa un............OLD SCOOL la capitolul DJ, ceva MESERIE acolo!

Sau..............un mix ceva īn maniera ASTA si aici, OLD SCOOL EDITING MIX.
A īncercat cineva ?
E una din pasiunile mele de timp liber de ani de zile, cu toate ca video-urile prezentate nu sīnt ale mele.
Video-uri asi face si eu tot asa daca asi avea o camera video adecvata ce sa prinda si sunetul cum trebuie.

Last edited by CyberCSX; 20-02-09 at 15:48.
CyberCSX is offline  
Old 20-02-09, 19:08   #25
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dj's

referitor la Lecca
syncu ala ...sau nici macar nu mai e nevoie de sync.. cand ai urcat melodia in player , deja iti egaleaza tempo-ul, cu cealalta melodie, dar ia fa tu totul manual
la asta m-am referit

referitor la baiatul pasionat de kashtan ...
INTREBAER : de ce nu mixeaza zabiela sau nic fanciulli cu magnetofoane sau gramofoane ??
RASPUNS : pentru ca tehnologia evolueaza , nu risti sa agati sau sa rupi banda si ai la indemana niste scule intradevar foarte puternice .. si toate pentru ce?? .. pentru calitatea unui mix

din nou , nu vreau sa fiu rau

primul video pus de tine, aveam vreo 4 ani cand omul o ardea pe mixuri .. dar doar pentru asta il admir, in rest, cu exercitiu cred ca as putea sa distrez lumea si cu magnetofoane

tot la vorba mea se ajunge : daca ai pasiune, placere.. ureche muzicala.. poti face orice legat de muzica , mix - compus - produs etc
Alex-Rahova is offline  
Old 20-02-09, 19:25   #26
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dj's

Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
.... cu exercitiu cred ca as putea sa distrez lumea si cu magnetofoane
Pai vezi ca aici e siretlicul.
Īn ziua de azi, DA. Tehnica moderna, simpla etc.
Comoditate, rapiditate, siguranta, costuri reduse = GALAGIE MARE cu cīstig substantial. DA. Foarte de acord dar.......................

OLD SCOOL CLASIC /\ REEL TO REEL /\ = EFECT COOL la NEW GENERATION = CEVA RAR iesit din comun ce atrage clientela = CĪSTIG si mai mare
CyberCSX is offline  
Old 20-02-09, 20:46   #27
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Dj's

scuze daca mai devreme m-am adresat neadecvat avand in vedere diferenta de varsta dintre noi

poate folosind in paralel o bucata de tehnologie demult uitata de aceasta " New generation " , cu tehnologia actuala, intradevar ar fi de senzatie si multi s-ar calca in picioare ( la propriu ) pentru un asemenea .. set .. al unui dj
Alex-Rahova is offline  
Old 21-02-09, 00:43   #28
B 52 AEV
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 166
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Dj's

o intrebare (nicidecum serioasa):
pe vremea magnetofoanelor denumira era TJ (TapeJockey) ?

iar legat de subiect:

De ce inca se pastreaza platanele ? Nu cumva tot din clasicism ... 90% din cd playere fac tot ce face un platan + ceva in plus ...
iar prescurtarea DJ in era noastra ... deja incepe sa vina mai mult de la DigitalJockey decat de la originalul DiscJockey ...

tehnica avanseaza ... si noi odata cu ea ... daca ne opunem ... si ducem clasicismul la extrem ... in loc sa fim priviti ca excentrici ... e posibil sa fim priviti ca nebuni ... exemplu ... : Richie Hawtin back2back Ricardo Villalobos .... Richie pe playere ...si Villalobos pe magnetofoane ... cel putin jumatate din public ar zice "Frate ... ala e nebun ... dar imi place"
B 52 AEV is offline  
Old 21-02-09, 05:49   #29
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Dj's

alex, exact asta spuneam, am aproape tot dat pe manual, singurul dat pe automat e gain'ul (very useful), pt ca mi se pare cam dificil si inutil sa stai sa egalizezi si volumele... in rest totul e manual, de la reglaj eq la pitch si beat.... desigur, asta nu inseamna ca toti cei care lucreaza cu vdj fac asta... dar programul are optiuni bune (sampling si efecte) si cred ca orice dj poate lucra cu el multumitor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vdj.jpg
Views:	75
Size:	623.6 KB
ID:	802665   Click image for larger version

Name:	vdj2.jpg
Views:	73
Size:	680.0 KB
ID:	802666   Click image for larger version

Name:	vdj3.jpg
Views:	69
Size:	591.3 KB
ID:	802667  

Lecca is offline  
Old 21-02-09, 13:36   #30
B 52 AEV
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 166
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Dj's

lecca ... fara 2 placi de sunet ...nu bune ... FOARTE bune ... calitatea e 0 barat ...
B 52 AEV is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -